Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Literatúra

Slová na dnes - luddizmus, šach mat, drakonický

Slová na dnes je nová rubrika, kde vám budeme prinášať zaujímavé slová, ich pôvod, vhodné, respektíve nevhodné použitie. Ako ostatné rubriky na Multispace, aj táto patrí do kategórie náhodno-občasné. To znamená, že Slová na dnes nebudú vychádzať s dennou frekvenciu, ale iba podľa potreby:)
Majú luddisti radi ľudí? Prečo šachisti používajú šach mat? Má význam slova drakonický čo do činenia s drakmi? Ak ste na tieto otázky odpovedali neviem, nech sa páči, čítajte ďalej...
Luddizmus
Sociálne hnutie britských textilných robotníkov na začiatku 19. storočia protestovalo proti zmenám vo výrobe spôsobených priemyselnou revolúciou. Protestovali svojským spôsobom - ničili mechanizované tkáčske stavy. Luddisti boli zameraní proti zavádzaniu strojov do výroby, pretože podľa nich boli stroje pôvodcami nezamestnanosti. Luddista je teda človek bojujúci proti pokroku. Spojenie "... príliš veľa luddizmov..." znamená príliš veľa spiatočníckych názorov.

Šach mat
Slovné spojenie šach mat sa k nám dostalo až z Perzskej ríše, kde sa šach hrával už pred 1500 rokmi. Hráč, ktorý dostane šach mat prehráva partiu. Veľa ľudí (vrátane mňa) si doteraz myslelo, že preklad tohto spojenia je Kráľ je mŕtvy. Tu sa však musíme vrátiť späť do Perzskej ríše. Shah v perzčine znamená kráľ. Zatiaľ máme pravdu všetci. Ale mat pochádza z perzského mand, manad, mandan, čo znamená prepadnutý, bez pomoci, stratený. Podľa jazykovedcov šachistov je doslovný preklad shah mat: Kráľ zostal ponechaný bez pomoci alebo Kráľ zostal ponechaný svojmu osudu.

Drakonický
Starogrécky zákonodarca Drakón si predsavzal, že dá aténskemu právu pevné základy. V tej dobe poznali zákony obvykle iba bohatí občania alebo členovia súdov. Drakón preto spísal tradované zákony a vyvesil ich na aténskom kopci. Traduje sa, že ich spísal vlastnou krvou. Tam si ich mohol prečítať každý, kto vedel čítať. Stalo sa tak počas 39. olympiády. Tak vznikol prvý Trestný zákonník. Drakónove zákony sa síce neuchovali, ale sú známe fragmenty zákona o vražde a pár citátov. Aj v drsných podmienkach staroveku boli Drakónove zákony vnímané ako veľmi tvrdé. Drakón bol presvedčený, že si trest smrti zaslúžia aj páchatelia menej závažných zločinov. Pre ťažkých zločincov preto požadoval trest smrti len preto, lebo tvrdší trest už nebol k dispozícii. Hérodika zo Sélymbrie poznamenal, že zákony "nie sú dielom človeka, ale draka, nakoľko sú tak kruté" (drakón znamenal po grécky had alebo drak). Slovo "drakonický" teda označuje neúmerne tvrdé, či kruté činy (rozsudky, tresty).


Vŕta vám hlavou nejaké slovo, ktorého pôvod by ste chceli poznať? Pošli nám ho na qukler.multispace@gmail.com a pokúsime sa zistiť ako, prečo a kedy.

-qr-
Žádné komentáře
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010