Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Literatúra

Slová na dnes - bukolické bakchanálie, insitné umenie, serendipita

Bukolické bakchanálie

Verím, že toto slovné spojenie nie je až tak často využívané v bežnej hovorovej reči. Na prvý pohľad sa môže zdať, že je to dokonca názov nejakej cudzokrajnej choroby. Význam však musíme hľadať v starovekom Grécku, v dobe veľkolepých osláv, slávnych filozofov a umenia. Slovo bukolický sa týkalo starovekého idylického dedinského a pastierskeho života. Najčastejšie to boli bukolické básne, ktoré oslavovali idylických dedinský život. Bakchanálie boli starogrécke (starorímske) slávnosti k pocte bohu vína a úrody Bakcha. Väčšinou to bola nespútaná zábava plná jedla a vína. Takže bukolické bakchanálie sú idylické oslavy, slávnosti, na ktorých panuje bujará nálada a stoly sa prehýbajú od jedla a chlastu. Je vhodné, aby sa "diali" na dedine a obsahovali aj kultúrnu vložku - nemusia to byť básne, stačia aj ľudové pesničky :)

Insitné umenie

Insitné nemusí byť len umenie, ale napríklad aj naše stránky. Insitný Multispace. Neprajníci tvrdia, že insitný znamená primitívny, naivný.
Základ slova však tvorí latinské insitus - vrodený, neškolený, originálny. Insitné umenie je známe svojou originalitou, ľudskosťou a láskou k životu. Vo väčšine prípadov sa jedná o maliarov - samoukov. Centrom slovenského insitného umenia je Kovačica, kde sa nachádza 458 obrazov od 37 maliarov (viac informácií SNG, Dielkadielka). Insitné umenie je teda jednoduché, originálne, vytvorené neškolenými autormi - presne ako Multispace!


Serendipita

Nie, fakt nie je reč o romantickom filme s rovnomenným názvom z roku 2001, kde si hlavnú postavu zahral John Cusack. Anglické slovo serendipity bolo v roku 2004 vyhlásené za najťažšie preložiteľné slovo. Autorstvo sa prisudzuje Horácovi Warpolovi, ktorý v liste z roku 1754 priateľovi spomína smiešnu rozprávku "Traja princovia zo Serendip" (perzské pomenovanie Srí Lanky). Títo traja princovia počas svojich potuliek svetom prichádzajú k zaujímavým objavom náhodou, pretože hľadali niečo úplne iné. Serendipita je teda schopnosť náhodne objaviť niečo zaujímavé, hlavne ak hľadáte niečo úplne iné, ako napríklad Flemmingov penicilín, Nobelovu vybuchujúcu želatínu alebo Hoffmanovo LSD. Serendipita je náhodný a šťastný (tu by sa dalo polemizovať, ja viem) objav.

-qr-
Žádné komentáře
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010