Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Literatúra

Listování je už tradične cyklicky opakujúcou sa témou na Multispace. Tak ako obvykle prichádza v jeseni skľúčenosť a náladovosť, tak sa na našich stránkach objavujú informácie o tom, čo sa varí (teraz doslovne) v  našom obľúbenom Listování. Spojenie kníh a divadla úsmevnou formou totiž najlepšie zaháňa mraky depresie. V Listování dvíhajú pomyselnú latku naštudovaných kníh poriadne vysoko. Minulú sezónu naštudovali knihu "Ekonomie dobra a zla", kde si s nimi zahral dokonca aj autor Tomáš Sedláček, a ktorá zožala obrovský úspech (či už kniha alebo predstavenie). V rozhovore nám zase Lukáš Hejlík prezradil, že chcú posunúť Listování ešte ďalej - plánujú naštudovať a zahrať kuchársku knihu.

Preto som netrpezlivo čakal na zverejnenie premiér Listování na rok 2010/2011. Lukáš veru neklamal a ja som mal dvojnásobnú radosť. Medzi premiérami sa okrem kuchárskej knihy "U nás v Evropě aneb na obědě u evropských rodin" od Markéty Hejkalovej nachádzala aj ďalšia kniha nórskeho spisovateľa Erlenda Loeho - Tiché dny v Mixing Part. Spracovanie jeho knihy Doppler patrilo medzi to najlepšie, čo som v Listování videl. Ansámbel Listování sa na túto sezónu očividne pilne pripravoval - nachystali pre nás 8 (slovom osem) premiér. Na Slovensku ich môžete vidieť každý mesiac v bratislavskom Štúdiu 12. Bez ich zvolenia (ktoré by ale určite bolo láskavé), som si dovolil preložiť z ich stránky spomínané premiéry do slovenčiny.

Premiéry 2010

Spedvče! (Mark Haddon) Argo
Čo by ste robili, keby ste zistili, že sa vaša na prvý pohľad nudná a nenápadná dejepisárka v súkromí chová prinajmenšom divne? Džimbo je obyčajný školák, ktorý má už aj  svojich starostí dosť: jeho otec nemá prácu a k tomu príšerne varí, mama má naopak práce až veľa a staršia sestra je úplne nemožná. Keď ale spolu so svojím všetečným kamarátom Charliem začne skúmať, čo majú záhadné školské udalosti znamenať, idú všetky problémy bokom. Udalosti však naberú nečakaný smer a chlapčenské pátranie sa zvrhne na tresnuté dobrodružstvo celoplanetárneho významu.
Účinkujúci: Věra Hollá, Pavel Oubram, Tomáš Drápela
Multispace očakávanie: 75%

Tiché dny v Mixing Part (Erlend Loe) Vakát
Úsmevný román obľúbeného nórskeho autora predstavuje unavené súžitie jedného obyčajného manželského páru. Dramaturg Národného divadla Bror Telemann sníva o tom, že raz sám napíše  nejaký sakra dobrý kus, ktorý tomu všetkému dá zmysel. Má dve zvláštne "záľuby": miluje Nigellu Lawsonovú, britskú televíznú kuchársku hviezdu, a nenávidí všetko nemecké. Jeho manželka Nina, učiteľka nórštiny na strednej škole, sa k Nigelle Lawsonovej stavia nanajvýš podozrievavo a Nemecko, Nemcov a nemčinu bezhranične miluje. Stafáž tvoria tri Telemannove deti a manželia Baderovi, Nemci ako poleno, ktorí nevedia ani slovo anglicky. Zrejme preto ich vôbec nezarazí, keď automatický prekladač preloží názov ich mesta Garmisch-Partenkirchen ako Mixing Part Churches.
Účinkujú: Zdeněk Černín, Jitka Sedláčková, Lukáš Hejlík
Multispace očakávanie: 100%

Zahrada (Jiří Trnka) Studio Trnka
Záhrada Jiřího Trnky patrí medzi diela, ktoré roky oslovujú deti a dospelých. Ma svoje kúzlo, poéziu a humor. Rozprávku Trnka nielen ilustroval, ale aj sám napísal. Päť chlapcov otvorí starú rozheganú bránku a vojdú do krásnej záhrady, kde stretnú starého múdreho trpaslíka, zlomyseľného kocúra a odhaľujú rozličné tajomstvá.
Multispace očakávanie: 80%

Premiéry 2011

Intímna schránka Sabriny Black (Emil Hakl) Argo
Emil Hakl prepisuje svoj prvý román, ktorý sa stal taktiež časťou prvého Listování. Úderne vyrozprávaný príbeh ústredného hrdinu je koncipovaný ako mozaika krátkych, na seba nadväzujúcich nezabudnuteľných historiek o márnom priateľstve a ešte márnejšej láske, a o hľadaní aspoň trochu nezávislej existencie uprostred doby, ktorá rýchlo stráca obsah a obrysy. Hlavná časť sa odohráva v Prahe na Letnej, kde si hlavná postava v nádeji, že konečne unikne kolobehu únavných zamestnaneckých rituálov, zakladá "eseročku". Román o živote a smrti a konieckoncov i o živote po smrti a smrti za života sa nedá neprečítať jedným dychom.
Účinkujú: Pavel Oubram, Lukáš Hejlík, Emil Hakl
Multispace očakávanie: 80%

Merde Impossible (Stephen Clarke) Plus
Slávny Angličan, ktorý zažíva nezabudnuteľné príhody v Paríži a v celom Francúzsku, Paul West, tentokrát dostane ponuku, ktorá sa neodmieta - dva slnečné týždne all-inclusive, navyše s krásnou blondínkou, ktorá sa ocitla na juhu Francúzska, aby zistila, ako to tam vyzerá s pašovaním kaviáru - ale čoskoro je nad slnko jasné, že sa zaujíma o oveľa väčšiu rybu ako je jeseter a Paul sa začne cítiť ako James Bond v akcii... A trochu ako Mata Hari. Medzitým si Paulova kamarátka Elodie berie francúzskeho aristokrata a Paul je poverený organizovaním hostiny. Variť pre francúzsku smotánku je vskutku riskantná úloha, ale Paul sa uisťuje, že sa nič nemôže pokaziť. Alebo môže? Keď má na svadbu doraziť aj samotný francúzsky prezident?!
Multispace očakávanie: 70%

O rackovi a kočce, která ho naučila létat (Luis Sepúlveda) Rybka publishers
Svetovo preslávený spisovateľ Luis Sepúlveda kedysi sľúbil svojim deťom, že pre nich napíše príbeh, ktorý nielen podnecuje fantáziu a dôvtip, ale zároveň ukazuje, ako lepšie spoznať svet, mať ho rád, a tak o neho starať s väčším porozumením. Čajka Kenga uviazol v mori v čiernej mazľavej rope, z posledných síl doletí do najbližšieho prístavu a pristane na balkóne, kde sa práve slní veľký čierny kocúr Zorbas. Pred očami užaslého Zorbasa znesie svoje posledné vajce. Kocúr stojí pred ťažkou úlohou, ako sa má postarať o vyliahnuté mláďa a splniť sľub, ktorý dal čajke, a to síce, že malého Racka naučí lietať.
Multispace očakávanie: 95%

U nás v Evropě aneb na obědě u evropských rodin (Markéta Hejkalová) Česká televize
Prostredníctvom tejto reportážne ladenej knižky vychádzajúcej z rovnomenného cyklu Českej televízie si osviežite základné fakty z histórie 25 európskych zemí, pripomeniete si niektoré ich významné umelecké, vedecké či politické osobnosti, ale hlavne navštívite konkrétne rodiny a nahliadnete do ich všedných dní. Dozviete sa tak od svojich hostiteľov všeličo zaujímavé o tom, ako sa delia o domáce povinnosti, aké školy zvolili pre svoje deti, ako získali bývanie a koľko ich čo stojí - a nakoniec si ešte sami môžete vyskúšať inšpiratívny recept. A predovšetkým sa môžete tešiť na humorné uvedenie historicky prvej kuchárky do projektu Listování.
Multispace očakávanie: 100%

Cityboy (Geraint Anderson) Millennium publishing
Fascinujúce a unikátne svedectvo o každodennom živote v nepretržite tlčúcom srdci finančného sveta, poháňaného adrenalínom obrovských peňazí, intríg, sexu, drog a alkoholu. Srdce, ktoré skoro zastavil infarkt nedávnej finančnej krízy. Dozviete sa, ako neuveriteľne sa dá zbohatnúť, pokiaľ ste ochotní, rovnako ako Steve Jones, predať svoju dušu diablovi. Steve Jones sa stal maklérom v londýnskom City skoro omylom. Zarába v prepočte okolo 600 tisíc eur ročne, ale daň, ktorú za to platí svojim vyčerpávajúcim životným štýlom ho privedie na hranicu nervového zrútenia. Keď sa rozhodne svoje výnosné zamestnanie opustiť a napísať knihu o nekalých praktikách, ktorých bol svedkom, vie že poruší nepísaný kódex mlčanlivosti londýnskej City a spáli za sebou všetky mosty.
Účinkuje: celý tím Listování.cz
Multispace očakávanie: 80%

-qukler-
Poem For My 43rd Birthday

To end up alone
in a tomb of a room
without cigarettes
or wine--
just a lightbulb
and a potbelly,
grayhaired,
and glad to have
the room.
Charles Bukowski


"O písaní:
.....
Dalo by sa to povedať takto. Šluk je pre mňa, popol pre popolník... a to sú práve tie knižky. Nikdy som nepísal cez deň.Je to ako keby si sa prechádzal nahý po nákupnom centre. Každý ťa môže vidieť. V noci... vtedy vyťahuješ svoje triky...kúzla.
....."
Rozhovor Seana Penna s Ch. Bukowskim - Tvrdí chlapi píšu básne (1987)


Ak by Charles Bukowski ešte žil, dnes by oslávil svoje 90. narodeniny.
Áno je to fakt pravda. Prednedávnom vyšla v českom vydavateľstve Vakát nova kniha nórskeho spisovateľa Erlenda Loeho - Fakta o Fínsku. Zatiaľ som len na desiatej strane, takže vás nebudem nudiť dlhou recenziou. Môžem iba potvrdiť, že Erlend trochu zjemnil štýl písania, ale naivita známa z "Dopplera", či "Naivní, super" je stále tam. A aj preto je to sakra zábavné čítanie. Prinášam aspoň oficiálny text vydavateľstva: Další román oblíbeného norského autora Erlenda Loea, který vychází česky, plyne jako voda, jako voda ovšem neplyne plnění úkolu, který na sebe vzal jeho hlavní hrdina trpící fobií z vody – napsat brožuru o Finsku, jež by měla do této krásné země přilákat statisíce Norů, když o Finsku vůbec nic neví, nikdy tam nebyl, a co se týče cestování, je toho názoru, že lidé by se měli zdržovat raději doma. Není to tedy ani trochu snadná věc a situaci mu navíc ztěžují nejrůznější překážky v podobě neustále odtahovaného auta, vztahu, který naváže na odtahovém parkovišti se Sestrou, nebo záchranné výpravy pro Sestřina mladšího bratra Bima, jenž trvá na tom, aby se mu říkalo Skarphedin.


Krátka ukážka (asi z 10tej strany):
Ale co dalšího maji ve Finsku? .... A tisíc jezer a Jeana, velkého Sibelia, a design, možná především design, a Nokii, sám mám telefón Nokia, je na něj sakra spolehnutí a má infračervený výstup pro ty, kteří to potřebují, ale to ja tedy nepotřebuju, nemám rád infračervené výstupy, nemám vubec rád infračervené věci, připomínají mi nemoc....

Kniha sa dá na Slovensku kúpiť v internetovom kníhkupectve ePlanet (možno už aj niekde inde). Ja som svoju kúpil na Listování v Štúdiu 12. Zatiaľ mali len tri kusy, ale ubezpečili nás, že na  budúci mesiac donesú určite viac.

Odkazy:
http://www.eplanet.sk/
http://www.vakat.cz/
http://www.listovani.cz/

-qr-

Bukolické bakchanálie

Verím, že toto slovné spojenie nie je až tak často využívané v bežnej hovorovej reči. Na prvý pohľad sa môže zdať, že je to dokonca názov nejakej cudzokrajnej choroby. Význam však musíme hľadať v starovekom Grécku, v dobe veľkolepých osláv, slávnych filozofov a umenia. Slovo bukolický sa týkalo starovekého idylického dedinského a pastierskeho života. Najčastejšie to boli bukolické básne, ktoré oslavovali idylických dedinský život. Bakchanálie boli starogrécke (starorímske) slávnosti k pocte bohu vína a úrody Bakcha. Väčšinou to bola nespútaná zábava plná jedla a vína. Takže bukolické bakchanálie sú idylické oslavy, slávnosti, na ktorých panuje bujará nálada a stoly sa prehýbajú od jedla a chlastu. Je vhodné, aby sa "diali" na dedine a obsahovali aj kultúrnu vložku - nemusia to byť básne, stačia aj ľudové pesničky :)

Insitné umenie

Insitné nemusí byť len umenie, ale napríklad aj naše stránky. Insitný Multispace. Neprajníci tvrdia, že insitný znamená primitívny, naivný.
Základ slova však tvorí latinské insitus - vrodený, neškolený, originálny. Insitné umenie je známe svojou originalitou, ľudskosťou a láskou k životu. Vo väčšine prípadov sa jedná o maliarov - samoukov. Centrom slovenského insitného umenia je Kovačica, kde sa nachádza 458 obrazov od 37 maliarov (viac informácií SNG, Dielkadielka). Insitné umenie je teda jednoduché, originálne, vytvorené neškolenými autormi - presne ako Multispace!


Serendipita

Nie, fakt nie je reč o romantickom filme s rovnomenným názvom z roku 2001, kde si hlavnú postavu zahral John Cusack. Anglické slovo serendipity bolo v roku 2004 vyhlásené za najťažšie preložiteľné slovo. Autorstvo sa prisudzuje Horácovi Warpolovi, ktorý v liste z roku 1754 priateľovi spomína smiešnu rozprávku "Traja princovia zo Serendip" (perzské pomenovanie Srí Lanky). Títo traja princovia počas svojich potuliek svetom prichádzajú k zaujímavým objavom náhodou, pretože hľadali niečo úplne iné. Serendipita je teda schopnosť náhodne objaviť niečo zaujímavé, hlavne ak hľadáte niečo úplne iné, ako napríklad Flemmingov penicilín, Nobelovu vybuchujúcu želatínu alebo Hoffmanovo LSD. Serendipita je náhodný a šťastný (tu by sa dalo polemizovať, ja viem) objav.

-qr-
Austin Kleon z Texasu píše básne. Píše ich už viac než 2 roky. Každý deň jednu. Nie sú to klasické básne, ako poznáte zo strednej školy. Sú to básne vytvorené z novinových článkov. Stačia mu iba noviny a čierny prepisovač. Vyberie si slová, ktoré sa mu hodia a ostatné vyčierni. Vznikajú nielen pekné a neobyčajné texty (básne), ale aj vizuálne zaujímavé dielo. Niekto by mohol namietať, že to nie je umenie. Podľa mňa poézia dostala nový rozmer :) Na prvý pohľad to vyzerá jednoducho, ale poviem vám, že som jedno dopoludnie škrtal, čiernil a vyberal slová z jedného nemenovaného mienkotvorného denníka a výsledok nebol bohvie aký. Podľa slov samotného Austina je dôležitý aj výber článku. Ekonomické a finančné články nie sú vhodné - príliš veľa opakujúcich sa suchých slov. Lepšie sa pracuje s kultúrou, komentárom, fejtónom a samozrejme s bulvárom. Azda ten jediný  si zaslúži byť ako jediný "vyčiernený" :). Keďže my sme krajina bulváru, myslím si, že na Slovensko nebude ťažké tvoriť novinovú poéziu, no nie?
Týmto nepriamo vyhlasujeme súťaž o Najlepšiu novinovú báseň Multispace. Viac informácií nájdete v rubrike súťaž.
Jedna fotka zaváži viac ako tisíc slov a preto som pre vás vybral zopár jeho básní, aby ste sa mohli inšpirovať a video "Ako sa píše novinová poézia".
Aj napriek názvu a informačnej hodnote obsahuje tento článok neslušné slová a preto by ho nemal nikto čítať...
Nechajte sa INŠPIROVAŤ. Štatisticky najpoužívanejšie slovo na svete je OK. Najpoužívanejšie  slovenské slovo (slušné podotýkam!)  na pôde Európskeho parlamentu bola jeden čas BRYNDZA. No nie je to TRAGÉDIA? Pôvod jednotlivých slov nájdete hlbšie v článku :)

...alebo literárne skvosty lacnejšie než obedové menu

Lacné knihy (www.levneknihy.cz, ďalej len LK) sú na Slovensku už pekných pár rokov. Za ten čas si vybudovali solídnu čitateľskú základňu, ktorá navštevuje toto kníhkupectvo pravidelne a odchádza so spokojným úsmevom na tvári. Na druhej strane barikády sú však ľudia, pre ktorých je LK synonymom "braku", "plagátov s drogami a chlastom" alebo "CD s vyhasnutými hviezdami zo Superstar". Obidve strany majú pravdu. No aj tu sa dajú nájsť literárne skvosty za veľmi nízku cenu. Moja posledná návšteva "kamenného" obchodu trvala asi hodinu.  Priznám sa, že som sa chvíľami cítil ako archeológ, ale s výsledkom som bol maximálne spokojný - kúpil som tri knihy za cenu nižšiu, ako je jedno obedové menu. No nekúp to :)

Rozhodol som sa, že vám ušetrím únavné hľadanie medzi všetkými Tekelyovými, Novotnými, Filanovými, "napínavými" detektívkami a sladkou romantikou s polonahými chlapmi na obálke a predstavím vám zopár zaujímavých titulov, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. Velikánov svetovej literatúry (Čechov, Dostojevskij, Shakespeare) a Slovenských majstrov pera (Hvorecký, Matkin) som zámerne vynechal. Dúfam, že mi moju nehoráznu opovážlivosť odpustia.  Krátke recenzie kníh pochádzajú z oficiálnych stránok Lacných kníh. Moje subjektívne hodnotenie (od 0 - 100%) a poznámka by vám mohla pomôcť pri rozhodovaní.
Slová na dnes je nová rubrika, kde vám budeme prinášať zaujímavé slová, ich pôvod, vhodné, respektíve nevhodné použitie. Ako ostatné rubriky na Multispace, aj táto patrí do kategórie náhodno-občasné. To znamená, že Slová na dnes nebudú vychádzať s dennou frekvenciu, ale iba podľa potreby:)
Majú luddisti radi ľudí? Prečo šachisti používajú šach mat? Má význam slova drakonický čo do činenia s drakmi? Ak ste na tieto otázky odpovedali neviem, nech sa páči, čítajte ďalej...
Je to príbeh o tom, ako (ne)viesť nočný klub. The Haçienda bol jedným z najznámejších anglických klubov všetkých čias. Svoju zlatú éru zažil koncom 80tych a začiatkom 90tych rokov(Manchester v tej dobe premenovali na Madchester). Tento nočný podnik, inak známy ako Fac51, založila nahrávacia spoločnosť Factory Record a skupina New Order.
Názov Haçienda pochádza z výroku situacionistov: "Haçienda musí byť postavená!" O situacionizme si môžete prečítať na webe - veľmi zjednodušené vysvetlenie - vychádza z dadaizmu a anarchizmu, predstavitelia bojovali proti kapitalizmu :) Bez situacionizmu by nevznikla punková muzika. A Fac51 je katalógové číslo nahrávacej spoločnosti Factory Record, ktoré dostala Haçienda kvôli tomu, že písmená çi pripomínajú 51tku. Jednoduché už na pohľad, že?
Haçienda otvorila svoje brány prvýkrát 21. mája 1982 a veci nabrali rýchly spád. V roku 1983 tam vystupovali The Smiths a rok nato, prvýkrát na starom kontinente, vystúpila v Haçiende Madonna. Hudobníci si hneď od začiatku klub obľúbili, medzi ďalšími vystupujúcimi boli Oasis, James, Blur, Happy Mondays, OMD a samozrejme New Order.
A teraz sa dostávame k otázke, prečo The Haçienda skončila (to naznačovala prvá veta článku), keď bola taká úspešná? Vrátime sa v čase späť do "Madchestru" koncom osemdesiatych rokov. Práve nastupuje nová hudobná vlna - rave a rozkvitá Acid House. V Haçiende začnú hrávať známy DJ a vzniká, teraz už klasický, pojem Ibizza Hot Night. Ruka v ruke s týmito hudobnými štýlmi nastupuje aj nový drogový ošial - Extáza. Príjmy Haçiendy pochádzali zčasti z hudobného vydavateľstva Factory Record, no väčšiu časť výdavkov pokrývali príjmy z predaja alkoholu. Spotreba "energických" drog v tej dobe stúpla snáď o 300% a predaj alkoholu v baroch tým pádom klesol na minimum. Aby toho nebolo málo, do Haçiendy sa nasťahovali rôzni drogoví díleri a tak sa zo známeho klubu stalo "doupě neřesti a zla" :) Poslednou kvapkou boli prestrelky drogových gangov priamo v klube, ktoré sa skončili smrťou jedného študenta. Finančné problémy spôsobené drogovým ošiaľom a problémy s políciou prinútili majiteľov Haçiendy kapitulovať. The Haçienda oficiálne skončila svoju činnosť v roku 1997. Morálne ponaučenie: "See, See.. Do Not Take Drugs!" :)
Možno vám napadla druhá otázka: "Čo robí článok o hudobnom klube v sekcii literatúra?!? Nuž, zakladateľ Haçiendy a basák New Orderu a Joy Division - Peter Hook, práve dokončil knihu Haçienda: How Not to Run a Club. Prvé dve kapitoly zverejnil na svojom MySpace blogu. Hneď to vzbudilo pozornosť médií, pretože Peter Hook píše tak,  ako mu huba narástla. V prvej kapitole je list od právnika. Všetky mená v liste sú zámerne vynechané, no určité súvislosti sa dajú nájsť. Zopár ľudí táto kniha určite nepoteší. Tak uvidíme ako sa jej bude dariť. Vydanie je naplánované 5. októbra 2009.
Koho zaujal príbeh o Haçiende a začiatkoch elektronickej hudby v Madchestri, vrelo odporúčam film 24 Hour Party People s vynikajúcim Stevom Cooganom. Viac informácii o Haçiende nájdete napr. na wikipédii, odkiaľ som ich čerpal aj ja.

-qr-
1  
2  
3  
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010