Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Iné

Kremnické gagy 2010Na detstvo sa pamätám iba útržkovito. Pochádzam z Číny, z provincie, kde je viac komínov než kohútikov s pitnou vodou a obloha je večnovečne žltá. Doma som sa (vďakabohu) príliš neohrial a už nás – mňa a mojich súrodencov, naložili do obrovských lodných kontajnerov.  Po dlhej plavbe sme sa ocitli v jednom veľkom prístave. Pupkatí chlapi nás od seba rozdelili a v menších skupinkách sme pokračovali ďalej v strastiplnej ceste. Po niekoľkých hodinách v preplnenom kamióne sme sa ocitli až na Slovensku. A tu, presnejšie v Kremnici, som zažil  najkrajšie obdobie môjho života (zatiaľ). Na moju veľkú radosť sa práve začínal festival Kremnické gagy 2010. Plný sily a odhodlania som sa doslova vznášal pred hradnou bránou v Kremnici, kde ma objavili moji adoptívni rodičia. Slovo dalo slovo  a o niekoľko minút ma už ťahali so sebou. Konečne som dostal aj meno – odteraz som Fero!

Námestie
Kultúrne súsošie v Kremnici
Na hlavnom gagovskom námestí sa nachádza jedna socha, len škoda, že môj plytký záujem  o kultúru zhatil plány zistiť jej meno. Zľava sa nachádzalo hudobné pódium, z pravej strany boli poukladané brvná prikryté igelitom (organizátori ich kvôli počasiu stihli zabaliť), hneď nižšie sa nachádzala teatro tatrovka, vedľa ktorej bol stánok bojujúci proti fajčeniu.  Hore na kopci stála stanová čarovňa a úplne dole jedno z mnohých múzeí roztrúsených po Kremnici.

Teatro Tatro
Teatro Tatro s Ferom


Čarovňa
Čarovňa v Kremnici


Balkansambel
Hneď prvý koncert ma nadchol. Konal sa na spomínanom hudobnom pódiu na námestí. Hrala živelná  žilinská skupina Balkansambel. Aj napriek nie moc vydarenému počasiu, títo šiesti inštrumentalisti a dve speváčky naplno ukázali, čo v nich je. Jedna z charizmatických speváčok dokonca tancovala s divákmi. Tak som si zatancoval aj ja!

Balkansambel

Moja prvá a druhá láska
Pokukovali na mňa už od začiatku koncertu. No keď ma videli tancovať, ich chuť rástla goniometrickým rádom. Boli dve – jedna krajšia ako druhá – moja prvá a druhá láska. Neváhal som a chopil som sa iniciatívy. Škoda, že som nemal viac času,  rodičia už naliehali a ponáhľali sa na ďalší koncert. Nuž som sa s nimi iba odfotil (a vymenil čiarové kódy). Aj tak by z toho nič vážnejšie nebolo, ja som totiž prelietavý typ.

Moja prvá a druhá láska

Cimbaliband
Ako som už spomínal, rodičia ma doslova ťahali na ďalší koncert – maďarských Cimbaliband. Len medzi nami, rodičom šlo iba o pivo a miesto na sedenie. Keby to neboli moji záchrancovia a adoptívni rodičia, no neviem.... Každopádne, už po druhej pesničke začali všetci do rytmu pokyvkávať hlavami a ja som pochopil, že cimbal nie je len folklórny nástroj, ale dajú sa ním vyčariť úplne iné tóny. Niektoré skladby Cimbalibandu sa mi zdali príliš „ľudovkové“, našlo sa však zopár takých, ktoré rozprúdili hélium v mojich žilách.

Cimbaliband

Čakanie na Oskara
Slovenská nátura je podivná vec. Nasledoval koncert hudobného virtuóza Oskara Rószu. Konal sa v  tých istých priestoroch ako hrali Cimbaliband. Lenže organizátori nás vypoklonkovali za plot s tým, že Pán umelec neznesie pohľady plebsu počas ladenia svojich nástrojov. Chlapi trénovali, ladili a skúšali viac než hodinu, a ja s rodičmi a ďalších asi 150, po intelektuálnej hudbe pachtiacich ľudí, čakalo nervózne za plotom. Po hudobnom intermezze nás konečne vpustili dnu, a moji rodičia samozrejme zamierili hneď k baru. A koho tam nevidím?! Oskar s kamarátmi si tam dvíha sebavedomie pálenkou.
To už nevydržala ani šnúrka, ktorá ma spájala s jedným s mojich adoptívnych rodičov, a elegantným stúpaním som ich aj Gagy opustil. Na koncert však nemôžem povedať jedno krivé slovo.  Rósza sa nezaprel. Hudba bola bez jedinej chybičky, bubnoval im sedemnásťročný geniálny bubeník, ľudia sa bavili (síce takým svojským intelektuálnym spôsobom), lenže ja už som plachtil preč, tuším smerom na Mars... (Sorry, no photo)

Hudba z Marsu
Môj posledný koncert popíšem len tak letmo. O dokonalé ukončenie sobotňajšieho hudobného programu sa postarala skupina Hudba z Marsu. Ľudia tancovali všade, po stoloch, po laviciach a aj pri/na bare. Na rozdiel od koncertu Rószu, si publikum dvakrát vypýtalo aj prídavok. Krásnou hudobnou bodkou bola posledná skladba – Šakalíci.

Takže moji milí šakalíci, uvidíme sa na Kremnických gagoch 2011!

Hudba z Marsu


-fero-
Posledni komentare
07.09.2010 11:24:29: Fero je king a na kremnicke gagy 2011 pojdem uz len preto, aby som sa s nim stretla :)
Retro by Digital Revolution (deviantart.com)
Obrázok: DigitalRevolution@DeviantArt

Z televíznej obrazovky, z rádia, z obchodov s handrami, a dokonca aj z webu sa nám s vyblednutými farbami smejú 80te roky. Retroštýl. Vzdávame hold minulosti. Vraciame sa k starým dobrým časom (Slovenska sa to netýka). Aj keď osobne si myslím, že je to našou obmedzenou kreativitou. Kopírovanie (čítaj návrat k dobrým časom alebo remake) síce funguje každé desaťročie, ale čo je veľa, to je veľa.  Uvediem zopár príkladov, pri ktorých sa mi môj retro nožík-rybička otvára vo vrecku.

Hudba: Prednedávnom som bol na obede, ktorý mimochodom chutil tiež dosť retro, a očkom som sledoval televízor. Vlastne dva televízory, na jednom bežala TA3 a na druhom VH1. TA3 zrazu vypadla. Asi preto, že chystajú nové virtuálne štúdio (žeby v retroštýle?). Nuž som začal sledovať VH1. Sprvu som pohyblivým obrázkom nevenoval zvláštnu pozornosť, potom to však prišlo. Na scénu prišiel, skôr pritancoval, lámač ženských sŕdc Lionel Ritchie. Krásne tanečné kreácie a množstvo žien presne vystihli tú gráciu 80tych rokov. Ďalší klip, tiež zo zlatého obdobia nášho života a našej planéty, bol celkom nudný, ale 80te roky to očividne boli. Myslel som si, že pozerám „Golden 80’s”. Na scénu však prišla sporo odetá pani Beyoncé Knowlesová so svojou novinkou, retro bilo tak do očí, že sa to nedalo ignorovať. Farebnosť klipu a oblečenie (ehm) tanečníc nás ako mávnutím čarovného prútika vrátilo do super retro časov. Moje trápenie ukončila elektronická skupina so syntetizátormi a modulátormi hlasu. Niečo na spôsob Alphaville, len o niekoľko BPM rýchlejšie a novšie. Teda retronovšie.

Film:  Prerobené kópie (remake) dobrých či menej dobrých filmov boli, sú a budú. Veď načo vymýšľať nové scenáre, keď staré fungovali tak dobre. Počet filmov za tento rok s originálnym, nič nekopírujúcim scenárom, by ste spočítali na jednej ruke. Z posledných retro filmov spomeniem A-Team, kde hrali herci (fakt to boli herci?) ako vystrihnutí z céčkových akčných trhákov. Že to bol odpad? Nevadí! Bol to návrat k retro. Herci z originálneho seriálu veľmi ťažko hľadali tie správne slová, keď sa pýtali na ich názor na film. Do kín prichádza remake jedného z najväčších karatistických filmov môjho detstva – Karate Kid v hlavnej úlohe s Jackie Chanom (novodobý Mr.  Miyagi). Neodvažujem sa to komentovať. Prehliadku retro filmov uzavriem Krotiteľmi duchov. Áno, prichádza remake. Železo treba kuť, kým je horúce. Podľa mňa si už teraz Murray a Aykroyd trhajú vlasy. A skoro by som zabudol na tú novodobú akčnú retro zlátaninu Súboj titanov. Sova v origináli podala lepší výkon než väčšina hercov v remaku.

Móda: K  móde sa vyjadrovať veľmi nebudem. Veď to vidíte všetci. Obchody s handrami vyzerajú ako cez indigový papier - čo najvyblednutejšie farby, čo najkárovanejšie košele, čo najužšie nohavice. Ak by mal niekto vážny záujem o 100% genuine retro style oblečenie, pozriem sa doma do šatníka. Určite tam z môjho punkerského obdobia nájdem nejaké kárované košele či punkerské mrkváče. Možno, keby som sa pohrabal hlbšie, nájdem aj frajerské veľkojazykové Botasy. Všetko oblečenie je ideálne vyblednuté, ošúchané, jedny nohavice sú dokonca od farby (maľoval som plot) s jedným podstatným rozdielom – v kvalite materiálu.

Dizajn:   Nosné prvky sú stále rovnaké – vyblednuté farby a ošúchaný vzhľad. Uvediem jeden skutočný príklad. Bývam v jednom byte, kde sa neprerábalo nič od posledného ustanovujúceho zjazdu KSČ, a čajovej súprave nad kuchynským stolom by som mal vykať. Bol som z toho dosť sklamaný, ale hneď prvá návšteva ma potešila: „Jeeej, vy tu máte perfektné retro tapety“. Teraz sa k retro bytu hrdo hlásim. Dokonca máme retro vodovodné kohútiky a retro vaňu.

WEB: Nemohli ste si nevšimnúť, že aj náš web v sebe nesie retro prvky. Sypem si na hlavu popol, ale to len preto, aby ste videli, že Multispace je tiež retro-in!

Teraz, keď už prvotné rozčúlenie pominulo, som si uvedomil jednu vec. Všetko je asi v poriadku, len ja starnem.

-qukler-
Každý, kto kreatívne tvorí, sa niekedy dostane do stavu, kedy nevie ako ďalej. Nič, čo vytvoril,  sa mu nezdá dosť dobré, nič ho nedokáže zaujať... Riešenie je jediné -  nevzdávať sa a tvoriť – fotograf musí fotiť, spisovateľ písať, hudobník hrať. Iný liek na to neexistuje. Fotografická súťaž na Multispace mala veľký úspech,  preto je tento článok venovaný práve fotografom. Vybral som zopár projektov, ktoré prebudia vašu kreativitu a posunú vás správnym smerom. Na webe nájdete aj špecifickejšie a komplexnejšie projekty, no na začiatok postačia aj tieto. Každý z projektov má v závere uvedený odkaz na fotografickú skupinu na serveri  Flickr.

365 dní
Najpopulárnejší a najzodpovednejší projekt zo všetkých. Každý deň musíte vyhotoviť jednu fotografiu. Najčastejšie to býva autoportrét. Kreativite sa medze nekladú. Podmienkou je to, že fotografujúci musí osobne  stlačiť spúšť (poprípade káblovú spúšť či samospúšť) a nejaká časť jeho tela musí byť na fotografii. Na prvý pohľad to nevyzerá príliš vábne, ale projekt 365 je o kreativite. Stačí sa pozrieť na fotografie na internete. Telo obtočené vianočnými svetlami, hlavy zasypané lístím alebo makroportréty sú len zlomkom toho, čo ľudia fotografujú. Na webe nájdete nepreberné množstvo stránok, ktoré sa projektu alebo jeho obmenám venujú.  Fotografie však nemusia byť len autoportréty. Na stránke DailyShoot je každý deň fotografická úloha, ktorú by ste mali splniť. Zaujímavou variáciou projektu je každodenné fotenie ulice alebo záhrady (Tu by som vám poradil jednu vec. Fotografujte stále z toho istého miesta a v ten istý čas. Po roku z fotografií dokážete vyrobiť krásne timelapse video ročných období)
www.flickr.com/groups/365days/

52 týždňov
Projekt je určený menej zodpovedným. Je to vlastne odľahčená verzia projektu 365, pravidlá a možnosti sú rovnaké, ale frekvencia fotografovania je raz týždenne. Väčšinou sa projekt spája s fotografickou prechádzkou. Teda raz do týždňa zoberiete svoj fotoaparát a hor sa na prechádzku.
www.flickr.com/groups/52photowalks/

Výrazy tváre
Či už ste modelom vy alebo niekto iný, cieľom projektu je séria fotografií s výrazmi tváre. Vašou prvou úlohou je vytvoriť zoznam výrazov (smiech, zlosť, údiv...) Čím lepší fotografický model máte, tým dôslednejší zoznam si pripravte. Ideálnym kandidátom je samozrejme herec – aspoň taký, ktorý dokáže zahrať aj dvere. Ak však práve nemáte po ruke herca a vy ste príliš hanblivý, bude stačiť aj človek, ktorý prekonal napríklad Bellovo ochrnutie tváre. Pýtate sa prečo? Nuž, pre neho je tréning rôznych výrazov tváre rehabilitáciou. Nielenže bude ovca sýta, ale aj baran celý. Projekt sa dá jednoducho kombinovať s projektom 365.
www.flickr.com/groups/facialexpressions/

100 krokov
Zoberte so sebou fotoaparát a vyrazte do ulíc. Nie je dôležitý smer alebo cieľ prechádzky, ale počet krokov. Počítajte kroky a pri stom kroku sa zastavte. Nájdite vhodnú scenériu alebo objekt a spravte fotografiu. Pokračujte v prechádzke a rátajte kroky ďalej. Nezúfajte, ak sa vám nepodarí spraviť ani jednu peknú fotografiu. Veď ste absolvovali peknú prechádzku! Projekt „100 krokov“ je svojim spôsobom špeciálny – núti človeka fotografovať aj v situáciách, kedy nemá čo.  Ale ako sa vraví, niekedy vytvoríte najlepšie veci vtedy, keď už nemáte čo viac povedať. Ďalšou úrovňou v projekte je zvyšovanie počtu fotografií každých 100 krokov. Prvá zastávka – 5 fotografií, druhá – 10 a tak ďalej. Projekt 100 krokov je o objavovaní nevšedných vecí na všedných miestach.
www.flickr.com/groups/1228134@N24/

Jeden príbeh - 5 fotografií
Prerozprávať príbeh pútavo je pomerne zložitá úloha, ak keď nie ste obmedzený slovami. Prerozprávať príbeh fotografiami je už ťažšie. No vyjadriť príbeh piatimi fotografiami je výzva najťažšieho kalibru. Musíte presne vedieť, čo chcete príbehom povedať. Musíte vybrať zaujímavý spôsob podania príbehu. Musíte vybrať vhodný začiatok, stred a koniec – a to všetko len v piatich fotografiách. V skupine Visual Story je malá pomôcka. 1. definujte miesto a aktérov, 2. vytvorte fotografiu predvídajúcu dej, 3. zahrňte do situácie aktérov, 4. vyvoďte možné dôsledky 5. zobrazte logický, prekvapujúci záver.
www.flickr.com/groups/visualstory/

100 cudzincov
Pre mňa osobne je to asi najťažší typ projektu, pretože ostýchavosť je moje druhé meno (to je dôvod prečo som radšej za objektívom, ako pred ním). Cieľom projektu sú fotografie ľudí, ktorých vôbec nepoznáte. Na ulici zastavíte cudzieho človek a spýtate sa ho,  či ho môžete odfotografovať. Súčasne sa pokúsite o človeku zistiť čo najviac. Kto to je? Aký je jeho životný príbeh? Kam sa ponáhľa? Pokračujte, až kým nedosiahnete číslo 100. Zaujímavý projekt, ktorý rozvíja nielen vaše fotografické, ale aj sociálne zručnosti. V našich zemepisných šírkach by som však neodporúčal fotiť vo večerných hodinách alebo na nebezpečných miestach, lebo jediný príbeh, ktorý rozpoviete, bude polícii – o vašom ukradnutom aparáte.
www.flickr.com/groups/100strangers/

Abeceda alebo čísla
Fotografujte všetko, čo vám (aj vzdialene) pripomína písmenko abecedy. Postupujte systematicky od A až po Z. Zamerajte sa na tvary a hľadajte ich aj na bežných miestach. Nechajte pôsobiť svoju fantáziu a predstavivosť.  Jednoduchšia verzia projektu hovorí o fotografovaní vecí a situácií začínajúcich potrebných písmenkom (autobus, banán, rýchlosť, žatva...). Fotografovanie čísel funguje na tom istom princípe. Zamerajte sa na tvary a hľadajte čísla. Ak sa vám bude zdať, že za všetkým vidíte čísla alebo písmená, mali by ste si oddýchnuť. Najlepšie čítaním nejakých konšpiračných teórií.
www.flickr.com/groups/84655082@N00/

Poznáte iné fotografické projekty? Podeľte sa s našimi čitateľmi!
-qukler-
Koniec uhorkovej sezóny!

Zdroj: qukler@flickr

V médiách je síce uhorková sezóna v plnom prúde: Keby sme nemali novú vládu, tak noviny sú plné celostránkových horoskopov. Redaktori (aspoň tí, ktorí nie sú na dovolenke) hľadajú v archíve ako-tak použiteľné články.  Bulvár obnažuje tie isté celebrity stále dokola. Už ani televízne noviny  nedávajú milé šteniatka. No pre Multispace uhorková sezóna skončila (viď obrázok). Azda nám odpustíte dlhšiu prestávku, ktorú ste museli pretrpieť. Sme tu zase - plní energie a nápadov. Známym povedzte, že Multispace obžil! Tešíme sa na vás minimálne tak, ako sa vy tešíte na nás.

-qukler-
Posledni komentare
03.08.2010 23:07:11: ako sa u nas na vychode hovori "barz som zvedavy !!!"
01.08.2010 20:20:01: Tak hádam to nebudú len prázdne sľuby.. :) Teší sa aj druhá polovica Multispace!!! ;)
December je mesiacom fotografie. Vybral som pre vás zopár zaujímavých fotografov (Kratochvíl, Titarenko, Kenna), zopár zaujímavých aplikácií (Simulátor fotoaparáta a objektívu), spomenieme víťazov World Press Photo a fotografickú školu pre začiatočníkov a pokročilých.Filmárom venujeme začiatok budúceho roku.
Vy tvoríte obsah! Pre vás, našich čitateľov, sme vytvorili http://multispace.posterous.com, ktorých obsah budete tvoriť vy!Je to veľmi jednoduché.
Stačí poslať mail na post@multispace.posterous.com. V priebehu niekoľkých chvíľ sa váš príspevok objaví na stránke. Čo z toho budete mať? Hlavne výmenu zaujímavých informácií.  Cieľom Multispace@Posterous je vytvoriť skupinu ľudí, obľubujúcich rovnakú hudbu, filmy, divadlo, literatúru s minimálnou námahou a maximálnym účinkom. Veď, kto má viac informácií, než vy, naši čitatelia. Budeme sa inšpirovať navzájom. Vaše príspevky sa budú objavovať aj na bočnom panele tu. Skúste pridať video alebo skladbu, básničku, text, fotografie z koncertu alebo festivalu. Čo len chcete. Ak sa vám to zapáči, budeme len radi.  Tentokrát vy píšete a my čítame :) Ale ako nato. Fakt jednoducho:
Zaujímavé internetové odkazy za posledný mesiac - xeroxové kópie listov amerických prezidentov, scenáre rôznych seriálov, príbeh 12ročnej Táni, Vivaldi, Grooveshark, ocenenia Bitfilmu a sedem filmov na premýšľanie.
Aby ste v hlasovaní mali jasno, dali som si tú námahu a spočítali hlasy prvého kola a stále prebiehajúceho druhého kola súťaže. Chybné hlasy sme odpočítali. Hlasovať môžete ešte päť dní. Takže predbežné výsledky  (16.3.2009, 15:00) sú:

1. Noc na Grúni: 367
2. Kvapka: 261
3. Most v hmle a po polnoci: 249
4. Portugal: 226
5. Punks Not Dead: 179
6. Český Krumlov: 63
7. Čutková dolina: 16
8. Staršia Viedenčanka: 16
9. Kuba býček: 14
10. Medvedík: 14
11. Nedeľná ulica: 13
12. Slnko a oblaky: 10
13. Top View: 9
14. Anjel: 6
15. Lomnický štít: 5
16. Bezmenná4: 5
17. Kostolná kaluž: 4
18. Na krásnom zelenom....: 3
19. Vlasy: 2
20. Bezmenná2: 1
21. Zima: 1
22. Bezmenná1: 0
23. Bezmenná5: 0

Váš Multispace tím
Kvôli technickým problémom s počítadlom hlasov na hlavnej stránke sme sa rozhodli rozdeliť súťaž na dve kolá. Týmto samozrejme žiadna fotka neprichádza o hlasy, práve naopak. V druhom kole môžete hlasovať opäť všetci. Dúfame, že vám tieto technické problémy nepokazili náladu a budete hlasovať naďalej.

Výsledky 1. kola fotografickej súťaže:

Kvapka: 121
Noc na Grúni: 109
Punks Not Dead: 85
Český Krumlov: 49
Portugal: 32
Most v hmle a po polnoci: 24
Top View: 8
Čutková dolina: 6
Kuba býček: 6
Slnko a oblaky: 6
Medvedík: 5
Nedeľná ulica: 3
Staršia Viedenčanka: 3
Lomnický štít: 2
Bezmenná 2: 1
Kostolná kaluž: 1
Vlasy: 1
Zima: 1
Bezmenná 1: 0
Na krásnom zelenom...: 0
Bezmenná 4: 0
Anjel: 0
Bezmenná 5: 0

Váš Multispace tím
1  
2  
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010