Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Hudba

Toto je už staršia vec, ale aj tak je dobrá. Na oficiálnych stránkach Radiohead (www.radiohead.com) som náhodou objavil tento klip. Radiohead hrajú Portishead, presnejšie skladbu The Rip.


Radiohead - The Rip (Portishead)
Možno sa vám bude zdať tento príspevok príliš technický, ale určite ho oceníte. Teda aspoň tí z vás, ktorí majú radi hudobný portál last.fm. Je to vlastne sociálny web (podobný ako fejsbuk), lenže tu sa všetko točí okolo hudby. Hoci sa dá hudba počúvať priamo zo stránky, plugin Fire FM vám umožní nerušene surfovať po webe a zároveň počúvať hudbu. No nie je to super? Fire FM funguje iba pre Firefox. Ešte odkazy:

Last.Fm

Fire FM plugin pre Mozillu Firefox

PS:
Inštalácia je jednoduchá, stačí dať Add to Firefox, počkať kým sa to nainštaluje a po reštarte prehliadača máte ďalšiu lištu - Last.FM  Skoro som zabudol, aby ste mohli využívať všetky vymoženosti, musíte byť zaregistrovaní.
Na mojich obľúbených stránkach - Motel de Moka je zoznam najlepších kapiel roku 2008. Niektoré fakt stoja za vypočutie... Enjoy:)

Moka’s Top 10 Albums 2008
Snažil som sa písať o jej hudobných začiatkoch a hľadaní samej seba. Ak som našiel nejaké hudobné ukážky alebo bodajnebodaj nejaké klipy, tak som ich sem šupol. Dúfam, že vás to zaujme tak, ako mňa, keď som to spracovával :) Takže začíname...

Björk Gudmundsdóttir (čo znamená Gudmundova dcéra) sa narodila 21. októbra 1966 v Reykjavíku, hlavnom meste Islandu. Od šiestich do štrnástich rokov navštevovala hudobnú školu, kde sa učila hrať na klavír a flautu. Jej rodinné zázemie tvorila komunita hippies, kľučky na ich dome si podávali rôzni umelci a muzikanti. Saevar Arnason, ktorý bol jej nevlastným otcom, mal vlastnú skupinu Pop. Hrali hlavne skladby od Hendrixa a Claptona. Hudba na ňu teda pôsobila už od malička... A samozrejme hippies:)

V roku 1977 vydala Bjork svoj úplne prvý album Björk (tento sa v súčasnosti už vôbec nedá zohnať) a pritom ešte nemala ani občiansky preukaz! A teraz sa dostávame ku skutočným kapelám, v ktorých Bjork hrala. V skorých 80 - tych rokoch sa dostal na Island punk a Bjork okamžite založila skupinu Exodus. Kapela hrala iba garážový punk, ale p zopár Islanďanov tvrdí, že Exodus počulo a celkom sa im to páčilo:) Ďalším medzistupňom sa stal hudobný projekt Jam 80, hrajúci new wave. Tento projekt sa dlho neohrial a v roku 1981 Bjork založila kapelu Tappi Tíkarrass (eng. preklad Cork The Bitch's Arse). V čase založenia tejto skupiny mala Bjork 14 rokov, Tappi Tíkarrass sa podarilo nahrať dva albumy. Miranda a Bitid Fast I Vitid (preklad "tvrdo sa zahryzni do svojej mysle") na labely Spor. Inak tieto albumy sa celkom dobre predávali. Zohnal som pre Vás aj zopár videoklipov.

Tappi Tíkarrass - Dúkkulísur

Tappi Tíkarrass Live 1982

Po rozpade Tappi Tíkarrass dala Björk dokopy ďalšiu kapelu - Kukl (v islandštine to znamená niečo ako mágia). Tvrdili o sebe, že hrajú punk-goth okorenený Islandom. Táto skupina dosiahla medzinárodný úspech a jej dva albumy sa predávali po celom svete (teoreticky). Ich vydavateľom sa stalo anarchistické vydavateľstvo Crass Label z GB. Ako som už spomenul vydali dva albumy The Eye a Holidays In Europe (The Naughty Naughty).  Kukl sa rozpadli v roku 1986.  Predtým, ako budem pokračovať, pridám ešte jeden videoklip:

KUKL - Enginn Heima

Po rozpade KUKL v roku 1986, Björk, Einar, Siggi vytvorili ďalšiu kapelu. Podľa ich vlastných slov to bol viac menej len žart. Ten ich "žart" vydržal na hudobnej scéne viac než 5 rokov :) Novej kapele dali meno Sykurmolnarnir alebo Sugarcubes. Vzápätí vydali svoj prvý singel Ein mol Mann (Jedna kocka na hlavu), ktorý obsahoval skladbu Birthday. Podľa hudobných kritikov Sugarcubes so skladbou Birthday vytvorili jednu z najoriginálnejších piesní svojej dekády. V tomto období vyhlásila Björk, "We're not like everyone else" a podľa mňa sa toho hesla drží doteraz. Ich ďalší album - Here Tody, Tomorrow, Next Week! nezaznamenal podstatný úspech. Dá sa povedať, že sa držali svojho hesla: "World domination or death". Posledným album s názvom Stick Around For Joy bol podstatne lepší, ale menej experimentátorský ako predchádzajúce dva. A nakoniec skoro po šiestich rokoch (1990) sa Björk rozhodla kapelu opustiť a dala sa na sólovú dráhu. Ale o tom až na budúce......

Sugarcubes - Birthday

Aby som nezabudol, v priebehu dnešného dňa ešte pridám zopár mp3, zo všetkých albumov, ak bude čas.

Spracované podla "The secret history of Björk"
Posledni komentare
07.01.2009 14:27:51: tesim sa na dalsiu cast :-)


Zdroj: Flickr
Moje najobľúbenejšie spojenie hudby - elektronika v spojení s klasickými nástrojmi. Jeden menší orchester a zopár čudákov - The Bays & Heritage Orchestra. Aby som bol presnejší: Andy Gangadeen - bicie, Jamie Odell - syntetizátor, Simon Richmond - syntetizátor, Cris Taylor - basová gitara. Dostal som sa k tomu ako vždy, úplnou náhodou. Ale o to viac ma to potešilo. :) The Bays hrajú stále naživo a väčšinou improvizujú. Na scéne sú už pomerne dlho. A prečo práve s orchestrom? Stále hrajú naživo, improvizujú a hľadajú (podľa vlastných slov) riziko. Tak začali improvizovať s orchestrom, veď prečo by nie :)


Na ich stránke nájdete hŕbu hudby, klipov, rozhovorov s členmi a obrázkov zo živých vystúpení. Odporúčam obrázky z Brighton Beach - Run Lola Run.

The Bays & Heritage Orchestra HOMEPAGE

The Bays & Heritage Orchestra MYSPACE

The Bays and The Heritage Orchestra - The Liverpool Philharmonic Hall (2008)

Ako som povedal, tu je sľúbený odkaz na živé vystúpenie Radiohead v Japonsku. Jedná sa o skladbu 15 step. Najzaujímavejšie je to, že si skladbu môžete vychutnať z 12 rôznych kamier. Japonsko no :)

Radiohead │12 Cams, Japan

Japonsko je predsa len trošku ďalej, tak musíte počkať, kým vám načíta stránku. Potom si môžete vyberať kamery a dokonca aj iné skladby.

qukler


Zdroj: www.berlincalling.de

Nestáva sa to často, ale naprv som sa dostal ku hudbe z filmu, než ku filmu samotnému. Takže začnem popisom odzadu. Na stránkach Motel De Moka (kde čerpám stále novú a neznámu hudbu) som si vypočul v článku nazvanom Traveling Without Moving dve skladby od Paula Kalkbrennera - Aaron a Since 77. Po veľmi dlhej dobe sa mi zapáčil nejaký DJ, tak som sa s Vami chcel podeliť :)

Paul Kalkbrenner - Berlin Calling
Je čerstvý soundtrack ku rovnako menovanému filmu Berlin Calling. Celý album vytvoril Paul Kalkbrenner, ktorý si mimochodom v tomto filme zahral aj hlavnú úlohu. Na celom albume ako aj vo filme prevažuje drum&base. Zohnal som niekoľko ukážok, takže to môžete posúdiť sami. Celý album môžete kúpiť buď na beatport alebo v i-tunes šope. A mimochodom vydavateľom tohto albumu bol net-label bitchcontrol.de a v Európe vychádza 28. novembra 2008.
A čo napísať o Palkovi? Nuž už v '85 začal navšetovať lekcie hudobnej teórie a trúbky  :) a po čase sa z neho stal d&b DJ v známych nemeckých kluboch. Koncom devädesiatich rokov bol dokonca producentom a editorov na nemeckých staniciach ard, zdf, rtl atď. Od začiatku nového milénia hráva po celom svete. A v roku 2008 je zakladateľom a zároveň aj hlavnou postavou filmového projektu BERLIN CALLING.

Filmový projekt BERLIN CALLING
Celý film vlastne svojím syrovým spôsobom zobrazuje DJ Ickarusa  (Paul Kalkbrenner)v skutočných kluboch v Berlíne - jeho hudbu, priateľov a súkromný život. Je to dráma, v ktorej má hlavnú úlohu hudba, presledovaná drogami, láskou a nepríčetnosťou. Dúfam, že som Vám zmiatol aspoň tak, ako som sa ja zamotal do týchto viet. Ešte dodám, že to je tretí film Hannes Stoehr (predchádzajúce filmy boli Berlin is in Germany, One Day in Europa).

Oficiálny trailer:
les Fragments de la Nuit
Zdroj: undomondo
Poznáte ten pocit, keď po Vás prejdú zimomriavky počas počúvania nejakej skladby? Mne sa to stalo po vypočutí francúzskej skupiny les Gragments de La Nuit (Fragmenty noci).  Táto skupina - vlastne neoklasický komorný orchester zložený z piatich členov, ktorú vedie Michel Villar (klavír) a Ombeline Chardes (violončelo) je ovplyvnená gotickou poéziou, temnými príbehmi a samovraždami. Nič pre pesimistov :)
Na hudobnej scéne sa pohybujú od roku 2005 a postupne pribrali viacero ďalších členov. V súčasnosti je skupina zložená z troch huslí, čela a klavíra. Tohto roku vydali svoj prvý album Musique de Crépuscule v portugalskom hudobnom vydavateľstve Equilibrium Music. Ich motto je: "Naša muzika je poézia, kde slová sú noty; naša hudba je spomienka, kde obrazy sú sny."

les Fragments de la Nuit ~ Musique de Crépuscule
Tracklist:
01. Eveil des Fées
02. Assault
03. La Ronde des Fées
04. Entre Ciel et Fer
05. Devenons Demain I
06. Devenons Demain II
07. Solitude
08. Solarisation
09. La Chambre des Fées
10. Soleils Noirs pour Lune Blanche
11. La Mélodie de la Tęte
12. Le Château Enchanté
13. Le Scarabée Bleu
14. Soleils Noirs pour Lune Blanche - Tango
15. Les Eaux Dormantes
16. Alpha du Centaure

Ukážka ich tvorby z myspace:

Dlho sme Vám nepriniesli novinky z hudobnej scény... To bolo spôsobené tým, že som sa dlho nevedel rozhodnúť čo by som Vám ukázal. Ako výber dopadol uvidíte nakoniec sami. Z každého rožoka trošoka :)

Amycanbe
Amycanbe
Na úvod prichádza zo severného talianska skupina Amycanbe. Debutový album nahrali v roku 2007 v Anglicku  a čo čert nechcel hneď sa zapáčili BBC, kde hrali zopárkrát naživo. Podľa hudobných kritikov patria do krabice s označením indie akustický pop, folk. No neviem, neviem... Poslednú dobu je takto označovaná každá nová skupina. Pripravil som pre vás 3 skladby z ich debutového albumu Being A Grown-Up Sure Is Complicated.   Nech sa páči...

Amycanbe ~ myspace
Amycanbe ~ facebook
Amycanbe ~ homepage

Amadou et Mariam & Manu Chao
Amadou
Amadou Bagayoko a Mariam Doumbia sú živým príkladom toho, čo dokáže ľudská bytosť ak fakt veľmi chce. Rozpoviem Vám v krátkosti ich príbeh. Amadou a Mariam sa stretli v inštitúte pre nevidomých. Obidvaja boli slepí a napriek nevôli rodičov sa dali dokopy, partnersky aj profesionálne. Zo začiatku pracovali v Bamaku - hlavnom meste Bali, kde sa stretli s ostrou vojenskou diktatúrou. Hrávali hlavne po hoteloch. V 2005 roku sa stretli s Manu Chaom, ktorý s nimi nahral album Dimanche a Bamako, z ktorého pochádza klip, ktorý som pre Vás vybral. Ešte dodám, že v roku 2006 nahrali spolu s Herbert Grönemeyerom hymnu pre Fifa World Cup 2006. V súčasnosti sa lietajú z festivalu na festival. :)

Amanda et Mariam & Manu Chao - Senegal FastFood


Na záver som si pre Vás pripravil sklenené lízatko z USA. Skupina, ktorá podľa vlastný slov hraje americký freestyle pop punk na syntetizátore, bude efektný zakončením hudobných delikaties.

Glass Candy - B/E/A/T/B/O/X
Glass Candy
Americká skupina skladajúca sa z dvoch členov - klávesáka a vokalistky. Používajú iba analógové hudobné nástroje bez vplyvu počítačov. Sú inšpirovaní Warhollom, horrorovými filmami z 70-80 rokov a Kraftwerkom. A napriek tomu všetkému sa mi veľmi páčia. Hlavne speváčka Ida No je čarovná :) Pripravil som Vám 3 ukážky z posledného albumu a jeden videoklip, kde uvidíte, aká čarokrásna je Ida. Týmto sa končia občasné hudobné delikatesy.  Uvítame nápady, pripomienky opravy a tak...Glass Candy ~ myspace
Glass Candy ~ facebook
1  
2  
3  
4  
5  
6  
7  
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010