Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Hudba


Buddy Holly ( Wikipedia )

Neviem, ako vy, ale ja keď som počula slovné spojenie American pie, spomenula som si na 2 veci:

1.    na americkú tínedžerskú komédiu
2.    skladbu interpretovanú Madonnou.

O čom možno každý z vás nevie (a donedávna ani ja), predtým ako bola natočená teen komédia „American pie“ a predtým ako bola táto skladba prespievaná Madonnou, American pie bola metaforou pre nesplnené povojnové sny, rekviémom pre nevinný svet tínedžerov a jednotu rock and rollového hnutia v 50-tych rokoch. American pie zložil a otextoval Don McLean - legendárny americký spevák a skladateľ. Jeho najslávnejším albumom bol album „American Pie“ z roku 1971, ktorý obsahuje rovnomennú skladbu. American Pie dosiahla v USA 1. miesto v roku 1972. Táto kultová pieseň je poctou Buddymu Hollymu a opisom, ako sa rock and roll zmenil v rokoch po jeho smrti.
Buddy Holly – americký spevák a skladateľ, pionier rock and rollu. Napriek tomu, že jeho úspech trval len rok a pol, jeho skladby mali veľmi silný vplyv v rock and rollových začiatkoch. Buddy Holly zomrel 3.februára 1959 pri havárii lietadla počas snehovej búrky v americkom štáte IOWA. Tento deň je známy, aj ako „Deň, kedy zomrela hudba“. V havarovanom lietadle zomreli okrem Hollyho aj Richie Valens ("La Bamba") a The Big Bopper ("Chantilly Lace").
Keďže ma tieto informácie zaujali, trošku som si posurfovala po „vševednom“ internete a našla som výklad piesne od Richa Kulawieca. Stojí to za prečítanie a tak som ani sekundu neváhala, či vám o tom napíšem alebo nie (ale priznám sa, že chvíľu mi trvalo, kým som sa prinútila).. Je to trošku dlhšie, ale sú tam zaujímavé postrehy. Skladba obsahuje mnoho metafor (v skladbe autor vyjadruje svoj pohľad napr. na hnutie Hippies, Boba Dylana, The Rolling Stones,..). Ak Vás to zaujalo, neváhajte a pustite sa do čítania:
Posledni komentare
27.06.2011 22:06:44: Veľmi zaujímavá štylistická analýza, musela si tomu venovať určite veľa času
V zime svieti na Islande slnko len tri hodiny denne.
V lete slnko na Islande vôbec nezapadá.
Islandský národný nápoj sa volá "Čierna smrť".
Islandské národné jedlo je zhnité žraločie mäso.

A tomu sa mám smiať - Dagsson HugleikurMožno si poviete:  "Zase Island?". Zase!:) Ale možno už posledný krát! (Sľubujem, že ďalší článok bude trochu teplejší, bude o brazílskej bossa nove). Island je mesačná krajina plná paradoxov. Ako príklad uvediem, že to je krajina patriaca do TOP3 v počte samovrážd a zároveň podľa sociologického výskumu patrí medzi najšťastnejšie krajiny na svete. Hneď sa núka záver: Samovrahovia sú potom najšťastnejší?!:) Dosť bolo teórie, ideme na príjemnejšie veci - na hudbu. Reč bude o islandskom rocku, islandskom minimale a islandskom folku. Každý si tu niečo nájde.

Sigur Rós - We Play Endlessly (2009)
Starí známi Sigur Rós sa chystajú na koncertnú šnúru s novým albumom. O dátumoch sme písali v rubrike koncerty. Na novom albume sa ešte stále pracuje, ale medzitým stihli vydať v sobotnajšom vydaní The Independent (31.1.2009)  We Play Endlessly. Samozrejme zadara. Na albume sa nachádza 10 skladieb z troch vysoko oceňovaných albumov. A pomaly sa môžeme tešiť na ich vystúpenia v lete vo Viedni v Prahe.1. Hoppípolla
2. Inní mér syngur vitleysingur 
3. Saeglópur 
4. Gobbledigook
5. Í Gar
6. Fljótavík 
7. Hafsól
8. Heysátan 
9. Ti Ki

Sigur Rós - Myspace


Yagya - Rigning LP (2009)
Druhá novinka je od Adalsteinna Gudmundssona v hudobných kruhoch známeho ako Yagya. Záujemcov o minimal/dubby techno odkážem na jeho album z roku 2002 - Rhythm on Snow (Force Inc.). V týchto dňoch vychádza jeho tretí album Rigning. Aj jeho tretí album je inšpirovaný počasím. Rigning znamená v isladnčine pršať. Minimal inšpirovaný daždom - nič prekvapujúce, nie? :) Neočakávajte niečo ohromujúce, ale je to pohodová muzika vhodná na večer a aj ako podmaz v práci.1. Rigning Tvö (A1)
2. Rigning Drjú (A2)
3. Rigning Fimm (B1)
4. Rigning Sex (B2)
5. Rigning Sjö (C1)
6. Rigning Átta (C2)
7. Rigning Níu (D1)
8. Rigning Tíu (D2)

Yagya - Myspace

Yagya - Rigning 7


Lay Low - Farewell Good Night's Sleep (2008)
Na záver prichádza mladá islandská speváčka Lay Low. S hanbou priznávam, že som o nej nepočul. Domácu úlohu som si splnil, vypočul zopár skladieb a niečo naštudoval. Ak sa vám to nechce čítať, nemusíte, Lay Low vystúpi tohto roku na Pohode. Hráva folk, samozrejme islandský, niektoré skladby sú ladené skôr do blues. Podľa posledných informácii vydala nový album a do 20. februára robila predskokanku Emilliane Torrini na jej turné. Priznám sa, že niektoré skladby sú na mňa až príliš folkové, ale niektoré sú zaujímavé. Nový album sa volá Farewell Good Night's Sleep a na jeho výrobe spolupracovala s producentom Watsonom (White Stripes).

1. I Forget It's There
2. By And By
3. The Reason Why My Heart's In Misery
4. Last Time Around
5. On My Own
6. Farewell Good Night's Sleep
7. Why Do I Worry?
8. Days Have Been
9. Little By Little
10. My Second Hand Heart
11. The Country Ballad

Lay Low - Myspace

Lay Low - Please don't hate me

Posledni komentare
25.02.2009 19:42:18: .... ja spívam bueees tha da da da da ... ja spívam bues ... svalo
24.02.2009 23:58:30: Vlastne obidve..:)
24.02.2009 23:48:51: Tak táto skladba sa mi páči..
Tento koncert nemal byť pôvodne na multispace. Ale keďže to je celé vystúpenie Faith No More (asi najlepšie v ich kariére, že JaJa :) ) a je voľne dostupné na nete, tak nech sa páči:.
Let's Rock! :)
Posledni komentare
16.02.2009 23:12:43: Neviem, či je najlepší, ale mne sa páči.. Dikes. Robíš mi radosť, chlapče!!


Dnešný príspevok bude z celkom odlišného súdka. Je to síce mix ale v porovnaní s mixom od Black Tea je to teda dosť zmena. :) Klasická hudba má niečo do seba. Na stránkach Undomonda je mix klasických skladateľov z obdobia baroka - Chopin, Šostakovič, Mozart, Handel ....


Classical Beauty & Romance Mix by Cenk Akyol
Zdroj: Undomondo

Mix ste si asi nestihli vypočuť. Ale server, na ktorom bola skladba uložená má svoju kapacitu a tú sme prekročili. Písal som autorovi, ale keďže chudák žije v Austrálii a má slabé internetové pripojenie, budeme musieť počkať do 24.2. Takže chyba nie je vo vašom prijímači. Stay tuned :)
Po zimnom spánku konečne zverejnili chlapci zo Sigur Rós kedy a kde budú koncertovať. Zároveň priznali, že až tak nespali, ale pracovali na novom albume, ktorý by sa mal ku nám dostať v polovičke leta. Celý zimu boli v Reykjavíku, iba raz si odskočili do Londýna, kde nahrali jednu skladbu s 67členným orchestrom a so zborom. Dosť bolo rečí tu je letná koncertná šnúra:

06-05 Guadalajara, Mexico - Teatro Degollado
06-07 Tepoztlán, Mexico - Festival La Colmena
06-08 Tijuana, Mexico - Multiculti
06-14 Manchester, TN - Bonnaroo Festival
06-20 Tuttingen, Germany - Southside Festival
06-22 Bremen, Germany - Hurricane Festival
07-05 Werchter, Germany - Rock Werchter
07-06 Arras, France - Main Square Festival
07-08 Vienna, Austria - Arena Vienna
07-11 Florence, Italy - Guardino di Boboli
07-12 Rome, Italy - Cavea Auditorium
07-13 Milan, Italy - Arena Civica
07-19 Suffolk, England - Latitude Festival
08-07 Oslo, Norway - Oya Festival
08-08 Gothenburg, Sweden - Way Out West Festival
08-19 Prague, Czech Republic - Arena HC Sparta Praha
08-20 Warsaw, Poland - Palladium
08-27 Moscow, Russia - B1
08-29 Stradbally, Ireland - Electric Picnic Festival
08-31 Inveraray, Scotland - Hydro Connect Festival


Spracované podľa Pitchforkmedia. Možno sa stretneme na koncerte, najskôr asi v Prahe:)

qukler

Zdroj: Peacefence

Poslednú dobu som počúval starý dobrý rock. Ako som sa vracal časom, dostal som sa až ku 60tim rokom. Hippies éru mám veľmi rád, tak som  vybral zopár skladieb, ktoré nám obdobie "Love, Peace and  Unity" pripomenú. Ak som našiel niečo zaujímavé, tak som to spomenul. Skladby nie sú usporiadané v nejakom rebríčku, ako som si ich zapisoval, tak sú :)
Začíname:


Crosby, Stills, Nash & Young - Ohio (1971)
- jeden z mnohých protest songov, slová "They're cutting us down!" odkazujú na masaker v roku 1970 v štáte Kent, kde boli štyria študenti zmasakrovaní národnou gardou

Donovan - Mellow Yellow (1966)
- známa banánová skladba, mimochodom Paul McCourtney robil vokály

The Doors - Light my fire (1967)
- táto skladba chciac, či  nechtiac ukončila Woodstock 69, na čo odkazuje aj názov :)

Bob Dylan - Blowin in the wind (1963)
- protest song skvelého pesničkára a vizionára Dylana

Jeffersons Airplane - White rapid (1967)
- určite poznáte knihu Alica z krajiny zázrakov, v 60tich rokoch patrila spolu s Pánom prsteňov od Tolkiena ku povinnej literatúre. Jeffersons Airplane prečítali Alicu, spapali nejaké halucinogény a nahrali White rapid

The Who - Won't Get Fooled Again (1971)
- hymna 60tich rokov, teraz  to je úvodný song ku seriálu CSI

Steppenwolf - Born to be wild (1968)
- hlavná skladba ku filmu Easy rider (u nás sa tento film volal Bezstarostná jazda, ale nie som si istý). Táto skladba zadefinovala pojem heavy metal - heavy metal thunder

Janis Joplin - Piece of my heart (1968)
- Joplin prežívala každú skladbu viac, než niektorí z nás celý svoj život (v dobrom, či zlom)

Joni Mitchell - Woodstock(1698)
- skladba o Woodstocku a  o celej generácii hipies

Pink Floyd - Time (1973)
- Pink Floyd a Time na záver. Symbolicky skladba o tom ako ubieha čas. Time sa držal v hudobných hitparádach celých 14 rokov (viac než polovicu môjho života)


V zoznamoch je  nepísaným pravidlom (vlastne písaným) maximálne 10 bodov. Na mnohých hudobníkov som nezabudol, len sa mi tu nevošli. Tak ich spomeniem na záver: The Animals, The Beatles, Buffalo Springfield, The Byrds, The Grateful Dead, Richie Havens (so známou protivojnovou skladbou v úvode Woodstocku - Handsome Johny), Jimy Hendrix atď. Ich zoznam by bol oveľa väčší....

Peace!
qukler
Posledni komentare
11.05.2009 09:15:02: Link na Jefferson Airplane - White Rabbit opravený :)
08.05.2009 12:49:31: Jefferson Airplane - White Rabbit
Pohoda
Zdroj: afax@pohoda2008

Adama (Black tea) som spoznala na pracovnej ceste. Mixovanie je jeho koníček, v práci robí úplne odlišné veci :). Tvrdí, že profesionálne ho tento koníček neuživí, ale nevzdáva to, čo sa mi na ňom páči.  Ako sám vravel, nie je to úplne ono, lebo mu na to zostáva málo času. Ale ako sa ukázalo, oplatilo sa byť trpezlivým.
Prezradím, že jedna z jeho skladieb už vyšla na českom techno labely Unaffectedrecords (http://www.unaffectedrecords.com/). Presnejšie sa nachádza v sekcii Releases CD Various Artists - Our Gang 02. Ak sa Label Unaffectedrecords na českej hudobnej scéne viacej etabluje, Black Tea by mohlol teoreticky vydať pod ich záštitou vinyl. (Držím prsty! )  Various Artists - Our Gang02 sa v súčasnosti dostáva do distribúcie cez niekoľko internetových obchodov.
Prednedávnom poslal Black tea svoje skladby aj mne (zatiaľ len 2, na ukážku). No a čo by som to bola za človeka, keby som sa s Vami nepodelila? Napriek tomu, že tento  štýl hudby veľmi nepočúvam, včera som to mala pustené asi 2 hodiny a fakt sa dalo..:))
Takže "technoľudia", popočúvajte a napíšte mi svoj názor..Celkom som zvedavá, či sa páči..I keď ako povedal sám autor, táto hudba je skôr na tancovanie, ako na počúvanie..:)

V prípade záujmu píšte a pridáme aj ďalšie skladby..
JaJaOdkazy:
Český techno label - Unaffected Records
http://www.unaffectedrecords.com/


Posledni komentare
19.02.2009 20:57:53: soorky ale trocha nudné (ale to možno len preto že som vydržal cca 15 minút).
Na žiadosť niektorých čitateľov, ale špeciálne pre moju milú spolupracovníčku JaJu, ktorá má dnes narodeniny, pokračujem v príbehu o Bjork. Prvá časť sa skončila tým, že Bjork sa dala na sólovú dráhu. O rozpade Sucarcubes a ostaných projektov kolujú rôzne fámy. Ja vám ponúknem iba jednu. Po rozpade členovia kapely Sugarcubes pracovali v supermakrete a po rôznych antikvariátoch. A to preto, aby splatili svoje dlhy, ktoré si narobili v 80tych rokoch. Bjork, na rozdiel od nich, bola hudobne veľmi produktívna a vydala svoj druhý sólový album. V roku 1990 sa spojila s hudobnou skupinou Tríó Gudmundar Ingólfssonar. Spoločnými silami vyprodukovali podľa mna unikátny jazzový album Gling Gló (ak máte radi jazz a Bjork, tento album si zamilujete). Bjork prespievala klasické islandské ľudové piesne.  Vedúcim členom jazzového tria bol klavirista Gudmundar, jediný profesionálny jazzový hudobník na Islande. Ten sa z úspechu albumu netešil dlho, keďže hneď po vydaní albumu zomrel.V polovici 1993 sa Bjork presťahovala do Londýna, kde začala svoju mainstreamovú kariéru :)

Asi najznámejšia skladba z albumu Gling Gló:


Skoro by som zabudol na dosť dôležitú časť. Spoluprácu Bjork s rôznymi skupinami, združeniami, projektami a tak podobne. Takže v roku 1982 sa dala dokopy s rock-jazzovým duom Stifgrim. Spolu sa chceli zapísať do Guinessovej knihy rekordov za najdlhšie živé vystúpenie. Na akcii sa zúčastnilo skoro 100 rôznych skupín z krajiny, akcia trvala niekoľko týždňov. Zápis do knihy rekordov sa nevydaril, ale že vraj sa uchoval 90 minútový záznam z jej výstupenia na kazete. :) O zoskupení Stifgrim nevie ani google, takže na to môžete v pokoji zabudnúť.

Tento diel o Bjork skončím skôr. Som chorý a už ani čierny čajík nepomáha. Takže, buď príbeh o Bjork dokončím v tomto diely neskôr, alebo spravím ďalší (sľubujem, že posledný) diel. Alebo kompletne prekopem celý tento diel.Nechajte sa prekvapiť a ešte raz, všetko najlepšie JaJa :)
Posledni komentare
02.02.2009 17:17:23: Dakujem..:) Aj za vecné dary!!
Nový rok sa začal celkom sľubne, Nouvelle Vague v slovenskom rozhlase, NORDFEST v Nostalgii a teraz prichádza do Viedne Emilliana Torrini. O nej sme na multispace písali minulý rok. Jej nový album Me and Armini dokonca recenzovali veľké hudobné časopisy/portály, vrátane Multispace (recenziu čítaj tu).
Vo februári, konkrétnejšie 9.2.2009 sa uskutoční vo viedenskom klube Szene Wien jej koncert.
Cena lístka v predpredaji je 15€ a na mieste 18€. Lístky by sa mali dať kúpiť cez stránky www.szenewien.com, ale keď som skúšal ja, tak stránka nefungovala. Asi to chce len trpezlivosť, ktorú ja nemám :)

Odkazy:
Szene Wien
Emiliana Torrini
Mám pre Vás horúcu novinku z musiqlistu. 2.2.09 sa v Bratislave uskutoční koncert francúzskej skupiny Nouvelle Vague. Ich účinkovanie nebolo do poslednej chvíli jasné. Ale je tu to! Ako som spomenul 2.2.09 vystúpia v Slovenskom rozhlase v Bratislave. Cena lístka je 21Eur. Vďaka mojej dlhotrvajúcej finančnej kríze sa tam asi nedostanem :(
Ale kto sa tam dostane určite neoľutuje. Veď kto by si nechcel vypočuť skladby od New Order, Joy Division, Depeche Mode, Blondie v neskutočnej dobrej francúzskej úprave. Ešte dodám, že lístky sa dajú kúpiť na Wilsonicu (sú v obmedzenom počte, takže rýýýchlo).

Odkazy:
Wilsonic (lístky)
Novuelle Vague Myspace
Posledni komentare
19.01.2009 22:25:22: No až tak rýchlo zase nemusíte, aby sa aj nám ušlo..:)
1  
2  
3  
4  
5  
6  
7  
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010