Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Hudba


Obrázok: choas-overlord-joe@deviantart
V predchádzajúcich zoznamoch sme sa venovali 60tym rokom, punku, alternatívnej scéne. Keďže jar už máme v plnom prúde, každý (vrátane mňa) sa teší zo života, tento zoznam bude o hudbe do tanca a nie hocijakej. Bude o cigánskej muzike! Klasickú cigánsku cimbalovku počul kdekto, cigánsky plač v tomto veselom období necháme tiež bokom. Vypočujete si ukrajinských cigánskych punkerov, rumunských cigánov hrajúcich po celom svete alebo cigánov intelektuálov. Neveríte? Nastražte uši :)


Gogol Bordello - Sally (Gypsy Punks Underdog World Strike)
- začíname už klasikmi na hudobnej scéne - Gogol Bordello. Títo cigánsky punkeri pochádzajú z Ukrajiny, do USA sa presťahovali po výbuchu Černobylu (nie nerobím si srandu)

Balkan Beat Box - La Bush Resistance
- zopár členov Gogol Bordella sa odčlenilo a vznikol balkánsky beat box. Je počuť, že sa uberajú inou cestou. Na fakte, že sú hraví a veselí to však nič nemení...

J.U.F. - Little Spy
- toto "združenie" vzniklo paradoxne opätovným spojením Gogol Bordella a BBBoxu. JUR znamená Jewish-Ukrainishe Freundschaft, čo je paródiou na nemeckú skupinu DAF, ktorí boli inšpirovaní....necháme to tak:)

Fanfare Ciocărlia - Spanish Dance
- táto 11-členná skupina pochádzajúca z rôznych kútov východnej a južnej Európy sa môže pýšiť menom cigánsky terminátor. Ich vystúpenia trvajú niekoľko hodín (rádovo 5 a viac), ak im to organizátori samozrejme povolia.

DeVotchKa - Comrade Z
- do širšieho hudobného povedomia sa dostali soundtrackom ku filmu Little Miss Sunshine. Niekto ich miluje, niekto nenávidí. Charizmatický frontman Nick Urata hráva na theremine (hudobný nástroj, na ktorom sa hrá bez dotyku).

-qr-

PS: Ak máte niečo proti pomenovaniu cigáni, zmením to. Ale skúste sa opýtať priamo ich, ako by sme ich mali volať ;)


Ak si myslíte, že v lete 2009 bude hudobná kríza, tak ste na omyle. Okrem rôznych festivalov a festivalčekov konajúcich sa na Slovensku i v jeho okolí (niektorým sa venujeme alebo budeme venovať aj na našej stránke), by sme Vás radi upozornili na ozajstné bonboniská sezóny. Z nášho pohľadu. Určite ste už o všetkých počuli, ale keďže sme si trošku predĺžili Multispace dovolenku, tak Vám ich aspoň zhrnieme, keď už neohúrime, ako sme to mali pôvodne v pláne.
Ako sme Vás už prednedávnom informovali, rockeri Faith No More sú opäť pohromade a chystajú turné po Európe. Medzičasom sme zistili, že sa zúčastnia niekoľkých európskych rockových festivalov (presnejšie štyroch). Geograficky najbližší je festival Nova Rock  v Rakúsku, 19. - 21.6.2009. Medzi headlinermi budú okrem Faith No More aj Metallica, Placebo, Die Toten Hosen a Slipknot.
Ďalšou skvelou hudobnou udalosťou leta 2009 je koncert našich obľúbených RADIOHEAD v Prahe, 23. augusta 2009. Na koncert tejto britskej kapelky si s Quklerom brúsime zúbky už dlhšie, takže Prahu si určite nenecháme ujsť. Lístky sú v predaji od 15.4.2009, tak ak ste to doteraz nestihli, mali by ste sa poponáhľať, lebo sa rýchlo rozpredávajú (ak už nie sú vypredané). Predpredaj aj na www.ticketpro.cz.
No a nakoniec ešte jedna perlička, ktorá obohatí slovenské pódiá: dňa 9.6.2009 v Incheba Expo Bratislava sa uskutoční koncert hudobného diabla Marylina Mansona. O tomto na prvý pohľad šialencovi sa hovorí, že má vyoperované spodné rebrá. Ktovie, čo nám predvedie na bratislavskom koncerte.. :D

-jj-


Zdroj: Afax@Pohoda'08

Minule sme vám sľúbili, že sa pozrieme na zúbky účinkujúcim na tohoročnej Pohode. Sľub plníme a postupne tu budeme pridávať ďalšie a ďalšie informácie...

Ojos de Brujo
Ojos de Brujo je osemčlenná španielska skupina z Barcelony. Skupina, ktorej názov by sa dal preložiť ako "oči čarodejníka", popisuje svoj vlastný hudobný štýl ako hip-hop s trochou flamenca (jipjop flamenkillo). V roku 2004 vyhrali World Music Award v Európe. Na konte majú zatiaľ tri albumy - Bari, Techari a Aocaná. Posledný album - Aocaná, vyšiel v marci tohto roku, takže na Pohode sa môžeme tešiť na aj nové skladby. Pri kompletizovaní informácií každý zdroj uvádzal iný počet členov skupiny. Tak som spravil klasický priemer a výsledkom je, že Ojos de Brujo má 8,5 člena. Na predchádzajúcom albume s nimi spolupracoval aj Prithpal Rajput z Asian Dub Foundation a mnoho španielskych hudobníkov.Ich živé vystúpenie fakt stojí za to. Často sa stáva, že majú na pódiu aj 14 rozličných hudobníkov naraz. Fakt, že jo :)

Ojos de Brujo - Corre Lola Corre(Techari)
Ojos de Brujo - Ventilador R-80(Bari)


Ojos de Brujo - Color (LIVE)Odkazy:
Ojos de Brujo ~ MySpace, Last.FM, Twitter,

Hurra Torpedo
Na gitare, bicích, base alebo na klavíri vie hrať kde kto. Ale na kuchynských spotrebičoch? Málokto :) Medzi jedných z mála patrí nórska skupina Hurra Torpedo. S prestávkami spolu hrávajú už od začiatku osemdesiatich rokov. Do povedomia sa dostali kuchynským mixom sklady Total Eclipse of my Heart od Bonnie Tyler. Kaščák má evidentne čuch na comebackové skupiny, Hanne Hukkelberg (o nej sme písali už dávnejšie) si ich prizvala pri tvorbe nového albumu Blood from a Stone, ktorý práve (v apríli)  vychádza. Takže o torpéde z nórska  budeme ešte počuť. Na ich vystúpenie som špeciálne zvedavý... Veď kto by nechcel vidieť na pódiu troch típkov v teplákoch stojacich na kuchynských spotrebičoch, ktorí namiesto bicích používajú poklopy na práčke, rúru na pečenie alebo obrovské kladivo? Ak si to predsa len neviete predstaviť, pridávam spomenutý remix Total Eclipse of My Heart. "Klip" už má viac než dvadsať rokov, ale chlapci sa vo svete nestratia. V prípade, že by ich prestala muzika baviť, šrotovne ich určite radi zamestnajú :)


Hurra Torpedo - Total Eclipse of My Heart


Odkazy:
Hurra Torpedo ~ MySpace, Last.Fm, Wikipedia

Patti Smith
Áno je to pravda. Legendárna Patti Smith príde na Pohodu. Jej hudba ovplyvnila mnohých -  REM, U2, Sonic Youth, z novším spomeniem KT Tunstall. Hudobnú kariéru začala ešte za éry hippies a táto "babička punku" (v dobrom) evidentne nemieni prestať. V roku 1975 vydala svoj prvý album Horses (v tej dobe hral v kapele na basovú gitaru Ivan Kráľ zo Slovenska, ktorý emigroval do USA v roku 1968) a posledný album - The Coral Sea, vyšiel v júli minulého roka. Aj napriek jej 35 ročnému pôsobeniu na hudobnej scéne ju sily očividne neopúšťajú. V roku 2006 v klube CBGB trvalo jej vystúpenie skoro štyri hodiny. Na Pohode sa môžeme tešiť na skladby z nového albumu, ale predpokladám, že dav uvedú do "varu" skladby z 80tich rokov. Punkový hlas, texty priamo od srdca - to je Patti Smith. Prikladám  zopár ukážok, aby ste boli pripravení. (spracované podľa wikipedie)

Patti Smith - Gloria (Horses)
Patti Smith - Smells Like Teen Spirit (cover)
Patti Smith - Gandhi (Trampin')


Odkazy:
Patti Smith ~ MySpace, Last.FM, Wikipedia

Ak vás omrzela hudba, ktorú počúvate každodenne z rádia, alebo v prehrávači, mám pre vás niečo nové - výber hudobných internetových vydavateľstiev (netlabel). Niektoré Netlable sa datujú už od roku 1996, niektoré už zanikli (zanechali ale za sebou hudobníkov, ktorí sa z hudobného undergroundu predrali až do uší más) a ďalšie zase vznikli. Majú (mali) však spoločný cieľ, rozdávať radosť hudbou. Väčšina spomenutých ponúka albumy umelcov zadara, respektíve za smiešne peniaze a kvalita ďaleko prevyšuje ich cenu :)

1. Aerotone (www.aerotone.net)
Aerotone je nemecké vydavateľstvo, ktorý presne charakterizuje ich slogan: "We are a netlabel and we love melancholic music." Všetky albumy sú voľne stiahnuteľné. Na tejto hudobnej scéne fungujú už zopár rokov. Ak by som vybrať nejakú kapelu z množstva, ktoré Aerotone zastrešuje, tak to bude Entertainment for the braindead - hydrophobia  alebo Cantaloup - On a hill not far away. Poslednú dobu sú ticho ale z twittra viem, že na niečom pracujú...

2. Slnko records (www.slnkorecords.sk)
Známe slovenské vydavateľstvo, vzniklo z iniciatívy Shiny z Longitalu. O kvalite svedčí aj to, že Ján Boleslav Kladivo vyhral Radio_Head Awards za najlepší album roka 2008. Máte záujem a dobrú slovenskú muziku, tak slnko records (SR) je miesto pre vás. Mne osobne sa páči kapela Tu v dome a Zuzana Homolová. Živé kvety, noisecut alebo intelektuálni rappery (ako sa sami nazývajú) modré hory sú jednými z mnoha, ktorých vydáva SR.

3. Camomille (http://camomille.genshimedia.com)
Camomille je neprofitujúca organizácia poskytujúca hudbu bezplatne. Ich katalóg je skutočne obrovský. Koncom roku 2007 vydali stý album, ktorý tvoria skoro všetci hudobníci, vydávajúci pod camomille. Album má viac než 44 skladieb s celkovou dĺžkou viac než 3 hodiny. CAM100 môžete stiahnuť tu. Túto kompiláciu vrelo odporúčam, rozšírite si svoj hudobný obzor a možno nájdete ďalšieho hudobného miláčika. Ja som tak objavil Bliss (Henrik José). Camomille je zameraný skôr na elektronickú hudbu, ambient a možno postrock, ako som spomínal ich katalóg je skutočne obrovský, ale hlavne zadara :)

4. Matamore (www.matamore.net)
Francúzsky hudobný netlabel fungujúci od 2002, zameraný skôr na francúzsku hudbu. Z ich "stajne" pochádza dosť známe hudobné zoskupenie tunng. Pravidelne vydávajú nové albumy, organizujú koncerty, u nich to žije:) Množstvo rôznorodých hudobných žánrov na jednom mieste. Každý si niečo nájde...

5. Monotonik (www.mono211.com)
Na hudobnej scéne sa pohybujú od roku 1996. Majú veľmi dobrý čuch "sluch", hlavne čo sa týka ambientu alebo chillout(u). Mno umelcov, ktorí u nich začínali sú teraz na hudobnom výslní... Hudba nie pre všetkých, niektorí umelci príliš experimentujú :)

-qr-
Ak ste sa dostali až sem, znamená to, že ste klikli na správny obrázok :) Webový dizajnér zo mňa nikdy nebude, tak to berte s nadhľadom.  Multispace tím sa pozrie každej kapele na Pohode'09 na zúbky. Len to chce čas. Zatiaľ si môžete vypočuť Pohodu'09 na Multispace. Príjemný posluch :)

Váš Multispace tímZdroj: Carton Park@Myspace

Istanbulská stránka Undomondo (www.undomondo.com) ma neprestáva udivovať. Posledné príspevky boli o takých hudobných odnožiach (drone, noise, glitch porno pop - fakt), že zároveň so mnou plakali aj slúchadlá. Jedným z posledných príspevkov je hudba pre deti - zoskupenie Carton Park. Vážne. Hravá francúzska hudba s jednoduchými textami - garantované instantné zlepšenie nálady. Za francúzskym zoskupením Carton Park, ktoré pochádza z dielne Ponpoko Records sa skrýva Gongpol & Mit, Mami Chan a Norman Bambi.


Carton Park - Cui Cui Dancing
Carton Park - Chuca River Tale
Carton Park - Maison des Fantômes


Spracované podľa Undomonda.

NME - The Greatest Guitar Riff of All Time
Na stránkach NME.com sa pred niekoľkými dňami začalo hlasovanie o najlepšiu gitarovú skladbu všetkých čias. Prvé miesta patria neohrozne MUSE, ale v TOP 20 sa nachádza Nirvana, Radiohead, Blur, Jimmy Hendrix a podobne. Poriadne zamiešať poradie môžete tu!

Zatiaľ prvé miesto: Muse - HysteriaBats for Leashes - Two Suns
Natasha Khan, ktorá sa skrýva pod pseudonymom Bats for Lashes vydala 6. apríla svoj druhý album - Two Suns. Jej tvorba je často prirovnávané k Bjork, PJ Harvey alebo ku Kate Bush. Album sa hudobne podobá predchádzajúcemu albumu Fur and Gold (ukážky nižšie), ktorý bol nominovaný na prestížnu cenu Mercury Prize 2007. Na Myspace je zopár skladieb z nového albumu. Príjemné počúvanie na dlhé večery. Odporúčam!

Bats for Lashes - Horse and I (Furs and Gold,2006)
O Youtube Orchestra ste už možno počuli (ak nie veľký brat gugl pomôže), toto je ešte lepší nápad a zaujímavá realizácia. Kutiman zmixoval rôzne amatérske videá z Youtube. Ako sa mu to podarilo sa presvedčíte sami na webe Thru You. Jeden jeho mix na ukážku :) Ale odporúčam si vypočuť a pozrieť celý jeho "album" od začiatku až do konca, stojí to zato.


Kutiman - Babylon Band
V poslednej dobe je na našom twitteri veľmi živo. A to tam skoro nič nepíšeme. Pridali si nás Sigur Rós, zopár ďalších a dnes toto. Pridal si nás I Call Shotgun, je to kapela z Leeds a posledný príspevok bol:

What do you think of this?
Tak, čo si myslíte vy?


Hej a ak si nás chcete pridať do twittru tak sme na www.twitter.com/multispace :)
Posledni komentare
17.03.2009 13:30:20: Chlapčiská majú ďalšiu skladbu na youtube. Ten hlas, ten hlas... http://www.youtube.com/watch?v=yZw...
06.03.2009 21:23:07: Sexi hlas..:)
Ako som už spomenul v novinkách Iggy Popp ma inšpiroval, a tak som si  dal tú námahu a našiel zaujímavé skladby.  Nikdy nie je na škodu si zaspomínať na naše punkové časy. Dopredu upozorňujem, že kvalita zvukových nahrávok nie je najlepšia a niektoré texty nie sú vhodné pre mladších poslucháčov. Aj keď pochybujem, že by to mladší poslucháči vôbec počúvali :)

KSS - Nemám svet rád
sedím si na zemi
sedím a nadávam
nadávam na všetko
na čo si spomínam
nadávam na ľudí
nadávam na seba
na svet aj na život
a kričím do neba, že…
…nemám svet rád

 
KSS - Keď sa smejem
- kapela z môjho rodného mesta, nostalgia, viac skladieb na myspace

HT - Stále sme v hovne
- táto skladba odzrkadľovala pocity všetkých punkerov

Visecí zámek - Traktor
- agroturistika a kriminalita mládeže

The Ramones - Hey ho!
- hej, hou

Sex Pistols - God Save The Queen
- ich verzia anglickej hymny

Toy Dolls - Final Countdown
- symbolicky na koniec

Mnohé kapely som nespomenul a niektoré zo spomenutých tu možno ani nemali byť. But I don't realy care because PUNK'S NOT DEAD.

qukler

Dodatok:
Tento zoznam sa nesnaží nikoho presvedčiť (ani podprahovo), aby hlasoval za kurčatá vo fotografickej súťaži. Je to len zhoda náhod :)
"Počas celých desiatich rokov, ktoré prešli od nášho rozhodnutia skončiť, sme sa stretávali s pravidelnými požiadavkami od fanúšikov a od promotérov, aby sme zase hrali. Napriek tomu, bez žiadneho dôvodu, nikto z nás nebol v pravidelnom kontakte a preto sme možnosť spoločného hrania ani nepreberali"

"Veľkú zmenu priniesol tento rok, kedy sme sa po prvýkrát rozhodli sadnúť a porozprávať sa. Zistili sme, že nám čas poskytol dostatočný odstup na triezvy pohľad späť na naše spoločné roky, naša hudba znie stále dobre a začíname oceňovať fakt, že sme robili niečo správne... a preto sme sa rozhodli zadržať dych a skočiť z útesu... Späť, Boh odpusť, do opičej klietky!!!"

"Môžeme len dúfať, že naše ďalšie spoločné hranie opäť prinesie dosť nepredvídateľné a neočakávateľné výsledky, presne podľa gusta FNM. Nikto nevie, ako sa to skončí, alebo čo nám to prinesie...iba budúcnosť. My to však zistíme!"

Zdroj: NME
1  
2  
3  
4  
5  
6  
7  
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010