Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Hudba

Jeden z najväčších a najstarších festivalov v Anglicku skončil. Glastonbury festival, ktorý sa koná každoročne už od 1970 teší sa stále väčšej popularite v nedeľu skončil. Pán Michael Eavis (73!), usporiadateľ festivalu a majiteľ farmy Worthy (kde sa festival koná), je s festivalom nadmieru spokojný a na budúci rok má už pripravených headlinerov. Mená nechcel prezradiť, veď budúci rok bude okrúhly 40. ročník festivalu. Glastonbury skončil, ale najstarší a najväčší festival na Slovensku - Pohoda sa nezadržateľne blíži. Našiel som vystúpenie islandskej divy Emiliany Torrini, ktorá vystúpi aj na Pohode. Tak pozerajte a tešte sa na Pohodu 2009!

Emiliana Torrini - Junge Drum (Glastonbury fest)


Ešte prikladám letecký záber na Glastonbury 2009. Pohoda naberá podobné obrátky, zopár rokov a Trenčín v lete vysťahujú a premenujú na mestečko Pohoda :P


Foto: © The Boston Globe

-qr-


Obrázok: Cuba life - Meyson@deviantart.com

Roberto Fernández Retamar - Felices los normales
Felices los normales, esos seres extranos.
Los que no tuvieron una madre loca, un padre borracho, un hijo delincuente,
Una casa en ninguna parte, una enfermedad desconocida,
Los que no han sido calcinados por un amor devorante,*
...


Mi Confesion - Gotan Project

Cubano Chant - Cal Tjader

Mi Amore - Los Loco

Dracula Cha Cha - The Tango Saloon

Chan Chan - Buena Vista Social Club


*R. F. Retamar je jedným z najznámejších kubánskych básnikov a disidentov. Vybral som ukážku z jeho básne Felices los normales, ktorú som sa pokúsil preložiť najlepšie ako som len vedel:
Požehnaní sú tí normálni, tie vzácne bytosti
ktoré nemajú šialené matky, opitých otcov a previnilé deti,
nemajú domy, neznáme choroby,
ktorí nezahoreli zožierajúcou láskou,
...

Hudobný výber je úplne náhodný, skladby majú spoločné iba jedno - Kubu. Čo sa týka The Tango Saloon, odkaz je už zmazaný, opravím to čo najskôr. Inak vokály ku tejto skladbe nahral Mike Patton (Faith No More)...

-qr-
Posledni komentare
30.06.2009 17:16:46: Kubánsky jazz - Chu Cho Valdés: http://www.valdeschucho.com/
Máme tu ďalšie číslo hudobného občasníka, a to je dôvod na menšiu oslavu. Je totiž už tretí v poradí! :) Pripravil som pre vás tri nové albumy, ktoré vyjdú alebo vyšli v najbližšom období a záver je venovaný špeciálne metalu!!  YEAH! :)

Starí indie rockoví veteráni Sonic Youth minulý týždeň vydali svoj ďalší album s názvom The Eternal. Na albume sa nachádza 12 skladieb, jednu zo skladieb venovali beatnickému básnikovi Gregorovi Corsovi. Pri tejto príležitosti vyšiel aj Vinyl, kde spolupracovali s Beckom. O tomto albume môžem prehlásiť, že je presne taký, ako by sme od SY čakali, možno trochu viac rockovejší. Po albume sa zase dostali do pozornosti médií a v jednom interview vyhlásili, že Radiohead zabíja svojim marketingovým ťahom - Zaplať koľko chceš ("Pay how much you want") hudbu. No nič, to nech si vyriešia medzi sebou. Hľadal som pre vás nejakú skladbu z nového albumu, ale evidentne Sonic Youth nič nedarujú zadara. Vypočujte si aspoň Sugar Kane z albumu Dirty.

Sonic Youth - Sugar Kane

Na album od tejto skupiny fanúšikovia nedočkavo čakali už viac než dva roky. Reč je o skupine Rodrigo Y Gabriela, o mexičanoch žijúcich v írskom Dubline. V roku 2006 vydali svoj debutový album a odvtedy som aj ja netrpezlivo čakal na druhý. Takže nový album sa bude volať 11:11 a vydanie je naplánované na 7. septembra 2009. Je to síce ešte ďaleko, ale tešiť sa môžeme už teraz. Na tomto albume už nebudú cover verzie, všetky skladby si napísali sami. Ako hosťa si prizvali metalového veterána Alexa Skolnicka z Testamentu. Už podľa názvu albumu je zrejmé, že bude obsahovať jedenásť skladieb, ale zároveň Rodrigo Y Gabriela na tomto albume vzdávajú poctu jedenástim hudobníkom, ktorí ich inšpirovali. Na našich stránkach sa nachádza ich inštrumentálna verzia skladby k filmu Nightmare before the christmas, stačí len trochu pohľadať. Celý soundtrack sme Vám darovali ako darček pod vianočný stromček :) Prikladám jednu skladbu Satori z ich prvého albumu Rodrigo Y Gabriela.

Rodrigo Y Gabriela - Satori

Priznám sa, že posledný album - Pocket Symphony z roku 2007 ma veľmi nenadchol a rýchlo sa mi vytratil z prehrávača. Áno, reč je o francúzskom due Air. Pred niekoľkými dňami sa zase vynorili a ohlásili vydanie nového albumu Love 2 na jeseň tohto roku. Je to už ich piaty album. Tento bude obsahovať 12 skladieb a vydáva ho vydavateľstvo Astralwerks. Album nahrávajú vo vlastnom štúdiu Atlas, ktoré je podľa slov Toma Breihana  z Pitchforku, jedným z najluxusnejších nahrávacích štúdií na svete. Ak nevydržíte do jesene, nemusíte zúfať:  7. júla vychádza singel "Do the Joy" a následne 25. augusta singel "Sing Sang Sung". Uvidíme, čo nám títo francúzi ponúknu tentokrát :) Prikladám skladbu Venus z albumu Talkie Walkie.

Air - Venus

Čo sa stane, ak sa stretnú ôsmi hudobníci z Kuby, Talianska a Nemecka? Alebo inak, čo sa stane, ak sa stretnú hudobníci, ktorí majú radi trash metal (Slayer, Megadeath), death metal (Death, Dismember) a heavy metal (Iron Maiden, Judas Priest alebo Black Sabbath)? No nič nezvyčajné,  vznikne predsa skupina so španielským názvom - Combo de la muerte, hrajúca voodoo latin jazz :) Objavil som ich len nedávno, ale na konte majú už dva albumy - La Maledicion del Combo (2006) a Tropical Steel (2008). Podľa ich blogu na myspace práve pracujú na ďalšom albume s názvom Gods of Metal :) Niekto by mohol namietať, že to je len kopírovanie, ale Combo de la muerte so svojím voodo latin jazzom to robia s vášňou. Dosť bolo rečí, príjemný posluch...
Ešte odkazy: MySpace, Last.FM

Combo de la muerte - South of Heaven (Slayer cover)TwitterFacebookMySpaceDigg
Ako už možno viete populárny hudobný web Last.FM zmenil svoju politiku. Funguje naďalej, ale ak chcete používať všetky jeho vymoženosti, musíte platiť. Čiastka nie je horibilná - 3euráče. Bolo to dosť očakávané, hlavne pri takom počte užívateľov. Ale prečo platiť za niečo, čo môžete mať zadarmo? Multispace vám prináša prehľad hudobných alternatív, ktoré sú možno zaujímavejšie ako Last.FM a sú zadarmo.

Vedecký prístup k hudobnému vkusu - Signalpatterns
Tak toto je fakt zaujímavé. Pomocou vedeckých metód a psychológie vám Singal Patterns určí váš hudobný vkus. Od -5 do +5 ohodnotíte vybrané hudobné ukážky a softvér vám určí váš hudobný vkus - akej muzike holdujete, akú neznášate. Celý test síce trvá dlhšie (mne to trvalo asi 10minút) ale potom sa už len čudujete. Ak neznášate trashmetal, tak ho vo svojom playliste nenájdete. Neviete, akú hudbu máte radi? Signal Patterns vám to povie.
http://www.signalpatterns.com/

Cesta pre hudobných prieskumníkov - Highway61
Radi objavujete novú muziku? Tak Sixtyone je stránka pre vás. Autori webu to poňali opačným smerom. Umelci sem nahrajú svoje skladby a poslucháči ich hodnotia. Čím lepšie hodnotenie, tým je skladba počúvanejšia a vice versa. Garantujem vám, že tu objavíte skryté hudobné poklady. Väčšinou sú tu neznámy umelci, ale o to väčšiu radosť budete mať ak nájdete hudbu svojmu srdcu blízku. Poprípade, ak ste hudobník, na 61tke sa môžete realizovať. Aj pri písaní toho článku mi 61tka hrá... :)
http://www.thesixtyone.com

15 tisíc albumov zadarmo - Jamendo
Jamendo sa asi najviac podobá kapitalistickému Last.FM s tým rozdielom, že tu je všetko zadarmo. Priamo z týchto stránok si môžete stiahnuť celé albumy, dokonca aj s obalom. Ich hudobný prehrávač môžete integrovať priamo na vaše stránky, blogy a čo ja viem, kam ešte:) Pre mňa to je veľké plus. Medzi posledné objavy radím Mayu Filipič - klaviristku zo Slovinska.
http://www.jamendo.com

Filtrujem, teda som - The Filter
Pôvodná myšlienka Petra Gabriela zhmotnená do webovej stránky. Pioner digitálnych médií - Peter Gabriel mal víziu, internet je miesto s množstvo potrebných či nepotrebných informácií a preto by mal existovať nejaký filter, ktorý by vám vybral ideálne informácie. Ak chcete vidieť ako funguje takýto filter na vlastné oči, navštívte TheFilter. Pomocou matematických algoritmov (Bayesianov algoritmus, ktorý sa používa na spamy), umelej inteligencie a vstupu od užívateľa vám vyfiltruje pre vás vhodnú muziku, filmy a pod. Na mňa príliš komplikované ovládanie, ale na druhej strane filter obsahuje väčšinu interprétov hraných aj v našich rádiách. Výhodou je import vašich skladieb z Last.FM, čo pomôže pri lepšej filtrácii...
http://thefilter.com

Hudobný raj blogger - The HypeMachine
Nemáte čas sledovať hudobné relácie, surfovať po webe, zisťovať aké skladby práve letia? Hypemachine to urobí za vás. Neúnavne prehľadáva blogy a získané skladby prehľadne usporiada. Asi najlepšou funkciou je zeitgeist, kde sa nachádzajú najpočúvanejšie skladby(albumy, umelci) za dané obdobie. Ideálne miesto, ak ste žhaví po žhavých novinkách...
http://hypem.com/

Hudobno-sociálnych webov je v poslednej dobe ako húb po daždi. Pre krátkosť času som ich nestihol všetky prezrieť, preto ešte zopár tipov na záver. Ďalšou zaujímavou alternatívou môže byť Jango, Blippr alebo Imeem. Do komentárov však môžete napísať vaše skúsenosti, poprípade iné alternatívy.


-qr-
Pred niekoľkými mesiacmi sme písali o DJ Blacktea z Čiech. Tentokrát sa mi do rúk a do uší dostali sety priamo zo srdca Slovenska - z Detvy. Všetko to spískal DJ Calvyn. Zaujímavosťou je, že DJ Calvyn je zástancom klasického mixovania z vinylov. Dostal som dva minimal sety a jeden dnb mix. Všetko som si vypočul, ako sa patrí, veď Multispace je o podpore zaujímavých a začínajúcich umelcov. DnB veľmi neholdujem, ale tento set ma proste dostal, hlavne začiatok. Minimal sety nie sú klasické, aké by ste možno očakávali. Niektoré pasáže sú fakt veľmi zaujímavé. Aj napriek drobným technickým chybám pri prechodoch sa mi výber skladieb, loopov a beatov celkom pozdával. DJ Calvyna ste mohli počuť v Detve, vo Zvolene a v okolí. V súčasnosti šiel na skusy do sveta, ale určite ho poteší aj váš názor.  Aby ste pri počúvaní nečumeli len tak na "prázdnu" multispace stránku, tak si môžete prečítať, ako vznikli svetoznáme detvianske kroje. To by ste však museli byť riadni dislektici, aby vám prečítanie povesti trvalo 120 minút :)

DJ Calvyn - LP1 minimal

DJ Calvyn - LP2 minimal

DJ Calvyn - DnB Mix


Povesť o detvianskych krojoch
Povesť rozpráva o tom, že všetko začalo hostinami na Vígľašskom zámku. Keďže detvanci boli vynikajúci tanečníci, panstvo si ich pozývalo na hostiny, aby rozveselili svojich priateľov. Za odmenu mohli jesť a piť, čo im hrdlo ráčilo. Lenže služobníctvo nestíhalo nosiť na stoly, jedlo im mizlo takpoviedac priamo z očí. Detvanci boli silní a zdatní junáci, tak sa tomu ani veľmi nečudovali. Pri odchode si však priateľ pána Vígľašského zámku zaželal posledný tanec. To sa detvancom vypomstilo. Pri tanci im všetko jedlo vypadlo spoza košele. To hradného pána tak rozčertilo, že vydal nariadenie, aby detvancom odstrihli košele popod prsia. A odvtedy nosia iba krátke :)

-qr-
Posledni komentare
08.06.2012 18:42:53: jasminepowers phone? whom uses the telephone? if it is and not on the world wide web.. it is not gen...
03.06.2009 08:59:53: Som poteseny, ze si milo poteseny:)Diky za doplnujuce informacie o trackoch. Verim, ze sa v tej cudz...
02.06.2009 23:46:29: zdravim vsetkych zivich aj tych menej no som velmi milo poteseny ze sa dostali moje sety na stranku ...Zdroj: VladStudio
Je pomaly koniec mája - mesiaca, kedy sa lámu ľady a vznikajú nové vzťahy, lásky, manželstvá a kto vie čo ešte. Tento zoznam bude zase netradičný. Chcete potešiť svoju polovičku, udobriť sa s partnerom(kou), utužiť novovzniknutý vzťah alebo len tak stráviť príjemný večer pri romantickom filme? Prinášam vám maličký zoznam, ktorý poteší nielen vašu polovičku, ale aj vaše srdiečko a dušu. Nebol by to Multispace, keby sme nerobili veci naruby. Vymyslel som to inak. Vybral som len jednu skladbu z filmu a názvy filmov musíte uhádnuť sami. No vlastne nemusíte, na konci zoznamu je riešenie s názvami všetkých filmov. Príjemnú zábavu.


1. Cowboy Junkies - Blue Moon Revisited
- nemecký road movie, ak máte radi cestovanie tento film sa vám bude určite páčiť
- s hlavnými hrdinami precestuje celú Európu
- "Schmeckt wie Seile"
- Ponaučenie: Niekedy človek musí precestovať mnoho krajín, spoznať mnoho ľudí, aby zistil, že to najdôležitejšie má pri sebe ;)

2. Natasha Atlas - Gafsa
- kórejský film, kde hlavní hrdinovia celý film mlčia
- už podľa krajiny pôvodu môžete predpokladať, že to nebude klasický romantický príbeh
- jedinou vetou, ktorú vysloví hlavná hrdinka je veta "Milujem ťa"
- golfové palice
- Ponaučenie: Ak človek dlho trénuje, vie byť skutočne neviditeľný...

3. Mila Jovovich - Satelitte of Love
- jeden z filmov, kde si spolu zahrali Bruce Willis a Mila Jovovich
- nie, nie je to Piaty Element
- "Can I see your beaver?"
- niektoré pasáže pripomínajú skôr detektívku, kritici ho zniesli pod čiernu zem, ale aj napriek som ho sem sebecky dal, lebo sa mi páči! :p
- Ponaučenie: Nemyslieť! Konať!

4. Vladimír Godár
- jednoduchosť sama
- ospravedlnite kvalitu nahrávky, musel som to "ukradnúť" priamo z filmu
- je to skôr poetický film, ale ideálny pre zamilované páry ;)
- moja srdcovka
- "Teraz je všetko tak, ako má byť..."
- Ponaučenie: Ži svoj život.

Mohol by som odporučiť aj iné (Mah Nakorn, Milenci z mosta Pont-Neuf...), bohužial som nemohol nájsť hudbu, takže niekedy nabudúce. Ak sa vám zdá, že som prepadol melanchólii, tak to sa vám fakt len zdá. Milujte a množte sa! ;)

Riešenie májoviek


-qr-
Pred niekoľkými mesiacmi sme písali o Kutimanovi, ktorý mixoval klipy z YouTube. Tentokrát to bude ale naopak. Mixovať hudbu z Youtube budete vy (ja už som si zamixoval a to poriadne). Projekt mixovania hudby z Youtube sa volá Project collaborative music/spoken word a má ho na svedomí hudobník a producent Darren Solomon. Požiadal ľudí, aby nahrali svoje hudobné diela na Youtube a pritom dodržiavali jeho pravidlá: spev alebo skladba musí byť v B dur, maximálna dĺžka skladby môže byť maximálne 2 minúty a zopár ďalších. Potom tieto videá umiestnil na spoločnú stránku, kde ich môžete prehrávať naraz, samostatne, v ľubovoľnom poradí -  proste mixovať. Ja som pri mixovaní strávil asi 30 minút. Dokonca aj pri spustení všetkých klipov je to počúvateľné a pozerateľné :)
Ak sa čudujete prečo "Veda pre dievčatá", tak to je názov ďalšieho hudobného projektu Darrena - Science For Girls, v ktorom tvoril hudbu a spevácky sa na ňom podieľali rôzni "indie" umelci. Okrem toho tvorí hudbu k filmom, za hudbu k reklame M&M dokocna získal ocenenie a má rád Joa Gilberta a Oscara Petersona. Zaujímavý panáčik a ešte zaujímavejší projekt, čo poviete?

Odkazy:
Bb 2.0 collaborative music and spoken word project
Science For Girls - Myspace
Darren Solomon - Science For Girls

-qr-
O tom, že členovia Multispace tímu v zásade neodmietajú žiadne hudobné žánre (teda väčšinu), ste sa už mali možnosť presvedčiť na základe našich príspevkov o hudbe. Avšak určite ešte neviete, že máme radi aj operu. O opere som sa doteraz písať neodvážila, avšak práve nastala tá správna chvíľa. Impulzom pre tento príspevok sa stalo predstavenie študentov bratislavskej VŠMU pod názvom "Zrážky s operou", ktoré malo v apríli svoju premiéru v Divadle v podpalubí. Študenti hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU pre nás pripravili predstavenie, ktoré určite posunie operu bližšie k "človekovi milión". :) Predstavenie je zmesou pre priemerného fanúšika opery (ako som ja) známych i menej známych árií z rôznych operných diel (napr. Rusalka, Čert a Káča, Komedianti). Árie sú prepojené sprievodným textom a spolu vytvárajú akýsi "príbeh". Priestor lode dodáva celému dielu istý šmrnc a presviedča o tom, že opera sa dá priblížiť aj súčasnému divákovi a poslucháčovi,  a to pri zachovaní vznešenosti tohto žánru. Ak máte chuť na operu v trošku súčasnejšom podaní alebo ešte neviete, či operu milujete alebo nenávidíte, odporúčam toto predstavenie. Určite sa presvedčíte minimálne o tom, že nám na Slovensku vyrastajú talentovaní operní speváci..:)

PS: A prosím Vás, neberte na predstavenie deti v predškolskom veku. Určite to neocenia ani oni, ani ostatní návštevníci.

-jj-
Posledni komentare
05.05.2009 21:27:36: Ďalšie kolo opernej zrážky si určite nenechám ujsť. Aj keď neviem, duchom som stále dieťa v predškol...
Internetoví pamätníci si ešte pamätajú IRC ošiaľ. Potom prišiel ICQ ošiaľ. Na svetovej scéne dlho nič, iba na slovensku vypukol Pokec. Vzápätí prišiel inovatívny Myspace a skoro v tom istom čase aj LastFM. Internetovú závislosť spôsobujúci Facebook prežíva svoj zlatý vek teraz. Ale je tu Twitter. Za posledné dva roky zaznamenal nárast používateľov o neuveriteľných 1382%. Čo je to twitter? Je to mikroblogovacia služba, kde užívatelia píšu krátke odkazy (140znakov) o hocičom. Je to asi najrýchlejší zdroj nových informácií. Ak sa vám niekto páči, jednoducho sa stanete jeho nasledovníkom a vice versa. Multispace pri tom samozrejme nesmie chýbať (http://twitter.com/multispace). Mnoho zaujímavých informácií o hudbe máme priamo z Twittru. Takže Vám priblížim zopár neznámych hudobníkov, ktorí si na Twitteri pridali Multispace:)


Mr. Meeble www.twitter.com/meeble
Toto trio z Phoenixu z USA prednedávnom vydalo svoj debutový album Never Trust The Chinese. Chlapíci hrajú temnú elektronickú muziku zmiešanú s trochou popu. Na známom hudobnom blogu Wired.com ich hudbu radia medzi Massive Attack a Depeche Mode. Osobne som pri počúvaní zaspomínal na staré "dobré časy". Na ich stránkach sa nachádzajú remixy starých hitov zo 70tich rokov. Inak patria medzi najaktívnejší ch hudobníkov na Twittri. 75/100

Mr. Meeble - Fine
Mr. Meeble - I Fell Through
Mr. Meeble ~ Last.FM, Myspace

The Abbasi Brothers  www.twitter.com/abbasibros
Ako je už viditeľné z názvu, Abbasi Brothers tvoria dvaja  bratia, a to Amman a Yousuf z New Yorku. S kritikmi som sa zhodol, že ich debutový album  Something Like Nostalgia by mal patriť do zbierky každého milovníka inštrumentálnej elektronickej muziky. Niektoré skladby pripomínajú legendárneho Angela Badalamentiho, iné zase zlatú éru Cocteau Twins. V krátkom časovom horizonte budú ich skladby na nejakom soundtracku ku filmu. To vám garantujem:) Inak vhodná hudba na večerné leňošenie... 82/100

The Abbasi Brothers - The Social Evening (in 1992)
The Abbasi Brothers ~ Last.FM, MySpace

Granada Doaba www.twitter.com/granadadoaba
Pre mňa príjemné prekvapenie. Z ich popisu na twittri - hip-hop flamenco árabe. Na ich debutovom albume Granada Doaba spolupracovalo 16 muzikantov žijúcich v Granade, ale pochádzajúcich z rôznych kútov sveta. Produkoval a zároveň si aj v niektorých skladbách "zaspieval" undergroundový rapper Gnotes. Hudba ako vyšitá na toto slnečné obdobie. Celý album je voľne stiahnutý z ich oficiálnych stránok. Na Myspace sú zase zaujímavé mixy. Vrelo odporúčam. 90/100

ABCs Gnawledge Remix
Granada Doaba ~ Last.FM, Myspace

Force Effect www.twitter.com/forceeffect
Na Twittri poslednú dobu sleduj vývoj ich nového EP Kill the TV - tvorbu prvých samplov, pridávanie nových vrstiev, mixovanie. Celkom zaujímavé čítanie. Force Effect má na svedomí Xander Davis, nezávislý producent, skladateľ a spevák. Hudba dosť podobná Mr. Neeble, ale svojská. Na môj vkus, ale celkom depresívna. Teda aspoň Kill the TV. Určite si nájdem čas na komplexnejšiu analýzu. Teraz idem  počúvať flamenco hip-hop :) 70/100

Force Effect - Last.FM, Myspace

-qr-

Obrázok: Gabrio76@deviantart
Na hudobnej scéne sú už od roku 1999. Do dnešného dňa vydali približne 185 albumov. To číslo znamená, že majú za sebou cover verzie 185tich známych hudobníkov. O kom je reč? O String Quartet z hudobného vydavateľstva Vitamin. Vydavateľstvo si vyberie nejaké sláčikové kvarteto, ktoré zahrá toho ktorého autora(Radiohead, Coldplay, Madonna, atď je ich skutočne skoro 200). Obrazne hrajú notu za notou... A evidentne im to ide:) Osobne vám môžem povedať, že si spravíte nový hudobný obraz o starých hitoch. Inak prvým albumom bol cover album Led Zeppelinu. Niektoré skladby som s mojím chabým hudobným sluchom nerozoznal ani na dvakrát. A to ma priviedlo k myšlienke, že Vám spravím malú súťaž (bez hodnotnej ceny). Vybral som 5 známych hitov a pokúste sa uhádnuť o koho ide. Výsledky si môžete skontrolovať v závere príspevku. Príjemnú zábavu:)

Skladba č.1
Skladba č.2
Skladba č.3
Skladba č.4
Skladba č.5

Kontrola správnosti:)

-qr-
Posledni komentare
22.04.2009 10:14:44: Asi som mal viac pritvrdiť :P
22.04.2009 09:57:20: 4 z 5-tich..:P
1  
2  
3  
4  
5  
6  
7  
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010