Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Hudba

Til hamingju með afmælið Björk Guðmundsdóttir!

Všetko najlepšie Björk! 21. novembra 2009 oslávi islandská diva Björk krásnych 44 rokov. K tejto príležitosti sa na stránkach hudobnej stanice MTV hlasovalo o 10 najlepších skladieb od tejto excentrickej umelkyne. Takže tento zoznam desiatich skladieb aj s hudobnými ukážkami som si dovolil dať aj na Multispace:

10. Dull Flame of Desire
9. Violently Happy
8. Wanderlust
...
...
7. Who is it
6. Army of me
5. Human Behavior
4. Earth Intruders
3. It's Oh so quiet
2. All is full of Love

A víťazom podľa diváckeho hlasovania sa stala skladba

Hidden place
Ale ani Björk nezaháľa. Spojila svoje sily so starým známym - Sjónom a spolu pracujú na novej skladbe pre 3D animovaný film "Moomins and the Comet Chase", ktorý sa do kín dostane v auguste budúceho roka. Menej znalým (vrátane mňa) sa hneď núkajú dve otázky:

1. Kto alebo čo je Sjón?
2. Kto alebo čo je Moomin?

1. Sjón, rodným menom Sigurjón Birgir Sigurdsson je islandský spisovateľ, básnik, scénarista a dvorný textár Björk. Spolupracoval aj filme Tanečnica v tme od Larsa von Tiera. V roku 2005 získal Severskú cenu za literatúru s knihou Skugga-Baldur (na Slovensku vyšla pod názvom "Syn tieňa", kúpiť ju môžete v Artfore alebo v Legende). Táto útla knižôčka vás vtiahne do deja a už po stranách nebudete vedieť, čo je biele a čo čierne...


2. Moomins alebo po slovensky mumíci, sú malé chlpaté potvorky s bielymi čumáčikmi. Presnejšie povedané, je to fínsky kreslený seriál, podľa predlohy Tove Janssonovej. Mumíci vyzerajú ako malé hrochy. Malé kreslené potvorky v klobúkoch a v zástere. Majú aj kámoša  klokana. Sú veľmi múdre a majú trefné hlášky. Hlavné postavy sa volajú Muminpappan, Muminmamman, Mumintrollet, Snorkfröken, Sniff, Snusmumriken a Lilla My. Na filme spolupracuje Ghibli štúdio z Japonska (Princezná Mononoke, Cesta do fantázie). Viac nie je potrebné dodávať. Snáď iba zhrnutie na záver.
Mumíci: animovaný seriál, napísaný fínskou autorkou po švédsky, s islandskou hudbou, ktorý tvoria japonskí animátori a teší sa z nich celý svet. Všetko so všetkým súvisí...

www.bjork.com

-qr-
Žádné komentáře
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010