Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Hudba

Sprievodca Pohodou'09 - časť.1


Zdroj: Afax@Pohoda'08

Minule sme vám sľúbili, že sa pozrieme na zúbky účinkujúcim na tohoročnej Pohode. Sľub plníme a postupne tu budeme pridávať ďalšie a ďalšie informácie...

Ojos de Brujo
Ojos de Brujo je osemčlenná španielska skupina z Barcelony. Skupina, ktorej názov by sa dal preložiť ako "oči čarodejníka", popisuje svoj vlastný hudobný štýl ako hip-hop s trochou flamenca (jipjop flamenkillo). V roku 2004 vyhrali World Music Award v Európe. Na konte majú zatiaľ tri albumy - Bari, Techari a Aocaná. Posledný album - Aocaná, vyšiel v marci tohto roku, takže na Pohode sa môžeme tešiť na aj nové skladby. Pri kompletizovaní informácií každý zdroj uvádzal iný počet členov skupiny. Tak som spravil klasický priemer a výsledkom je, že Ojos de Brujo má 8,5 člena. Na predchádzajúcom albume s nimi spolupracoval aj Prithpal Rajput z Asian Dub Foundation a mnoho španielskych hudobníkov.Ich živé vystúpenie fakt stojí za to. Často sa stáva, že majú na pódiu aj 14 rozličných hudobníkov naraz. Fakt, že jo :)

Ojos de Brujo - Corre Lola Corre(Techari)
Ojos de Brujo - Ventilador R-80(Bari)


Ojos de Brujo - Color (LIVE)Odkazy:
Ojos de Brujo ~ MySpace, Last.FM, Twitter,

Hurra Torpedo
Na gitare, bicích, base alebo na klavíri vie hrať kde kto. Ale na kuchynských spotrebičoch? Málokto :) Medzi jedných z mála patrí nórska skupina Hurra Torpedo. S prestávkami spolu hrávajú už od začiatku osemdesiatich rokov. Do povedomia sa dostali kuchynským mixom sklady Total Eclipse of my Heart od Bonnie Tyler. Kaščák má evidentne čuch na comebackové skupiny, Hanne Hukkelberg (o nej sme písali už dávnejšie) si ich prizvala pri tvorbe nového albumu Blood from a Stone, ktorý práve (v apríli)  vychádza. Takže o torpéde z nórska  budeme ešte počuť. Na ich vystúpenie som špeciálne zvedavý... Veď kto by nechcel vidieť na pódiu troch típkov v teplákoch stojacich na kuchynských spotrebičoch, ktorí namiesto bicích používajú poklopy na práčke, rúru na pečenie alebo obrovské kladivo? Ak si to predsa len neviete predstaviť, pridávam spomenutý remix Total Eclipse of My Heart. "Klip" už má viac než dvadsať rokov, ale chlapci sa vo svete nestratia. V prípade, že by ich prestala muzika baviť, šrotovne ich určite radi zamestnajú :)


Hurra Torpedo - Total Eclipse of My Heart


Odkazy:
Hurra Torpedo ~ MySpace, Last.Fm, Wikipedia

Patti Smith
Áno je to pravda. Legendárna Patti Smith príde na Pohodu. Jej hudba ovplyvnila mnohých -  REM, U2, Sonic Youth, z novším spomeniem KT Tunstall. Hudobnú kariéru začala ešte za éry hippies a táto "babička punku" (v dobrom) evidentne nemieni prestať. V roku 1975 vydala svoj prvý album Horses (v tej dobe hral v kapele na basovú gitaru Ivan Kráľ zo Slovenska, ktorý emigroval do USA v roku 1968) a posledný album - The Coral Sea, vyšiel v júli minulého roka. Aj napriek jej 35 ročnému pôsobeniu na hudobnej scéne ju sily očividne neopúšťajú. V roku 2006 v klube CBGB trvalo jej vystúpenie skoro štyri hodiny. Na Pohode sa môžeme tešiť na skladby z nového albumu, ale predpokladám, že dav uvedú do "varu" skladby z 80tich rokov. Punkový hlas, texty priamo od srdca - to je Patti Smith. Prikladám  zopár ukážok, aby ste boli pripravení. (spracované podľa wikipedie)

Patti Smith - Gloria (Horses)
Patti Smith - Smells Like Teen Spirit (cover)
Patti Smith - Gandhi (Trampin')


Odkazy:
Patti Smith ~ MySpace, Last.FM, Wikipedia

Žádné komentáře
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010