Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Hudba

Príbeh o Björk Gudmundsdóttir (2. časť)

Na žiadosť niektorých čitateľov, ale špeciálne pre moju milú spolupracovníčku JaJu, ktorá má dnes narodeniny, pokračujem v príbehu o Bjork. Prvá časť sa skončila tým, že Bjork sa dala na sólovú dráhu. O rozpade Sucarcubes a ostaných projektov kolujú rôzne fámy. Ja vám ponúknem iba jednu. Po rozpade členovia kapely Sugarcubes pracovali v supermakrete a po rôznych antikvariátoch. A to preto, aby splatili svoje dlhy, ktoré si narobili v 80tych rokoch. Bjork, na rozdiel od nich, bola hudobne veľmi produktívna a vydala svoj druhý sólový album. V roku 1990 sa spojila s hudobnou skupinou Tríó Gudmundar Ingólfssonar. Spoločnými silami vyprodukovali podľa mna unikátny jazzový album Gling Gló (ak máte radi jazz a Bjork, tento album si zamilujete). Bjork prespievala klasické islandské ľudové piesne.  Vedúcim členom jazzového tria bol klavirista Gudmundar, jediný profesionálny jazzový hudobník na Islande. Ten sa z úspechu albumu netešil dlho, keďže hneď po vydaní albumu zomrel.V polovici 1993 sa Bjork presťahovala do Londýna, kde začala svoju mainstreamovú kariéru :)

Asi najznámejšia skladba z albumu Gling Gló:


Skoro by som zabudol na dosť dôležitú časť. Spoluprácu Bjork s rôznymi skupinami, združeniami, projektami a tak podobne. Takže v roku 1982 sa dala dokopy s rock-jazzovým duom Stifgrim. Spolu sa chceli zapísať do Guinessovej knihy rekordov za najdlhšie živé vystúpenie. Na akcii sa zúčastnilo skoro 100 rôznych skupín z krajiny, akcia trvala niekoľko týždňov. Zápis do knihy rekordov sa nevydaril, ale že vraj sa uchoval 90 minútový záznam z jej výstupenia na kazete. :) O zoskupení Stifgrim nevie ani google, takže na to môžete v pokoji zabudnúť.

Tento diel o Bjork skončím skôr. Som chorý a už ani čierny čajík nepomáha. Takže, buď príbeh o Bjork dokončím v tomto diely neskôr, alebo spravím ďalší (sľubujem, že posledný) diel. Alebo kompletne prekopem celý tento diel.Nechajte sa prekvapiť a ešte raz, všetko najlepšie JaJa :)
Poslední komentáře
02.02.2009 17:17:23: Dakujem..:) Aj za vecné dary!!
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010