Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Film

Rosencrantz a Guildenstern sú mŕtvi

Počas posledných dvoch dní som videl film Rosencrantz and Guildenstern sú mŕvi hneď dvakrát. To sa mi stáva len málokedy. Ale takto zábavný film som nevidel už veľmi dávno. Možno by sa viac hodil prívlastok absurdne zábavný. Začneme však pekne od konca.

Ten pohľad strašný je! Neskoro prišlo naše posolstvo. Už nepočuje ten, kto počuť chcel, že jeho príkazy sa splnili: mŕtvi sú Rosencrantz a Guildenstern. Kto vďaku vzdá nám?

Toto je veta, ktorú vyslovil posol v závere hry Hamlet od Shakespeara. Podobnosť mien nie je čiste náhodná. Už v roku 1967 napísal Tom Stoppard absurdnú, existencialistickú tragikomédiu, kde sa zameral na dve postavy, ktoré nechal Shakespeare tak ľahkovážne v závere Hamleta zomrieť. Divadelnú hru som nevidel (hrávala ju bratislavská Astorka, asi v roku 1992), videl som iba Stoppardovo filmové spracovanie z roku 1990, kde si zahrali hlavné úlohy Gary Oldman ako Rosencrantz a Tim Roth ako Guildenstern. Mnoho kritikov tvrdí, že Stoppard by sa mal radšej držať pera ako kamery. Pre mňa však bol aj film neuveriteľná zábava.
Všetko sa začína mincou, ktorú nájde Rosencrantz. Začne si ju vyhadzovať a na minci stále padá hlava - presnejšie 178krát za sebou. Stretnú potulné divadlo, ktorého šéf (The Player, ktorého hrá Richard Dreyfuss) im za zopár mincí ponúka možnosť zahrať si s nimi. Vtedy prvýkrát na minci padá znak. Pomocou mágie ich šéf teleportuje do paláca Elsinore, kde sa začína ich dobrodružstvo. Od kráľa dostávajú úlohu...

Vitajte Rosencrantz a Gildenstern! Nielenže po vás zacnelo sa nám; aj preto sme vás na hrad pozvali, že musíte nám pomôcť. Podistým už viete, čo sa deje s Hamletom, znútra i zvonku zmenám podlieha, už nie je ten čo bol.

Viac prezrádzať nebudem. Hlavní hrdinovia počas celého filmu hrajú hru na otázky. Na otázku odpovedať otázkou. Ich scéna so slovným tenisom patrí k najlepším vo filme. Rosencrantz náhodnou objavuje základy fyziky, ale keď ich chce ukázať Gildensternovi, jeho pokusy sa rozpadnú alebo nefungujú.
Shakespeare vo svojich hrách často využíval "hru v hre". V Hamletovi je to divadelné predstavenie Zavraždenie Gonzaga. Vo filme zažijeme dokonca "hru v hre hry" :) O tom, že Stoppard je majster pera nás presvedčí pri vzájomných rozhovoroch hlavných hrdinov o zmysle života a smrti: "Je lepšie byť zavretý v truhle živý alebo mŕtvy?". Či už máte radi Shakespeara, Hamleta, tragikomédie alebo existencializmus určite si tento kúsok pozrite!


Trailer Rosencrantz and Guildenstern are dead


 Ukážky pochádzajú zo slovenského prekladu Hamleta (http://www.scribd.com/doc/19815818/William-Shakespeare-Hamlet-SK)


 Študijný materiál:
 http://us.imdb.com/title/tt0100519/
 http://www.csfd.cz/film/12271-rosencrantz-and-guildenstern-are-dead/
 http://en.wikipedia.org/wiki/Rosencrantz_%26_Guildenstern_Are_Dead_(film)
Žádné komentáře
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010