Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Film

Hneď na úvod chcem pripomenúť, že nasledujúce informácie sa možno zakladajú na skutočnosti... a možno ani nie...Posúdenie nechám na vás.
Určite však za všetko môže primordiálna explózia (slušnejšie zvaná aj big bang - veľký tresk), ktorou sa začal náš vesmír 15 miliárd rokov p.n.l. V prvej sekunde existencie má vesmír v celom objeme celkom slušnú teplotu,  asi desať miliárd stupňov (10 000 000 000 °C). Pre jednoduchosť si môžeme predstaviť neskutočne horúcu polievku, v ktorej plávajú protóny, neutróny a elektróny. Hneď v druhej sekunde, po veľkom tresku, začína polievka chladnúť, a tak umožňuje jadrové reakcie. Neutróny a protóny sa spájajú do dvojíc. Dvojice sa medzi sebou navzájom miešajú, bijú a vytvárajú jadrá  hélia. Protóny, ktoré sa zabudli a nestihli si nájsť druha, majú osud spečatený – bude z nich vodík. Nebudem vás dlhšie naťahovať - v tretej minúte je už vesmír "na svete" a pozostáva asi zo 75% vodíka a 25% hélia. O necelých 5 miliárd rokov vznikajú prvé galaxie a naša matička Zem má v rodnom liste dátum narodenia 4,5 miliardy rokov p.n.l. Teraz to začne byť zaujímavé... Pred 3,5  miliardami rokov vznikajú najstaršie horniny budujúce zemskú kôru - takzvané obdobie predkambria - prahory. Stále ste so mnou? Dobre. V prahorách sa začali drať na povrch prvé primitívne organizmy, podmienky na život však nestáli za veľa a metamorfnými procesmi, pri ktorých vznikali kryštalické bridlice, sa zvyšky vtedajších organizmov zničili...Už je to nuda, čo? Potrebovali by ste názornú ukážku? Chcete vedieť, ako sa to môže skončiť?

Blu - BIG BANG BIG BOOM
( an unscientific point of view on the beginning and evolution of life… and how it could probably end)
BIG BANG BIG BOOM je v poradí už tretím krátkym stop-motion filmom teraz už slávneho umelca Blu, v ktorom spája grafity s fyzickými prvkami. Prvý film MUTO bola pohybujúca sa maľba na stene so svojráznym príbehom. V druhom filme COMBO spojil sily s Davidom Ellis a pohybujúce sa maľby rozšírili na celú budovu plus pridali fyzické objekty. Avšak BIG BANG BIG BOOM  dvíha latku sakramentsky vysoko, či už z hľadiska spracovania, alebo príbehu.

-qukler-
Hodina prasaťa je anglický film z roku 1993, ktorý by nemal chýbať v zbierke žiadneho právnika. Pokračovanie klasiky „12 nahnevaných mužov“ však nečakajte. Veď posúďte sami: oslica oslobodená pre nedostatok dôkazov, myši ako hlavní svedkovia a prasa odsúdené za vraždu. Ale pekne po poriadku. Dej je zasadený do obdobia rozkvitajúcej inkvizície na francúzskom vidieku. Do malého zapadnutého mestečka prichádza mladý právnik (Colin Firth), ktorý ani vo sne netušil, s čím sa tu stretne. Podľa celého mestečka je úplne v pohode, že právnik – vegetarián musí obhajovať prasa a predvolávať za svedkov myši, menej sa im už páči jeho vzťah s cigánkou a hľadanie pravého vraha. Všadeprítomnú inkvizíciu zobrazil režisér Leslie Megahey svojským pohľadom. Z celého filmu cítiť iróniu a satiru. Napríklad nadržaný kňaz v podaní Iana Holma nie je práve typickým predstaviteľom pastiera Božích ovečiek. Jeho rady do svetského, či duchovného života vykúzlia úsmev každému.

"Je menším hriechom telesné obcovanie s manželkou alebo s milenkou?
Ak je, moje dieťa, nakoniec všetko zakázané, je vlastne všetko povolené.
To je katharské učenie."

Absurdne čierny humor si berie na mušku témy, ktoré sú aktuálne aj dnes – klamstvo, podplácanie, nevzdelanosť, náboženskú neznášanlivosť a poverčivosť. To všetko sa odohráva v drsne, no realisticky zobrazenom prostredí (žiadny americký blockbuster o stredoveku s mušelínmi na stenách a s krásnymi izbičkami nečakajte), kedy vládla svetu špina a rozdiely medzi chudobnými a bohatými boli... no asi také, aké sú teraz.
-qukler-
19. januára 1809, teda pred 201 rokmi sa narodil americký spisovateľ, básnik a literárny kritik Edgar Allan Poe. Medzi jeho diela patrí zbierka básní Havran a ďalšie básne (The Raven and Other Poems) a poviedky Jama a kyvadlo (The Pit and the Pendulum), Zánik domu Usherovcov alebo Zlatý skarabeus. Jeho temné diela doteraz inšpirujú filmárov. Medzi jeho veľkých obdivovateľov patrili Alfréd Hitchcock a Tim Burton. Druhý menovaný a na Multispace veľmi obľúbený, na jeho počesť už v roku 1982 vytvoril krátky trikový film Vincent.  Už vo veku 24 rokov Burton vedel, čo chce:) Ešte dodám, že film narozprával jeho dobrý priateľ, americký herec Vincent Price. Vypnite svetlá, zatiahnite žalúzie, zalezte pod perinu a vychutnajte si Vincenta:-qr-

EDIT: Práve som sa dočítal, že počas posledných 60tich rokov nejaká osoba (osoby) nechávala na hrobe E.A. Poea ruže a fľašu koňaku. Tento rok bol náhrobok prázdny... Možno preto, že magických 200 rokov už prešlo, alebo dotyčná osoba (osoby) už zomrela. Konšpiračné teórie však nechám na vás...
Posledni komentare
20.02.2010 21:34:39: tak toto je pecka. k poe-ovi celkovo ovela viac sedia kratasy, zanik domu usherovcov aj jama a kyvad...
Počas posledných dvoch dní som videl film Rosencrantz and Guildenstern sú mŕvi hneď dvakrát. To sa mi stáva len málokedy. Ale takto zábavný film som nevidel už veľmi dávno. Možno by sa viac hodil prívlastok absurdne zábavný. Začneme však pekne od konca.
Andrej Stvolinský uviedol asi pred dvoma mesiacmi  na Vimeu svoje "spomalené" video z Moskvy. Zaujme nielen svojím vizuálnym, ale aj hudobným spracovaním. Autor použil fotoaparát Casio EX-F1 a extrémnych 300fps. Následne upravil zrnitosť a úrovne farieb v Adobe After Effects. Všimnite si hlavne kvapky vody. Ako hudobnú kulisu autor vybral vynikajúcu kapelu The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble so skladbou The Nothing Changes z roku 2006.  A jedna zákerná otázka: Čo je na videu "Slow Moscow" čudné?
Prvý z príspevkov s historickým podtónom na novom, farebne a informačne zladenom Multispace. Jednou zo stránok, kde sa nachádza veľké množstvo zaujímavých informácií zdarma je www.archive.org. Trochu som sa tam prehrabával a našiel som pre vás klasiku v pravom zmysle slova - 106 - ročnú filmovú lahôdku. Patrí medzi najstaršie filmy nielen v int. archíve, ale aj celosvetovo.
Music from the Moon je interkultúrny hudobný a bábkový divadelný projekt pre deti, v ktorom mesiac rozpráva svoje zážitky z celého sveta. V jari 2006 odišla divadelná skupina The Hypno Theatre  na Island a do odľahlých miest Grónska odohrať svoje predstavenia. Tento film opisuje cestu skupiny pri ich ceste nordickou kultúrou a hudobnou scenériou: Buďte pripravený na pôsobivú krajinu, výnimočné koncerty a intímne momenty s Emilianou Torrini, Benni Hemm Hemm, Dagur Karim, členmi Sigur Rós a s mnohými inými umelcami z Islandu a Grónska, ktorí sa pripojili k mesiacu po jeho ceste okolo sveta...
Preložené z oficiálnych stránok www.musicfromthemoon.com
To bola asi najľahšia časť. Problém je v tom, kam zaradiť tento článok. Je to dokumentárny film, tak hurá k filmom. Ale je plný hudby, nuž ho hoďme do hudby. Koniec koncov je to vlastné bábkové divadlo, šup medzi divadlá. Vyhrala to rubrika filmy a hotovo! Ešte dodám, že do našich kín by sa tento zaujímavý dokument mal dostať koncom leta a na svedomí ho má GUCC Film Team (C. Christochowitz, Ch. Hund, U. Wältring). Sledujte buď naše alebo oficiálne stránky Music from the Moon... Prikladám dve skladby, ktoré získate po zaregistrovaní na ich stránkach a trailer. Čo dodať? Len Island + Grónsko + Hudba + Divadlo + Film = DELIKATESA! :)

The Hypno Theatre - Bibi og Blaka
Benni Hemm Hemm - I Can Love You In A Wheelchair Baby


Oficiálny trailer:


Odkazy:
www.musicfromthemoon.com
www.gucc.de
http://vimeo.com/channels/musicfromthemoon/
http://hypnotheatre.com/


-qr-
ShortFilmCornerFilmový festival Cannes (FfC) 2009 je už v plnom prúde. Média, textové či vizuálne, postupne zapĺňajú stránky svojich časopisov alebo obrazoviek, informáciami o priebehu. Multispace samozrejme nie je pozadu a prispeje svojou troškou do mlyna - samozrejme svojským pohľadom. Inšpirujúce, nezávislé, okrajové krátke filmy sú srdcom filmovej tvorby. Pod taktovkou FfC prebieha aj filmový festival krátky filmov. Short Film Corner (SFC) je v porovnaní s Cannes maličkým festivalom, ale čo sa týka prehliadky krátkych filmov, patrí medzi najväčšie na svete. Na porovnanie: v minulom roku sa tu prezentovalo viac než 80 krajín sveta s 1830timi krátkymi filmami. A tento rok sa ponuky rozšírili ešte viac. SFC nie je súťažný festival, skôr "trh" krátkych filmov, kde si účastníci môžu vypočuť názory odborníkov a divákov na svoje diela. Ako ochutnávku vám ponúkam 4minútový kreslený film Reach od austrálskeho animátora Luka Randalla. Reach je o malom robotovi, ktorý dostane do daru život. Lenže má to jeden háčik. Jeho život je obmedzený dĺžkou napájacieho kábla. Keď sa za oknom objaví zvláštny vtáčik, jeho chuť po živote vonku je väčšia ako strach z odpojenia kábla. Veľmi pekné animácie a ešte krajšia hudba. Menej je niekedy fakt viac, že? :) Tento krátky film sa dostal medzi finalistov na SFC, ak sa vám páčil, môžete sa autorovi odvďačiť ohodnotením videa na youtube.

Luke Randall - Reach-qr-

PS: Ak sa vám nedarí prehrať video (Youtube bojkotuje zdieľanie videí), pozrite si ho na ich stránkach
Posledni komentare
25.05.2009 23:20:27: Nakoniec to vyhral krátky film od Joacquina Baldwina - Sebastian's Voodoo http://www.youtube.com/...
Pasen Y Vean
Oh señor
nuestro que nos libras
de las sombras, bendice a todos
aquellos divinos querreros del bien,
criaturas luminosas que velan por nuestras
vidas y combustibles. Demos gracias
por sus gracias y alabemos
sus ideales de amr, justicia,
equidad y consumo.
Amén.

Bendito machine ja čudesne krásna séria krátkych animovaných filmov. Tvorcom je Jossie Malis a na výrobe sa podieľala Zumbakamera. Tento španielsky seriál, ktorého štvrtá a zatiaľ posledná časť vyšla nedávno, si už získal mnoho fanúšikov vo svete. Každá časť sa zameriava na problémy súčasného sveta - na korupciu, industrializáciu, náboženský fanatizmus, kapitalizmus. Spracovanie týchto problémov úžasnými animáciami im (tvorcom) už vyniesla množstvo ocenení na festivaloch krátkych animovaných filmov. Tak si to pozrite a skúste nájsť rozdiely medzi ich a naším "skutočným" svetom...


-qr-
1  
2  
3  
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010