Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Divadlo

Severne od Banskej Bystrice, neďaleko Starých Hôr, na rozhraní Nízkych Tatier a Veľkej Fatry leží pôvabná dedinka Špania dolina. Táto bývalá banícka osada nie je známa len ako rodisko zakladateľa modernej štylistiky Jozefa Mistríka, ale aj ako miesto, kde sa už siedmy rok koná nezvyčajný divadelný festival Spandiv. Aj tento rok, ako aj po minulé roky, je hlavným organizátorom a mentorom festivalu spolok divadelných nadšencov SPO-DI-NA. Festival začína 13. augusta na námesti SNP v Banskej Bystrici predstavením AFRO CAMPANA a potom sa už presúva do Španej doliny. V piatok sa môžete tešiť na Papagáje chrobáky nežerú (Divadlo G.F. Belopotockého), Robin a Sonka (SPO-DI-NA) a Willey Russell: Shirley Valentine (One woman show Zuzany Krónerovej). V sobotu pokračuje festival od 11:00 programom pre najmenších a večer si môžete vychutnať Divadlo Ivana Palúcha, Túlavé divadlo, Divadelno-operetno-baletné soireé a Miroslava Kasprzyka. Úplne na záver je pripravená Spaňodivnokinotéka s troma filmami. Kompletný program sa nachádza na oficiálnej stránke festivalu a viac informácií o prekrásnom okolí nájdete na stránke Španej doliny.

-qukler-
Posledni komentare
11.08.2010 23:02:07: Hned by som sla. :)
"Chceme všetko a nemáme nič. Pipi nič nechce a má všetko."

Keď Astrid Lindgrenová napísala Pipi Dlhú Pančuchu, ani len netušila, aký bude mať táto svojská hrdinka úspech. Knihy o Pipi boli preložené do viac než 70 jazykov v 100 krajinách na svete. Teraz môžeme aj my zažiť jej dobrodružstvá nielen v knižnej podobe ale ako divadelnú hru. Divadlo Ludus v Bratislave od januára 2010 uvádza v réžii Kamila Žišku adaptáciu tejto preslávenej detskej knihy. Áno, áno, je to ten Kamil Žiška, ktorý spolu so svojím kolegom Jakubom Nvotom založil Túlavé divadlo a doteraz sa autorsky podieľa na  obsahu (napísal Piano revue a Kabaret neprebudených). Pre divadlo Ludus autorsky a režijne pripravil inscenáciu Čiernobiele srdce Charlieho Chaplina, ktorá získala dve Nominácie Dosky 2007. Kto pozná Túlavé divadlo alebo divadlo Ludus, vie, že v predstavení o Pipi nebude chýbať fantázia, hravosť, nápaditosť a humor. Ešte dodám, že v hlavných úlohách sa predstaví očarujúca Kristína Mikulčík-Farkašová, Michal Rovňák a Lenka Prokopová.  Na stránkach divadla Ludus  je síce uvedená v kategórii "Predstavenia pre deti", ale ani ja si to nenechám ujsť. Pre istotu sa však oholím :)

Takže do kalendárov si povinne zaznačíme dva dátumy:
15.1.2010 10:00 - verejná generálka a tlačová beseda
17.1.2010 10:00, 14:00 - premiéra
A do GPRS hračiek zadáme:
Pribinova 25, Heineken Tower Stage, Bratislava.

-qr-
Čakanie na Godota Becketta ukončila slovenská premiéra jeho troch jednoaktoviek v Spišskej Novej Vsi, 9. novembra 2009. Postarala sa o to režisérka Klaudyna Rozhin a herec Peter Čižmár, ktorý tvoria základný kameň spišského divadla Kontra (Dosky 2007 – Objav sezóny 2006/2007, Prekvapenie Novej Drámy 2007). Jednoaktovky Samuela Becketta - Divadelný fragment I, Akt bez slov II a Divadelný fragment II uviedli pod názvom Smiech v temnote. Premiéra na východe Slovenska je už za nami, ale 23. novembra majú premiéru v Štúdiu 12 v Bratislave.
Divadlá sa pomaly pripravujú na divadelné prázdniny. Niektoré ich už majú a iné dohrávajú svoje posledné predstavenia. No divadelná sezóna na Slovensku nekončí. Pripravili sme pre vás prehľad letných divadelných festivalov. Drámy, komédie, herecké improvizácie a bábkarstvo pod holým nebom na nezabudnuteľných miestach (či už je to bratislavský hrad, zvolenský zámok alebo zákutia Martina) vám určite pohladia dušu. Prehľad prichádza dosť neskoro, ale na oplátku to máte v krásnom google kalendári. To aby ste nezmeškali obľúbené predstavenie:) Pridali sme aj Léto hereckých osobností...

Zámocké hry zvolenské 2009 (5.6 - 19.6) Zvolen
http://www.zhz.sk

Dotyky a spojenia 2009 (17.6 - 29.6) Martin
http://www.dotykyaspojenia.sk

Letné shakespearovské slávnosti 2009 (2.7 - 8.8) Bratislava, Košice, Zvolen
http://www.wshakespeare.sk

Léto hereckých osobností 2009 (11.7 - 20.8) Bratislava
http://www.bkis.sk/kulturne-leto-2009-qr-

Obrázok: www.babadlo.sk

Pôvodne mal ten článok uzrieť svetlo sveta presne 1.júna na Deň detí. Síce s menším časovým sklzom, ale predsa len vyšiel. Babadlo je bábkové divadlo z Prešova. Svoju oponu zodvihlo prvýkrát symbolicky 1.júna 1995 - na Deň detí, a to preto lebo sa zameriava na mladších divákov. Na bábkohereckej divadelnej scéne sú už skoro 19 rokov. Títo nezlomní umelci sa usilujú priblížiť a šíriť hlavne pôvodnú slovenskú scénu a autorské divadlo, čo sa im darí. Ako som už spomenul, hry sú určené skôr mladším divákom, no z vlastnej skúsenosti viem, že aj dospeláci (stále sa k ním radím aj ja) sa zabavia. Od vzniku divadla, ich hry videlo cez 600 tisíc detí a veľké množstvo "dospelákov". Kombinujú klasické divadlo s bábkami a vzniká okúzľujúce divadelné predstavenie. Ich tvorba sa delí na kufríkové a veľké predstavenia. S kufríkovým predstavením vám zahrajú aj v obývačke :) a veľké predstavenia si vychutnáte hoci aj v rímskom amfiteátri. Osobne som videl zopár kufríkových a niekoľko veľkých predstavení a s čistým svedomím môžem povedať, že na veku, mieste a veľkosti vôbec nezáleží :)
Dôvodov prečo spomíname Babadlo na našich stránkach je viacero, spomeniem len najdôležitejší - divadelníci z Babadla mali minulý týždeň premiéru hry Zelené Jelene. Nič vám to nehovorí? A čo tak hlava brava? Alebo úľ núl? Stále nič? Nebudem Vás trápiť. Hra je spracovaná na motívy rovnomennej knihy od Ľubomíra Feldeka - Zelené  Jelene. Hlavnými hrdinami sú básnik Eduard a maliar Anastáz. Títo umelci sa jedného dňa rozhodnú spojiť svoje sily a privedú na svet nový druh umenia básňobraz alebo obrazobáseň. A tak začnú vznikať zaujímavé umelecké diela. Reči o zručnosti umelcov sa dostanú až do uší vládcovi Aladárovi. Ten sa príde pozrieť na ich výstavu, kde sa nešťastnou náhodou nechá odfotografovať pre ich dielom hlava brava. No a v novinách sa ocitne fotografia s hlavou vladára Aladára, nad ktorou je nadpis Hlava brava. Viac vám neprezradím, choďte si to pozrieť. V minulom režime bola kniha Ľ. Feldeka na určitý čas zakázaná, nemenovaný vysoký politický hodnostár sa priveľmi podobal  na vladára Aladára. Ešte dodám, že Babadlo prvýkrát použilo kombináciu živých hercov a veľkoplošnej projekcie a hru režírovala Michaela Homolová. Viac informácií a fotografií z predchádzajúcich hier nájdete na ich oficiálnych stránkach.

-qr-

V čase, keď ma konečne prešiel facebookovský ošiaľ (našla som si nový:) a začala som ho navštevovať len sporadicky, objavila som v udalostiach pozvánku na Konkurz - divadelné predstavenie Prešporského divadla. Pojem Prešporské divadlo mi nič nehovoril, ale protagonistov som poznala z iných projektov, a tak mi niečo hovorilo, že nebudeme ľutovať. Nedá sa povedať, že sme sa zúčastnili v hojnom počte, ale na kvalite predstavenia sa to našťastie neprejavilo. Preto aj tento príspevok.
Prešporské divadlo je pomerne mladé (založené v roku 2003), ale nedá sa poprieť, že svojím spôsobom inovatívne. Vo svojich predstaveniach sa snažia spájať viacero žánrov. Po dosiahnutých úspechoch v zahraničí rozhodla skupinka hercov tvoriacich Prešporské divadlo o smerovaní divadla, a teda o orientácii nielen na slovenského, ale i na zahraničného diváka. V súčasnosti môžete Prešporské divadlo vidieť v Dome kultúry Ružinov, a to v troch najčerstvejších predstaveniach:
Konkurz - autorské predstavenie Ivana Blahúta a členov Prešporského divadla
Pokušenie - vzniklo dramatizáciou románu svetoznámeho spisovateľa Paula Coelha „Ďábel a slečna Chantal"
Tretia farba Evy – autorské predstavenie, ktoré prezentujeme ako činohernú operu.

Viac informácií o tomto divadle a jeho predstaveniach nájdete na ich vlastnej stránke www.presporskedivadlo.sk. O tom, že i keď tvorba Prešporského divadla je síce orientovaná na zahraničných divákov ešte neznamená, že slovenskému divákovi nemá čo povedať, sme sa presvedčili v hre Konkurz. Je to hra o troch nezamestnaných hercoch a ich "ľúbostnom" trojuholníku, ale najmä o tom, kam speje dnešná kultúra, resp. to, čo sa ľuďom v dnešnej dobe ako kultúra servíruje a čo ľudia s radosťou prijímajú. Téma je spracovaná vtipným spôsobom. V každom prípade bolo toto predstavenie pre mňa pozitívnym kultúrnym zážitkom. Vyzdvihnúť by som chcela skvelé herecké a v niektorých prípadoch i spevácke výkony (Judita Hansman, Štefan Richtárech a Stanislav Staško). 
Po videní Konkurzu sa určite chystáme pozrieť aj ďalšie tituly. Ak máte možnosť, nenechajte kreslá v Ružinovskej sále prázdne a príďte aj vy na ozajstné kultúrne podujatie..:) Určite dobre padne a viacerým sa nám bude lepšie tlieskať.

...predsa len ten Facebook nie je na zahodenie... :)

-jj-

Zdroj: www.zlomvaz.cz
Tri dni, tri regióny. Šesť najlepších študentských predstavení v súťažnom zápolení. Česko, Morava, Slovensko alebo umelecké školy z Prahy (DAMU), Brna (JAMU) a Bratislavy (VŠMU) sa predstavia od 13. do 15. mája v rámci 16. ročníku festivalu Zlomvaz v Prahe. Tohtoročná téma Nájdi desať rozdielov si kladie za cieľ pomenovať špecifiká (jazykové, regionálne atď.), ktorá nás od seba odlišujú a vďaka ktorým je každá zo škôl výnimočná, osobitá a nenapodobiteľná. Okrem hlavného program budú v rámci nesúťažnej sekcie k videniu inscenácie študentov nižších ročníkov DAMU, JAMU a VŠMU a ZLOMVAZ 2009 ponúkne aj off-program, napríklad workshop shakespearovského herectva alebo dielňu pre študentov divadelnej produkcie, ale aj večerné koncerty (Sto zvierat, a slovenský Orchester Jeana Valjeana). Vstupenky je možné rezervovať od 6. mája e-mailom na info@zlomvaz.cz, alebo zakúpiť priamo na mieste. Viac informácií na www.zlomvaz.cz poprípade na www.nekultura.cz.

Program:

Streda 13. 5.
14:00  Eva, Eva!  (JAMU), divadlo DISK
17:00  Pravý inspektor Hound  (DAMU), Studio Řetízek
20:00  Slavnostní zahájení, divadlo DISK
21:15  Koncert Císařovy nové šarty
22:00  Koncert Sto zvířat
24:00  DJ Ondřej Polák

Štvrtok 14. 5.  Slovenský deň
10:00  Maskérský workshop – Monika Šonková, maskérna Národního divadla
11:00  Být sám  (JAMU), Divadlo Na Zábradlí
12:00  Shakespeare v akci - přednáška režiséra Norberta Kentrupa, taneční sál DAMU
12:30  Večer tříkrálový  (JAMU), Divadlo DISK
15:00  Souvislosti, rozdíly, pochybnosti- přednáška Prof. PhDr. Jana Císaře, CSc.
15:30 a 17:00  Své dny  (DAMU),  Studio Řetízek
15:30 a 17:00  Podkrovní monodrama  (JAMU), Eliadova knihovna- Div. Na Zábradlí
16:00  Módní přehlídka – Daniela Rajdová, střecha divadla DISK
18:00  Fucking generation  (DAMU), Divadlo Na Zábradlí
19:30  Nemá kocúr večne hody  (VŠMU), divadlo DISK
22:00  Koncert Orchester Jeana Vljeana
23:00  DJ Adam Mysliveček

Piatok 15. 5.  Moravský deň
10:00  Symposium – Pražský kroj – Daniela Rajdová, modelovna KALD DAMU
13:00  Rodinné príbehy  (VŠMU), Divadlo Disk
14:30 a 17:30  Slyšet hlasy  (DAMU), učebna U32- DAMU
14:30 a 16:30  Změna osvětlení  (JAMU), Eliadova knihovna- Div. Na Zábradlí
17:30  Krížovkári  (VŠMU), Divadlo Na Zábradlí
19:00  Marnotratný syn  (DAMU), divadlo DISK
22:00  Zlomvaz cup – přátelské sportovní klání, TJ Sokol Královské Vinohrady

Sobota 16. 5.  Český deň
10:00  Akrobatický workshop – Petr Horníček a Jiří Weissmann, TJ Sokol Karlín
12:00  Svatba  (DAMU), učebna U32- DAMU
14:30  Vévodkyně z Amalfi  (DAMU), divadlo DISK
15:00  Divadelní fotografie – přednáška fotografa Bohdana Holomíčka, Hallerův sál DAMU
16:30  Pravý inspektor Hound  (DAMU), Studio Řetízek
16:30  Oko za oko  (VŠMU), učebna U32- DAMU
18:00  Slavnostní zakončení, divadlo DISK
19:30  Módní přehlídka Odd-room
21:00  Kocert Papa Nöel
22:30  DJs DaRoot a Hajnator
24:00  Půlnoční překvapení aneb Najdi deset cenťáků

- červenou farbou sú zvýraznené predstavenia súťažnej sekcie

Spracované podľa informácii z oficiálnych stránok festivalu (www.zlomvaz.cz).
Posledni komentare
23.05.2009 09:01:42: bulvar a modna policia , fuj!! poplatne happyendy a stastne konce.. ziadna atmosfera nekontaktnos...

Bratislava dáva tento rok GO! aj tanečnému umeniu. Jedinečnou príležitosťou na usporiadanie festivalu slovenského divadla a tanca je výročné stretnutie členov medzinárodnej siete súčasného scénického umenia IETM, ktoré sa uskutoční na Slovensku prvý krát. Počas tohto festivalu budeme mať možnosť vidieť to najzaujímavejšie, čo sa za posledné sezóny v slovenskom divadelnom a tanečnom umení vytvorilo. A nebude to len prehliadka umelcov pôsobiacich v Bratislave. Organizátori sa zamerali na celé Slovensko (Prešov, Nitra, Martin, Bátovce, Banská Bystrica a Košice) a aj na činnosť slovenských umelcov v zahraničí (Čechy, Belgicko, Španielsko, Grécko). Výzvu na zasielanie nominácií do programu prijalo 57 divadiel, súborov a jednotlivcov) a spolu zaslali organizátorom 150 inscenácií. Po zjavne neľahkom výbere bolo do programu zaradených 25 diel. Podľa vlastných slov organizátorov bola hlavným kritériom kvalita predstavení, ale cieľom bolo vybrať aj diela, ktoré môžu zaujať v medzinárodnom kontexte a vypovedajú o našej krajine. Podľa všetkého sa máme načo tešiť.:) A nakoniec pridávam čísla: 3 a pol dňa - trvanie festivalu (23. - 26. apríl 2009), 9 hracích miest, 30 predstavení. Viac informácií nájdete na www.ietmba09.sk. Takýto festival sa v Bratislave ešte nikdy nekonal a možno ani nebude, tak si ho nenechajte ujsť.

-jj-

Úvod tohto príspevku by som rada venovala trom chalanom - hercom, ktorých možno poznáte (ak nie, tak teraz sa o nich dozviete) ako zoskupenie TRI TVORIVÉ TVORY - 3T. Túto skupinu tvoria Juraj „Šoko“ Tabaček, Lukáš „Pucho“ Puchovský a Stano Staško. Prvýkrát som ich zažila na divadelnom festivale Dotyky a spojenia v MARTINE (2008). Venujú sa hereckej improvizácii a priznávam, že sú naozaj tvoriví. Vo svojej "show" komunikujú s publikom, ktoré sa aktívne môže zúčastňovať na tvorení divadla. Vystúpenie je rozdelené na niekoľko častí (blokov), a to podľa nálady a situácie. Herci tvoria predstavenie priamo na javisku a to na základe slov/slovných spojení, ktoré im navrhne publikum alebo napr. s použitím predmetov, ktoré od publika dostanú. Nikto nevie, ako to dopadne, avšak z mojej skúsenosti si dovolím tvrdiť, že sa vždy zabavíte. V Bratislave môžete 3T vidieť raz mesačne v Divadle v podpalubí na Adyho lodi. Hrajú však aj v iných slovenských mestách, najmä v rodnej Žiline, v Trnave, Martine a ďalších. Na ich stránke www.trite.sk si môžete o nich prečítať viac, dokonca ako motiváciu si môžete pozrieť záznamy z ich bratislavských predstavení. Milovníci Facebooku ich určite nájdu aj na tomto portáli.

A teraz správa, ktorá nás s Quklerom naozaj potešila. 3 tvorivé tvory a Túlavé divadlo majú spoločný projekt. A je naozaj zaujímavý, tzv. korešpondenčné divadlo, futuristická dráma s názvom Cesta zo Žiliny. Pekne si to aj rozdelili, chlapci z 3T píšu novelu a v budúcnosti ju budeme môcť vidieť v podaní Túlavého divadla. Aby som len tak naprázdno nehovorila, tak pripájam malú ukážku z 2. kapitoly Cesty zo Žiliny:

"...Jozef to povedal pokojne, akoby sa na túto vetu chystal celý život. Tri páry očí sa upierali na Jozefa. A Jozef upieral svoj zrak na synov. Sú to vydarení chlapi. Len toho ešte vo svojom živote málo videli a skúsili. Jozef im to čítal z očí. Nebolo v nich ešte žiadnej pohromy, len také normálne všeličo, ktoré tam má každý somár, ktorý sa do päťdesiatky drží maminej sukne. Jozef sa nadýchol... "...splodil som vás, deti moje. Vaše matky sú kvalitné ženy. Dali vám pocit úplnej rodiny celkom samé a to je dobre. Ja som vám predbežne nedal nič, ale teraz to chcem zmeniť. Žil som ako som vládal a dospel k poznaniu, že je veľmi ťažké povedať, čo je v živote dôležité. Možno: Udržať si ženu. Ja som to nevedel, tak som sa trikrát rozviedol. Ale vám to vravím ako hotovú vec, dúfam, že ma chápete, lebo ani jeden z vás na to nevyzerá..."

Túto futuristickú novelu si môžete postupne čítať na stránkach Túlavého divadla. Každý pondelok je zverejnená jedna kapitola. Dnes to bude v poradí tretia. Dej sa začína zamotávať a čím ďalej tým viac aj "zhumornievať".:)

3T môžete najbližšie vidieť v týchto mestách:
06.4.2009: Klub Lúč, Trenčín, 19:00
15.4.2009: Divadlo v podpalubí, Bratislava, 19:00
17.4.2009: Museum, Martin, 20:00
21.4.2009: Vysokoškolské internáty - Gama, Žilina 19:00
23.4.2009: Tramtárie, Olomouc, 18:00 a 20:00,
25.4.2009: Bábkové divadlo, Žilina, 19:00 (hosť Nepripravení z divadla Astorka Korzo ´90 Bratislava)

-jj-

Zdroj: Reflex

Reflex pokračuje vo vydávaní známych divadelných hier na DVD - Nová scéna Reflexu 2009. Hneď ako prvá prichádza známa hra Šašek a královna. Bolek Polívka túto hru napísal za noc. So svojou exmanželkou naštudoval za zopár týždňov. Ich hra obletela celý svet a bola preložená do anglického, francúzskeho a talianskeho jazyka. Reflex navyše vo svojom poslednom čísle uvádza rozhovor s Chantal Poullain (čítaj tu) a s jej synom Vladimírom Polívkom(tu). Zaujímavé čítanie...

Kalendár DVD:
N. V. Gogol: REVIZOR – 28. 5.
Dejvické divadlo(I. Trojan)

E. Rostand: CYRANO Z BERGERACU – 10. 9.
Divadlo na Vinohradech(réžia Dudek, hrajú Hanzlík, Maciuchová, Skopal, Brousek)

G. Preissová: GAZDINA ROBA – 8. 10.
Divadlo na Vinohradech, (D. Veškrnová)


Predplatitelia Reflexu majú zľavu. Ak si predplatíte Reflex teraz, správne odpoviete na jednu otázku a vyžrebujú Vás, tak môžete vyhrať zájazd do zakázanej krajiny - do KĽDR. Toto nie je reklama na Reflex, len sa mi zdali tieto informácie celkom užitočné :)

Spracované podľa Reflexu.

qukler
1  
2  
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010