Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Udalosti

Aj napriek názvu a informačnej hodnote obsahuje tento článok neslušné slová a preto by ho nemal nikto čítať...
Nechajte sa INŠPIROVAŤ. Štatisticky najpoužívanejšie slovo na svete je OK. Najpoužívanejšie  slovenské slovo (slušné podotýkam!)  na pôde Európskeho parlamentu bola jeden čas BRYNDZA. No nie je to TRAGÉDIA? Pôvod jednotlivých slov nájdete hlbšie v článku :)

...alebo literárne skvosty lacnejšie než obedové menu

Lacné knihy (www.levneknihy.cz, ďalej len LK) sú na Slovensku už pekných pár rokov. Za ten čas si vybudovali solídnu čitateľskú základňu, ktorá navštevuje toto kníhkupectvo pravidelne a odchádza so spokojným úsmevom na tvári. Na druhej strane barikády sú však ľudia, pre ktorých je LK synonymom "braku", "plagátov s drogami a chlastom" alebo "CD s vyhasnutými hviezdami zo Superstar". Obidve strany majú pravdu. No aj tu sa dajú nájsť literárne skvosty za veľmi nízku cenu. Moja posledná návšteva "kamenného" obchodu trvala asi hodinu.  Priznám sa, že som sa chvíľami cítil ako archeológ, ale s výsledkom som bol maximálne spokojný - kúpil som tri knihy za cenu nižšiu, ako je jedno obedové menu. No nekúp to :)

Rozhodol som sa, že vám ušetrím únavné hľadanie medzi všetkými Tekelyovými, Novotnými, Filanovými, "napínavými" detektívkami a sladkou romantikou s polonahými chlapmi na obálke a predstavím vám zopár zaujímavých titulov, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. Velikánov svetovej literatúry (Čechov, Dostojevskij, Shakespeare) a Slovenských majstrov pera (Hvorecký, Matkin) som zámerne vynechal. Dúfam, že mi moju nehoráznu opovážlivosť odpustia.  Krátke recenzie kníh pochádzajú z oficiálnych stránok Lacných kníh. Moje subjektívne hodnotenie (od 0 - 100%) a poznámka by vám mohla pomôcť pri rozhodovaní.
Všetko najlepšie Björk! 21. novembra 2009 oslávi islandská diva Björk krásnych 44 rokov. K tejto príležitosti sa na stránkach hudobnej stanice MTV hlasovalo o 10 najlepších skladieb od tejto excentrickej umelkyne. Takže tento zoznam desiatich skladieb aj s hudobnými ukážkami som si dovolil dať aj na Multispace:

10. Dull Flame of Desire
9. Violently Happy
8. Wanderlust
...
Festival Jeden svet v Bratislave sa v nedeľu (8.11.2009) skončil. V piatich bratislavských kinách premietli viac než 60 filmov. Divácky najobľúbenejších filmom sa stalo Osadné - východniarske roadmovie o ceste do Bruselu, v tesnom závese sa ocitli Iné svety Marka Škopa a Krátka dlhá cesta. Ak ste festival nestihli, nemusíte smútiť. Niektoré z filmov môžete vidieť v regionálnych mestách (Košice, Poprad, Ružomberok, Prievidza, Tvrdošín, B. Bystrica a Prievidza) a veľké množstvo filmov sa nachádza na stránkach Českej televízie. Tam ich môžete nielen sledovať online, ale aj stiahnuť. Táto ponuka Českej televízie však platí iba do konca roku 2009.

www.ceskatelevize.cz/jedensvet
www.jedensvet.sk

-qr-
Na slovenskej hudobnej scéne sa už viac ako 5 rokov pohybuje folková skupina ORBUS zo Svätého Jura, ktorá 22.10.2009 oslávila 5. výročie svojho prvého verejného vystúpenia v Spoločenskom dome Prievoz v Bratislave. Viaceré kritiky spájajú túto skupinu aj s inými hudobnými žánrami, ale samotní členovia kapely sa najmä vďaka textom a celkovému hudobnému prejavu hlásia k folku. Počas svojej existencie prešla skupina viacerými personálnymi zmenami, hoci základ zostáva od založenia nezmenený:
Ľuboš Hollan – perkusie, akustická gitara, spev, hudba, texty
Zuzana Poláková – klavír, flauty, spev (momentálne na materskej dovolenke)
Juraj Kozár – basgitara, hovorené slovo, (tanec)
Martin Zálešák – akustická gitara, spev, hudba, texty
V súčasnosti so skupinou hrá aj Marcel Čambal – elektricka gitara, spev

ORBUS v roku 2009 dokončil svoje debutové CD s názvom „Svet je naruby“, na ktorom je 11 pesničiek a vo veľmi blízkej budúcnosti chystá uskutočniť jeho krst.

Martin Zálešák za Orbus
www.orbus.sk
www.myspace.com/orbusband


Orbus nám daroval do súťaže spomínané CD "Svet je naruby", ktoré dostane jeden vyžrebovaný šťastlivec. Viac podrobností nájdete v rubrike Súťaž.

-qr-
Nie je nič jednoduchšie - zobrať osvedčený hit, prespievať ho a tešiť sa z úspechu. V poslednej dobe sa mi zdá, že cover verzie sa stali módnym hitom, nevraviac o tom humbugu okolo retro štýlu kopírujúceho 80te roky. Sú však cover verzie, ktoré sú známejšie a úspešnejšie než ich "rodičia". Snažil som sa vybrať najznámejšie hity. Samozrejme, že v komentároch privítam vaše obľúbené cover verzie. Nápad na tento kratučký článok som dostal po tom, ako som zistil, že jedna z mojich obľúbených pesničiek je vlastne cover verzia starej skladby z roku 1692.  Niektoré informácie možno prekvapia aj vás...
Posledni komentare
03.11.2009 19:46:32: Musim sa priznat, že som dlho rozmýšľal medzi sweet jane a blue moon, ale mesiac to vyhral :) Inak n...
03.11.2009 18:32:01: tak pri Cowboy Junkies jednoznacne treba spomenut aj Lou Reedovu Sweet Jane! jeden z najelektrizujuc...
1  
2  
3  
4  
5  
6  
7  
8  
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010