Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Udalosti

Paranoidný vyhľadávač v sociálnych sieťach
Excelentný nástroj pre paranoidných používateľov internetu, no nie len pre nich. Snitch.Name je stránka, ktorá slúži na vyhľadanie osoby (zadáte meno a priezvisko). Za niekoľko sekúnd zistí v ktorých sociálnych sieťach ste zanechali stopy. Prehľadáva facebook flicr, twitter, myspace... Proste veľké množstvo webov. Veľké plus si zaslúži aj vyhľadávanie v dokumentoch, ktoré dotyčná osoba vytvorila. Prosto a jednoducho, ak chce vymazať svoju identitu z webu začnite na http://snitch.name/

Vizuálny slovník anglického jazyka
Prvý z dvojice vizuálnych aplikácií na webe. Slovník anglického jazyka, ktorý vyhľadáva nielen želané slová, ale aj ich vzťahy k iným slovám. Pomocou grafických prvkov znázorňuje slovesá, podstatné mená, synonymá, opozitá, skupiny podobných slov. Veľmi dobrá stránka pre angličtinárov. Významy slov si nechajte vykresliť na http://www.visuwords.com/

Kto kopíruje koho v hudbe
Joke! Druhá vizualizácia - tentokrát sa jedná o hudbu. I Know That Artist využíva známu hudobnú sieť last.fm, aggreguje dáta o hudobníkoch a skupinách, ktoré následne vizualizuje v prehľadnej sieťovej štruktúre. Čo to znamená po slovensky? Že vám IKTA vyhodí skupiny/hudobníkov podobných hudobných štýlov pekne prepojených. Počúvate napr. Bjork a chcete si vypočuť podobnú hudbu? Už nemusíte klikať na last.fm stačí prejsť na http://pattie.fe.up.pt/i_know_that_artist/

Finančná kríza? Založte si vlastný obchod s tričkami!
Nepotrebujete žiadny vstupný kapitál. Stačia vám iba originálne nápady a môžete začať podnikať. Stránka Spreadshirt vám umožňuje vytvoriť internetový obchod s tričkami. Vytvoríte si dizajn tričiek, rozpošlete odkazy priateľom a zarábajte. ST si berie niekoľko percent ako províziu. Zatiaľ som to neskúšal,ale zopár obchodov som už videl. Obchody podnikavých jedincov zverejníme aj na Multispace. Tvorte a zarábajte na http://www.spreadshirt.net

Dvojsekundová fotografia
Pravidlá sú jednoduché: Nastavte samospúšť 2 sekundy a utekajte najďalej ako sa len dá (v smere objektívu samozrejme). Vytvorenú fotografiu s popisom miesta zašlite na blog Running From Camera  Hlúposť? Možno. Na stránke však každým dňom pribúdajú ďalšie a ďalšie fotky. Už aj ja rozmýšľam, kde by som rozložil statív, aby sa môj chrbát pyšne vypínal v zaujímavom prostredí :p
Športovo založení fotografi klikajú na http://runningfromcamera.blogspot.com/

-qr-
Počas posledných dvoch dní som videl film Rosencrantz and Guildenstern sú mŕvi hneď dvakrát. To sa mi stáva len málokedy. Ale takto zábavný film som nevidel už veľmi dávno. Možno by sa viac hodil prívlastok absurdne zábavný. Začneme však pekne od konca.

Bukolické bakchanálie

Verím, že toto slovné spojenie nie je až tak často využívané v bežnej hovorovej reči. Na prvý pohľad sa môže zdať, že je to dokonca názov nejakej cudzokrajnej choroby. Význam však musíme hľadať v starovekom Grécku, v dobe veľkolepých osláv, slávnych filozofov a umenia. Slovo bukolický sa týkalo starovekého idylického dedinského a pastierskeho života. Najčastejšie to boli bukolické básne, ktoré oslavovali idylických dedinský život. Bakchanálie boli starogrécke (starorímske) slávnosti k pocte bohu vína a úrody Bakcha. Väčšinou to bola nespútaná zábava plná jedla a vína. Takže bukolické bakchanálie sú idylické oslavy, slávnosti, na ktorých panuje bujará nálada a stoly sa prehýbajú od jedla a chlastu. Je vhodné, aby sa "diali" na dedine a obsahovali aj kultúrnu vložku - nemusia to byť básne, stačia aj ľudové pesničky :)

Insitné umenie

Insitné nemusí byť len umenie, ale napríklad aj naše stránky. Insitný Multispace. Neprajníci tvrdia, že insitný znamená primitívny, naivný.
Základ slova však tvorí latinské insitus - vrodený, neškolený, originálny. Insitné umenie je známe svojou originalitou, ľudskosťou a láskou k životu. Vo väčšine prípadov sa jedná o maliarov - samoukov. Centrom slovenského insitného umenia je Kovačica, kde sa nachádza 458 obrazov od 37 maliarov (viac informácií SNG, Dielkadielka). Insitné umenie je teda jednoduché, originálne, vytvorené neškolenými autormi - presne ako Multispace!


Serendipita

Nie, fakt nie je reč o romantickom filme s rovnomenným názvom z roku 2001, kde si hlavnú postavu zahral John Cusack. Anglické slovo serendipity bolo v roku 2004 vyhlásené za najťažšie preložiteľné slovo. Autorstvo sa prisudzuje Horácovi Warpolovi, ktorý v liste z roku 1754 priateľovi spomína smiešnu rozprávku "Traja princovia zo Serendip" (perzské pomenovanie Srí Lanky). Títo traja princovia počas svojich potuliek svetom prichádzajú k zaujímavým objavom náhodou, pretože hľadali niečo úplne iné. Serendipita je teda schopnosť náhodne objaviť niečo zaujímavé, hlavne ak hľadáte niečo úplne iné, ako napríklad Flemmingov penicilín, Nobelovu vybuchujúcu želatínu alebo Hoffmanovo LSD. Serendipita je náhodný a šťastný (tu by sa dalo polemizovať, ja viem) objav.

-qr-
Austin Kleon z Texasu píše básne. Píše ich už viac než 2 roky. Každý deň jednu. Nie sú to klasické básne, ako poznáte zo strednej školy. Sú to básne vytvorené z novinových článkov. Stačia mu iba noviny a čierny prepisovač. Vyberie si slová, ktoré sa mu hodia a ostatné vyčierni. Vznikajú nielen pekné a neobyčajné texty (básne), ale aj vizuálne zaujímavé dielo. Niekto by mohol namietať, že to nie je umenie. Podľa mňa poézia dostala nový rozmer :) Na prvý pohľad to vyzerá jednoducho, ale poviem vám, že som jedno dopoludnie škrtal, čiernil a vyberal slová z jedného nemenovaného mienkotvorného denníka a výsledok nebol bohvie aký. Podľa slov samotného Austina je dôležitý aj výber článku. Ekonomické a finančné články nie sú vhodné - príliš veľa opakujúcich sa suchých slov. Lepšie sa pracuje s kultúrou, komentárom, fejtónom a samozrejme s bulvárom. Azda ten jediný  si zaslúži byť ako jediný "vyčiernený" :). Keďže my sme krajina bulváru, myslím si, že na Slovensko nebude ťažké tvoriť novinovú poéziu, no nie?
Týmto nepriamo vyhlasujeme súťaž o Najlepšiu novinovú báseň Multispace. Viac informácií nájdete v rubrike súťaž.
Jedna fotka zaváži viac ako tisíc slov a preto som pre vás vybral zopár jeho básní, aby ste sa mohli inšpirovať a video "Ako sa píše novinová poézia".
"Chceme všetko a nemáme nič. Pipi nič nechce a má všetko."

Keď Astrid Lindgrenová napísala Pipi Dlhú Pančuchu, ani len netušila, aký bude mať táto svojská hrdinka úspech. Knihy o Pipi boli preložené do viac než 70 jazykov v 100 krajinách na svete. Teraz môžeme aj my zažiť jej dobrodružstvá nielen v knižnej podobe ale ako divadelnú hru. Divadlo Ludus v Bratislave od januára 2010 uvádza v réžii Kamila Žišku adaptáciu tejto preslávenej detskej knihy. Áno, áno, je to ten Kamil Žiška, ktorý spolu so svojím kolegom Jakubom Nvotom založil Túlavé divadlo a doteraz sa autorsky podieľa na  obsahu (napísal Piano revue a Kabaret neprebudených). Pre divadlo Ludus autorsky a režijne pripravil inscenáciu Čiernobiele srdce Charlieho Chaplina, ktorá získala dve Nominácie Dosky 2007. Kto pozná Túlavé divadlo alebo divadlo Ludus, vie, že v predstavení o Pipi nebude chýbať fantázia, hravosť, nápaditosť a humor. Ešte dodám, že v hlavných úlohách sa predstaví očarujúca Kristína Mikulčík-Farkašová, Michal Rovňák a Lenka Prokopová.  Na stránkach divadla Ludus  je síce uvedená v kategórii "Predstavenia pre deti", ale ani ja si to nenechám ujsť. Pre istotu sa však oholím :)

Takže do kalendárov si povinne zaznačíme dva dátumy:
15.1.2010 10:00 - verejná generálka a tlačová beseda
17.1.2010 10:00, 14:00 - premiéra
A do GPRS hračiek zadáme:
Pribinova 25, Heineken Tower Stage, Bratislava.

-qr-
Po nezvyčajne dlhej odvykacej kúre od internetu sme opäť tu, plní síl a nezaháľame. Už čoskoro vám predstavíme:
- novinovú poéziu, ktorá na prvý pohľad vyzerá jednoducho (ale o to ťažšie sa tvorí)
- filmy, ktoré by ste si nemali nechať ujsť (ale aj tak vám ušli)
- knihy, ktoré sú po celom svete známe (ale slovenský preklad zatiaľ neexistuje)
- hudbu, ktorá... (ehm, to ešte domyslíme)

Čakanie vám možno spríjemnia fotografie z osláv nového roku z celej planéty, teda okrem našich fotografií. Niežeby sa  naša súkromná silvestrovská akcia nedala porovnávať s oslavami nového roku, napr. v NY, ale zatiaľ ich nemáme vytriedené :)
Slovenská hudobná špička (teraz nemyslím výhercov slávika alebo superstar) zase bojuje o vašu priazeň v Radio Head Awards2009. Hlasuje sa ako vždy na stránkach Rádia FM.

Váš Multispace (bez akýchkoľvek novoročných predsavzatí) tím
Celý multispace tím vám želá krásne Vianoce a PF'10.
Minulý rok sme vám dali pod stromček soundtrack z Burtonovej "Corpse Bride", tentokrát to bude retro. Hudobníci skrývajúci sa pod pseudonymom Rush Coil (www.8bitchristmas.com)  pre nás pripravili album 8-bit Christmas, na počesť starým počítačovým hrám. Aj tak mám pocit, že sa na nás zovšadiaľ valili tie sladké vianočné pesničky. 8-bitové Vianoce sú však iné :) Pamätníci (ZX Spectrum, Atari, Amiga, 286XT) hneď pri prvej skladbe pochopia.
Všetkým návštevníkom ďakujeme a dúfame, že sa na nás budete tešiť aj v budúcom roku. My sa na vás tešiť budeme. Na budúci rok chceme posunúť Multispace ešte ďalej, veď uvidíte.

Tak ešte raz všetko dobré, veľa darčekov a krásny začiatok nového roku Vám želá
JaJa & qukler

8-Bit Christmas - Rush Coil
Posledni komentare
11.01.2010 18:35:33: To je tajomstvo... Ale nie:) Aj tento rok sa môžete tešiť na súťaže, zaujímavé rozhovory a jedno pre...
01.01.2010 23:53:26: ešte zatiaľ neviem, ako budete chcieť túto stránku posunúť o krok ďalej, ale už sa budem tešiť odter...
1  
2  
3  
4  
5  
6  
7  
8  
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010