Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Udalosti

Good Old Summer
Foto: Artificial Wind

The summer wind came blowin' in
From across the sea
It lingered there to touch your hair
And walk with me
All summer long
we sang a song
And then we strolled that golden sand
Two sweethearts and the summer wind

Frank Sinatra – The Summer Wind


Nik Kershaw - I won't let the sun go down on me
Laid Back - Sunshine reggae
Marianne Faithfull - Summernights
Mungo Jerry - In the Summertime
Kinks - Sunny afternoon
Blue Cheer - Summertime blues
Lovin Spoonfull - Summer In The City
Cliff Richard - Summer holiday
Goombay Dance Band - Sun Of Jamaica

Playlisty sme už mali všelijaké. Punkáčov, rusov s theremínom, niečo pre zamilovaných, cover verzie a na toto letné horúce obdobie sme pre vás vybrali staré letné hity. Zavolajte aj svojich rodičov či prarodičov. Let the party begin!!!

-qb-
Posledni komentare
11.08.2010 22:56:36: hehe, to by si chela pocut :)))
11.08.2010 22:08:59: jak fotka? baba krasne vydarena :P
10.08.2010 22:12:01: Fakt vydarena :)
06.08.2010 15:43:37: Jejda, krasna fotka.
Poznáte to? Sedíte s priateľmi v [tu dosaďte typ reštauračného zariadenia] a rozhovor viazne... Prebrali ste snáď všetko - od noviniek na facebooku, cez vývoj politickej situácie, zážitky z poslednej akcie (niekedy je to skôr syzifovská námaha skladania puzzle), až po úspechy či neúspechy v práci. Zábava začína viaznuť. Každý pozerá do vlastného pohára (taniera). Verbálna komunikácia sa obmedzí na jednoslabičné odsekávanie. Čo tak skúsiť rozprúdiť zábavu neošúchanými témami? Nech sú vám námetom na spoločenskú diskusiu tieto slová na dnes.

Petrichor
Vedci si už zvykli dávať odborné názvy kadečomu a kdekomu. Ale pomenovanie "vôňa vzduchu po daždi"? Aj to je! Termín petrichor (čítaj petriker) prvýkrát použili v roku 1964 dvaja austrálski vedci v článku pre časopis Nature. Títo vedci zistili, že niektoré rastliny počas suchých období vylučujú určitý olej, ktorý následne vsiakne do pôdy. Počas dažďa sa tento olej spolu s ďalšou látkou nazývanou geosmín  (ďalší odborný termín  pre vôňu zeme) dostáva do vzduchu a spolu tak vytvárajú  vôňu dažďa. Spojenie petrichor sa skladá z dvoch gréckych slov - petros znamená kameň a ichor je tekutina, ktorá prúdi v žilách gréckych bohov.

Vrecizmus
Ak človek žije vo vreci, nikto ho nemôže posudzovať podľa farby pleti, náboženstva, pohlavia, dĺžky palcov, oblečenia či veku. Je to trochu pritiahnuté za vlasy? Cieľom vrecizmu bolo zosmiešniť predsudky a stereotypy. Pomenovanie a neskôr aj hnutie vymyslel John Lennon a Yoko Ono v čase ich rozsiahlej mierovej kampane koncom 60tych rokov (na tlačovej konferencii vo Viedni v roku 1969). Vrecisti mali mať doslova celé svoje telo vo vreci. John a Yoko to prezentovali ako formu totálnej komunikácie. Prebývanie vo vreci zvýrazní posolstvo vrecistu, a nie jeho výzor. Lenon na tému vrecizmu raz povedal : "Ak dosiahneme na svete nejaké dobro, tak radi budeme klauni sveta". Yoko zase vyhlásila, že k vzniku vrecizmus ich inšpirovala kniha Malý princ od Exupéryho:  "Nie je dôležité to, čo vidia oči, ale to, čo vidí srdce."

Mautam
Každých 48 rokov sa v severovýchodných indických štátoch Mizoram a Manipur opakuje cyklický ekologický jav zvaný Mautam alebo bambusová smrť. V tom čase v týchto oblastiach, kde 30% flóry tvoria divoké bambusové lesy, rozkvitá jeden druh bambusu - Melocanna baccifera. Po tejto udalosti hneď nasleduje udalosť ďalšia - útok čiernych krýs, nazývaný aj krysia povodeň.  Dochádza k tomu tak, že sa v neočakávanej úrode bambusu množia a po vyčerpaní zásob semien, opúšťajú lesy a zaútočia na silá s uskladneným zrnom, čo v konečnom dôsledku spôsobuje hladomor. V minulosti takto zapríčinený hladomor zohrával významnú úlohu pri utváraní politických dejín regiónu. Posledný Mautam sa v Indii vyskytol v roku 2006, kedy musela pomáhať aj armáda. No aspoň majú teraz na 48 rokov pokoj.

Zákon psa a lesa
Ak pes príde do čistého (čítaj neocikaného) lesa, náhodne si vyberie strom, ktorý ociká. Napriek tomu, že ocikaný strom nemá žiaden špeciálny význam ani "nevytŕča z davu", ďalšie psy, ktoré vstúpia do toho istého lesa, ocikajú práve tento strom. Ukrajinsko-poľský historik Igor Ševčenko, ktorý vymyslel tento zákon určite po úpornom premýšľaní, popisuje tendenciu historikov opakovať prácu predchádzajúcich dejepiscov v neprospech všeobecných historických udalostí.

Cui bono?
Fráza sa používa v kriminalistike, v trestnom práve, pri súdnych sporov alebo v detektívkach, kde sa zisťuje motív činu (väčšinou trestného), vychádzajúc zo skúsenosti, že úmyselné trestné činy sú motivované vlastným obohatením páchateľa, získaním väčšieho vplyvu a podobne. Latinská fráza "Cui bono?" alebo "Cui prodest?" v doslovnom preklade znamená "v koho prospech?" alebo "komu k prospechu?".
Lúčime sa s vami latinskou frázou "cui bono clankus existus?". No vo váš, naši milí čitatelia, len vo váš! :)

-qukler-
Posledni komentare
03.08.2010 13:51:51: Yoko nech už neberie drogy :):):)
Premiéra filmu Tron: Legacy je síce naplánovaná na december tohto roku, ale média ho rozmazávajú už od roku 2009. Multispace trendy nesleduje, ale keď je raz niečo dobré...
Tron 2 alebo Tron: Legacy bude nezávislým pokračovaním  legendárneho sci-fi filmu Tron z roku 1982. Film sa pýši viacerými zaujímavosťami. Režisérom je Joseph Kasinski, ktorý vo veľkom filmovom priemysle nie je známou osôbkou. Dôveru získal svojim citom pre futurizmus, ktorý prejavil pri tvorbe reklamných spotov a upútaviek na počítačové hry či pri dizajne vlastnej stránky. Podľa dostupných informácií je rozpočet filmu viac než 300 miliónov dolárov, čo z neho robí najdrahší film v histórii. Niektorí kritici sa nechávajú počuť, že vizuálnymi efektami zhodí z piedestálu aj stále spomínaného Avatara. Soundtrack k filmu pripravujú francúzski hudobní priekopníci v elektronickej hudbe - Daft Punk. Trailerov k filmu sa už zopár na webe objavilo, ale až teraz sa títo predstavitelia novej francúzskej vlny rozhodli zverejniť šesť kompletných skladieb. Na film som bol zvedavý už dávnejšie, ale tieto skladby moju zvedavosť znásobili. Jednoduché elektronické skladby, z ktorých sála Daft Punk a science fiction, budú držať diváka v napätí aj v prípade, keby bol film prepadák :) Vypočuť si ich môžete na oficiálnej stránke k filmu, na stránke rozhlasovej stanice The End Seattle alebo aj u nás. 

Daft Punk - Tron Legacy I

Daft Punk - Tron Legacy II

Daft Punk - Tron Legacy III

Daft Punk - Tron Legacy IV

Daft Punk - Tron Legacy V

Daft Punk - Tron Legacy VI


-qukler-
Hodina prasaťa je anglický film z roku 1993, ktorý by nemal chýbať v zbierke žiadneho právnika. Pokračovanie klasiky „12 nahnevaných mužov“ však nečakajte. Veď posúďte sami: oslica oslobodená pre nedostatok dôkazov, myši ako hlavní svedkovia a prasa odsúdené za vraždu. Ale pekne po poriadku. Dej je zasadený do obdobia rozkvitajúcej inkvizície na francúzskom vidieku. Do malého zapadnutého mestečka prichádza mladý právnik (Colin Firth), ktorý ani vo sne netušil, s čím sa tu stretne. Podľa celého mestečka je úplne v pohode, že právnik – vegetarián musí obhajovať prasa a predvolávať za svedkov myši, menej sa im už páči jeho vzťah s cigánkou a hľadanie pravého vraha. Všadeprítomnú inkvizíciu zobrazil režisér Leslie Megahey svojským pohľadom. Z celého filmu cítiť iróniu a satiru. Napríklad nadržaný kňaz v podaní Iana Holma nie je práve typickým predstaviteľom pastiera Božích ovečiek. Jeho rady do svetského, či duchovného života vykúzlia úsmev každému.

"Je menším hriechom telesné obcovanie s manželkou alebo s milenkou?
Ak je, moje dieťa, nakoniec všetko zakázané, je vlastne všetko povolené.
To je katharské učenie."

Absurdne čierny humor si berie na mušku témy, ktoré sú aktuálne aj dnes – klamstvo, podplácanie, nevzdelanosť, náboženskú neznášanlivosť a poverčivosť. To všetko sa odohráva v drsne, no realisticky zobrazenom prostredí (žiadny americký blockbuster o stredoveku s mušelínmi na stenách a s krásnymi izbičkami nečakajte), kedy vládla svetu špina a rozdiely medzi chudobnými a bohatými boli... no asi také, aké sú teraz.
-qukler-
Koniec uhorkovej sezóny!

Zdroj: qukler@flickr

V médiách je síce uhorková sezóna v plnom prúde: Keby sme nemali novú vládu, tak noviny sú plné celostránkových horoskopov. Redaktori (aspoň tí, ktorí nie sú na dovolenke) hľadajú v archíve ako-tak použiteľné články.  Bulvár obnažuje tie isté celebrity stále dokola. Už ani televízne noviny  nedávajú milé šteniatka. No pre Multispace uhorková sezóna skončila (viď obrázok). Azda nám odpustíte dlhšiu prestávku, ktorú ste museli pretrpieť. Sme tu zase - plní energie a nápadov. Známym povedzte, že Multispace obžil! Tešíme sa na vás minimálne tak, ako sa vy tešíte na nás.

-qukler-
Posledni komentare
03.08.2010 23:07:11: ako sa u nas na vychode hovori "barz som zvedavy !!!"
01.08.2010 20:20:01: Tak hádam to nebudú len prázdne sľuby.. :) Teší sa aj druhá polovica Multispace!!! ;)
19. januára 1809, teda pred 201 rokmi sa narodil americký spisovateľ, básnik a literárny kritik Edgar Allan Poe. Medzi jeho diela patrí zbierka básní Havran a ďalšie básne (The Raven and Other Poems) a poviedky Jama a kyvadlo (The Pit and the Pendulum), Zánik domu Usherovcov alebo Zlatý skarabeus. Jeho temné diela doteraz inšpirujú filmárov. Medzi jeho veľkých obdivovateľov patrili Alfréd Hitchcock a Tim Burton. Druhý menovaný a na Multispace veľmi obľúbený, na jeho počesť už v roku 1982 vytvoril krátky trikový film Vincent.  Už vo veku 24 rokov Burton vedel, čo chce:) Ešte dodám, že film narozprával jeho dobrý priateľ, americký herec Vincent Price. Vypnite svetlá, zatiahnite žalúzie, zalezte pod perinu a vychutnajte si Vincenta:-qr-

EDIT: Práve som sa dočítal, že počas posledných 60tich rokov nejaká osoba (osoby) nechávala na hrobe E.A. Poea ruže a fľašu koňaku. Tento rok bol náhrobok prázdny... Možno preto, že magických 200 rokov už prešlo, alebo dotyčná osoba (osoby) už zomrela. Konšpiračné teórie však nechám na vás...
Posledni komentare
20.02.2010 21:34:39: tak toto je pecka. k poe-ovi celkovo ovela viac sedia kratasy, zanik domu usherovcov aj jama a kyvad...
Áno je to fakt pravda. Prednedávnom vyšla v českom vydavateľstve Vakát nova kniha nórskeho spisovateľa Erlenda Loeho - Fakta o Fínsku. Zatiaľ som len na desiatej strane, takže vás nebudem nudiť dlhou recenziou. Môžem iba potvrdiť, že Erlend trochu zjemnil štýl písania, ale naivita známa z "Dopplera", či "Naivní, super" je stále tam. A aj preto je to sakra zábavné čítanie. Prinášam aspoň oficiálny text vydavateľstva: Další román oblíbeného norského autora Erlenda Loea, který vychází česky, plyne jako voda, jako voda ovšem neplyne plnění úkolu, který na sebe vzal jeho hlavní hrdina trpící fobií z vody – napsat brožuru o Finsku, jež by měla do této krásné země přilákat statisíce Norů, když o Finsku vůbec nic neví, nikdy tam nebyl, a co se týče cestování, je toho názoru, že lidé by se měli zdržovat raději doma. Není to tedy ani trochu snadná věc a situaci mu navíc ztěžují nejrůznější překážky v podobě neustále odtahovaného auta, vztahu, který naváže na odtahovém parkovišti se Sestrou, nebo záchranné výpravy pro Sestřina mladšího bratra Bima, jenž trvá na tom, aby se mu říkalo Skarphedin.


Krátka ukážka (asi z 10tej strany):
Ale co dalšího maji ve Finsku? .... A tisíc jezer a Jeana, velkého Sibelia, a design, možná především design, a Nokii, sám mám telefón Nokia, je na něj sakra spolehnutí a má infračervený výstup pro ty, kteří to potřebují, ale to ja tedy nepotřebuju, nemám rád infračervené výstupy, nemám vubec rád infračervené věci, připomínají mi nemoc....

Kniha sa dá na Slovensku kúpiť v internetovom kníhkupectve ePlanet (možno už aj niekde inde). Ja som svoju kúpil na Listování v Štúdiu 12. Zatiaľ mali len tri kusy, ale ubezpečili nás, že na  budúci mesiac donesú určite viac.

Odkazy:
http://www.eplanet.sk/
http://www.vakat.cz/
http://www.listovani.cz/

-qr-
1  
2  
3  
4  
5  
6  
7  
8  
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010