Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Udalosti

Za jeho minimalistickými kreslenými a animovanými príbehmi, v ktorých sú hlavní hrdinovia ťažko skúšaní osudom, sa skrýva absurdita a osamelosť. Na prvý pohľad sa môže zdať, že jeho tvorba je depresívna, ale opak je pravdou. Všetky jeho diela sprevádza ľahkosť a sebairónia, ktorá vás rozosmeje, ale istotne aj prinúti zamyslieť sa. Na svojom konte má viacero ocenení z rôznych festivalov. Študuje filmovú a televíznu grafiku na Vysokej škole umelecko-priemyselnej v Prahe a spolupracuje s nezávislým herným štúdiom Amanita Design. Jeho prvotinou bola hra Plachý trpaslík, v Amanite Design spolupracoval na Machináriu a teraz pripravuje novú hru. Reč je o českom animátorovi, grafikovi a ilustrátorovi JAROMÍROVI PLACHOM. Porozprával nám o svojich začiatkoch, úspechoch a plánoch do budúcnosti.


Si plachý trpaslík?
Samozřejmě. Přece by název e-mailové adresy nelhal. :-)

Kedy a ako si prišiel na to, že chceš byť ilustrátorom a grafikom?
Kreslit mě bavilo od mala - díky pochopení rodičů jsem v tom mohl pokračovat i na střední Výtvarné škole Václava Hollara, a dál potom díky dobré radě tchána s tchýní i v ateliéru Filmové a televizní grafiky na VŠUP.

Aké boli tvoje umelecké začiatky? Boli to ťažké časy?
Myslím, že „umělecké začátky“ prožívám stále a naštěstí to těžké časy nejsou.

Mali ste v kuchyni steny pomaľované pastelkami?
To rozhodně ne. Naši byli na své stěny dost citliví a já byl podle vyprávění hodné dítě.

Máš nejaký obľúbený animák z detstva, ktorý ťa dodnes inšpiruje?
Potkali se u Kolína. To je taková nadčasová záležitost.

Pre štúdio Amanita Design pracuješ už zopár rokov. Ako si sa k nim dostal?
Před dvěma lety jsme se s Jakubem Dvorským, který studio založil, potkali na Anifestu v Třeboni a on mi nabídl, zda bych nechtěl spolupracovat na právě připravované hře Machinarium. Konkrétně potřeboval animátora na drobné hříčky, které měly hru zpestřovat.

Máš v štúdiu dostatočný priestor na realizáciu vlastných nápadov?
Obecně je spolupráce s nimi hodně svobodná a příjemná. Teď jsem od Jakuba dokonce dostal možnost vytvořit pro Amanitu zcela novou vlastní hru, která se bude odehrávat ve větvích stromů.

Máš na mysli Arborétum? Mohol by si nám ju viac priblížiť? Bude tam cítiť vplyv Amanita Design, alebo jej tvorba je úplne pod tvojou taktovkou?
Ano, hra nese pracovní název Arboretum a vzniká v úzké spolupráci s Amanitou a s Jakubem Dvorským, ale mám ve všem naprosto volnou ruku. Hra má, jak už jsem zmiňoval, takový fantazijně – botanický námět. Ve výtvarné stránce se hodně inspiruje všelijakými přirodninami a rozehrává příběh putování pěti kamarádů, kteří musejí podniknout složitou a dobrodružnou cestu až ke kořenům stromu, aby zachránili malé semínko. Hra by měla být hotova v létě příštího roku.

Kiná práve uvádzajú film Kuky se vrací, na ktorom spolupracovalo aj štúdio Amanita Design. Podieľal si sa na tvorbe filmu aj ty?
Pokud vím, tak na filmu Kuky se vrací spolupracoval pouze Jakub Dvorský osobně, coby výtvarník. Takže jsem ani neměl možnost nějak se na této záležitosti podílet...

Za klip ku skladbe Nunovó tango od dua DVA si získal množstvo ocenení. Čo všetko obnáša vymyslieť a pripraviť klip k nejakej skladbe, teda okrem toho, že skladbu zrejme počúvaš stále dookola?
S tím posloucháním pořád dokola máš úplnou pravdu! Naštěstí se mi hudba DVOU (Honza a Bára Kratochvílovi) líbí natolik, že můžu píseň Nunovó tango slyšet i teď bez toho, aniž bych se opotil.S duem jsem spolupracoval už v minulosti (při vzniku znělky pro můj domovský ateliér na VŠUP) a na základě toho jsem byl osloven, abych vytvořil klip k nějaké písni z jejich (v té době nového) alba Fónok. Vybral jsem si Nunovó tango a věnoval jsem mu přibližně dva a půl měsíce. Celá ta práce mě hodně bavila a vzhledem k tomu, že klip vznikal v letních měsících na naší chalupě, tak to byla opravdu taková příjemná, odpočinková záležitost.

Čo je ťažšie, vymyslieť animáciu alebo synchronizovať ju s hudbou?
Já bych to spíš rozdělil tak, že vymýšlení animace je ta kreativnější část mé práce, zatímco synchronizace s hudbou je technická stránka celé věci a může být v některých fázích méně zábavná. Další věc je, že já jsem doposud klipy vytvářel už na hotovou skladbu (včetně Nunovó tango). To je pro mě samozřejmě výhodnější a jednodušší, protože se můžu v melodii chytnout konkrétních bodů.

Ako sa ku tvorbe klipov stavali hudobníci? Prišli s konkrétnymi predstavami, či nechali všetko na teba?
Jak už jsem psal, tak jsem klip vytvářel jaksi zpětně (hudba už byla hotová), takže mi DVA nechali ve všem volnou ruku. Všechny texty tohoto dua jsou psány v neexistujících nářečích, která však silně připomínají konkrétní jazyky (Nunovó tango mi zní jako taková pseudo maďarštino finština). Celá atmosféra písničky mi evokovala staré filmové horory a dekadentní prostředí tančíren a kabaretů. Udělal jsem tedy několik návrhů, které se Honzovi a Báře líbily. A pak už zbývalo jen klip zrealizovat...

Ako s odstupom času hodnotíš svoje klipy?
No, já jsem zatím vytvořil všehovšudy tři klipy, což není zas tak závratné číslo... První dva (ke skladbám Baba Aga skupiny Jablkoň a Kámen Petra Nikla) vznikly čistě z mého nadšení a hudebníkům jsem je ukázal až po dokončení. To ale naznamená, že bych si jich nějak méně vážil. Každý z nich hezky vypovídá o době svého vzniku a o mých tehdejších schopnostech (Agu jsem realizoval ještě na střední škole, Kámen asi v prvním ročníku VŠUP). Nunovó tango je zatím nejčerstvější, uvidíme, jak se na něj budu dívat za deset let...

Máš nejakú obľúbenú kapelu, pre ktorú by si bol ochotný okamžite prerušiť nedokončené projekty a vrhnúť sa na prípravu ich klipu?
Když by zavolali Radiohead, tak bych jim klip teda udělal...

Darí sa aj tvojim komiksom. V roku 2007 si debutoval knižne, zbierkou komiksov Kmen a jiné příběhy, a absoloval si dve výstavy v Prahe a v Brne. Aké miesto patrí komiksu v rámci tvojej tvorby?
Komiks mě hodně baví a jsem rád, že jsem se k jeho tvorbě vůbec dostal. Na začátku byl jeden semestrální úkol na VŠUP, při kterém vznikl právě příběh Kmen. A pak mě oslovil velký komiksový milovník a odborník Tomáš Hibi Matějíček a po tři roky našeho přátelství a spolupráce mě různě podporoval a postrkoval k další tvorbě. Jeho občanské sdružení SEQUENCE také vydalo knížku Kmen a jiné příběhy. Hibi nás bohužel před rokem navždy opustil. Na množství práce, kterou stihnul za svého života udělat naštěstí navázali další lidé, kteří pokračují v propagaci komiksu a i ve vedení SEQUENCE. Za pár týdnů půjde do prodeje výsledek naší nejnovější spolupráce - knížka Koule a Krychle.

Kmen
Zdroj: Jaromír Plachý - Kmen a jiné příběhy

Nemôžem si pomôcť, ale v tvojej tvorbe cítim Tima Burtona, naozaj ťa ovplyvnil?
Mám sice Burtona rád, ale nemyslím si, že by mě nějak přímo ovlivnil. Dokonce musím říct, že k výtvarné stránce některých jeho filmů mám docela výhrady... Možná mě s ním spojuje smysl pro podobný druh humoru...

Čo hovorí na tvoju prácu okolie? Nezdá sa im morbídna?
Moje nejbližší okolí stojí za mnou, nejspíš jsme morbidní všichni dokola. :-)

Stalo sa ti niekedy, že si neveriacky krútil hlavou nad nejakým umeleckým dielom, ktoré ťa zarazilo svojou originalitou?
Nevím, zda tu originalitu myslíš ironicky... Každopádně je kupa věcí, ze kterých jsem nadšen a úplně stejná kupa věcí, se kterými je to naopak.

Mávaš kreatívne bloky? Kde čerpáš motiváciu?
Mám takový pocit, že se inspiruji úplně vším co vidím kolem sebe, jenom to nejde konkrétně popsat. Výjimku tvoří zdroj mojí inspirace na už zmiňovanou novou hru pro Amanitu. Je jím rozlehlá ovocná zahrada naší jihočeské chalupy.

Je niektorý z tvojich príbehov založený na skutočnej udalosti?
Všechny.

Čo si myslíš o Kaplického knihovne?
Nepochybně zpolitizovaná aféra kolem návrhu, který se mi nicméně výtvarně silně nelíbí.

Predstav si, že dostaneš ponuku, ktorá sa neodmieta. Budeš mať neobmedzený rozpočet, voľnú ruku vo všetkom, ale pod podmienkou, že si zvolíš iba jeden štýl, ktorý budeš používať – komixy, sochy, animované filmy, hudobné klipy alebo hry. Ako by si sa rozhodol?
Co se týče výběru média, tak opravdu ani jedno nepreferuji a s chutí bych se pustil do kteréhokoliv z nich. Nicméně v tuto chvíli by asi zvítězila hra. Možná je to tím, že právě teď na jedné pracuji.

Zrejme si dosť zaneprázdnený. Máš čas aj študovať?
V září mě čekají státnice z teoretických předmětů, takže se musím po dlouhé době zase učit! Jsem dost zvědavý, jak to zvládnu, neboť jsem si už dost odvykl používat mozek.

Čo plánuješ po skončení školy?
Já nevím, asi nejdřív půjdu na pivo a potom snad budu dělat to samé, co jsem doposud dělal. :-)

Máš nejaký vzor, s ktorým by si chcel spolupracovať?
Vzorů mám spoustu a s některými z nich už jsem navíc měl tu čest spolupracovat... Ale pokud  by šlo o mojí vysněnou zakázku, tak bych strašně rád někdy vytvořil kampaň pro nějaký pivovar.

Ďakujeme  za rozhovor!

Viac informácií:
http://www.jaromirplachy.net/
http://amanita-design.net/
http://www.ilustratori.net/

-qb-
Nakoniec ich nebude päťdesiat, lebo kategórie ako nakupovanie, hry, rodina a dieťa alebo sociálne weby sa mi nezdali vhodné pre multispace čitateľov. Veď nakoniec všetko si môžete prečítať v originálnom článku TIME.

Hudba a video

 • Vimeo - už stálica v pavučine, inteligentnejšia verzia youtube
 • Movieclips - 120 000 klipov z filmov vyhľadateľných podľa kľúčových slov
 • Grooveshark - hudba zdarma + tvorba playlistov + mnoho viac
 • MOG - streamovací hudobný server s bohatými možnosťami (pre nás zatiaľ, nezaujímavý)
 • Labuat - namaľujte si skladbu

 Správy a informácie

 • Guardian - správna kombinácia tlačených a elektronických novín
 • The Onion - noviny inak,  zábavnou formou
 • The Daily Beast - komplexný pohľad na najnovšie správy zo sveta
 • National Geographic - názov hovorí sám za seba, fungujú od roku 1888
 • WikiLeaks - garážový server vo Švédsku sa v poslednej dobe do povedomia dostal hlavne vďaka exkluzívnym informáciám o vojenských operáciach USA

Vzdelávanie

 • Livemocha - lingvistické kurzy vo veľkom
 • Chegg - požičovňa kníh a skrípt (pre nás viacmenej nepoužiteľné)
 • MIT OpenCourseWare - vysokoškolské kurzy zdarma
 • Read Print - katalóg kníh, ktoré sú na internete dostupné ZDARMA
 • TED - vzdelávací a informačný video server, ktorý nemá vo svete obdobu
   
-qukler-
Retro by Digital Revolution (deviantart.com)
Obrázok: DigitalRevolution@DeviantArt

Z televíznej obrazovky, z rádia, z obchodov s handrami, a dokonca aj z webu sa nám s vyblednutými farbami smejú 80te roky. Retroštýl. Vzdávame hold minulosti. Vraciame sa k starým dobrým časom (Slovenska sa to netýka). Aj keď osobne si myslím, že je to našou obmedzenou kreativitou. Kopírovanie (čítaj návrat k dobrým časom alebo remake) síce funguje každé desaťročie, ale čo je veľa, to je veľa.  Uvediem zopár príkladov, pri ktorých sa mi môj retro nožík-rybička otvára vo vrecku.

Hudba: Prednedávnom som bol na obede, ktorý mimochodom chutil tiež dosť retro, a očkom som sledoval televízor. Vlastne dva televízory, na jednom bežala TA3 a na druhom VH1. TA3 zrazu vypadla. Asi preto, že chystajú nové virtuálne štúdio (žeby v retroštýle?). Nuž som začal sledovať VH1. Sprvu som pohyblivým obrázkom nevenoval zvláštnu pozornosť, potom to však prišlo. Na scénu prišiel, skôr pritancoval, lámač ženských sŕdc Lionel Ritchie. Krásne tanečné kreácie a množstvo žien presne vystihli tú gráciu 80tych rokov. Ďalší klip, tiež zo zlatého obdobia nášho života a našej planéty, bol celkom nudný, ale 80te roky to očividne boli. Myslel som si, že pozerám „Golden 80’s”. Na scénu však prišla sporo odetá pani Beyoncé Knowlesová so svojou novinkou, retro bilo tak do očí, že sa to nedalo ignorovať. Farebnosť klipu a oblečenie (ehm) tanečníc nás ako mávnutím čarovného prútika vrátilo do super retro časov. Moje trápenie ukončila elektronická skupina so syntetizátormi a modulátormi hlasu. Niečo na spôsob Alphaville, len o niekoľko BPM rýchlejšie a novšie. Teda retronovšie.

Film:  Prerobené kópie (remake) dobrých či menej dobrých filmov boli, sú a budú. Veď načo vymýšľať nové scenáre, keď staré fungovali tak dobre. Počet filmov za tento rok s originálnym, nič nekopírujúcim scenárom, by ste spočítali na jednej ruke. Z posledných retro filmov spomeniem A-Team, kde hrali herci (fakt to boli herci?) ako vystrihnutí z céčkových akčných trhákov. Že to bol odpad? Nevadí! Bol to návrat k retro. Herci z originálneho seriálu veľmi ťažko hľadali tie správne slová, keď sa pýtali na ich názor na film. Do kín prichádza remake jedného z najväčších karatistických filmov môjho detstva – Karate Kid v hlavnej úlohe s Jackie Chanom (novodobý Mr.  Miyagi). Neodvažujem sa to komentovať. Prehliadku retro filmov uzavriem Krotiteľmi duchov. Áno, prichádza remake. Železo treba kuť, kým je horúce. Podľa mňa si už teraz Murray a Aykroyd trhajú vlasy. A skoro by som zabudol na tú novodobú akčnú retro zlátaninu Súboj titanov. Sova v origináli podala lepší výkon než väčšina hercov v remaku.

Móda: K  móde sa vyjadrovať veľmi nebudem. Veď to vidíte všetci. Obchody s handrami vyzerajú ako cez indigový papier - čo najvyblednutejšie farby, čo najkárovanejšie košele, čo najužšie nohavice. Ak by mal niekto vážny záujem o 100% genuine retro style oblečenie, pozriem sa doma do šatníka. Určite tam z môjho punkerského obdobia nájdem nejaké kárované košele či punkerské mrkváče. Možno, keby som sa pohrabal hlbšie, nájdem aj frajerské veľkojazykové Botasy. Všetko oblečenie je ideálne vyblednuté, ošúchané, jedny nohavice sú dokonca od farby (maľoval som plot) s jedným podstatným rozdielom – v kvalite materiálu.

Dizajn:   Nosné prvky sú stále rovnaké – vyblednuté farby a ošúchaný vzhľad. Uvediem jeden skutočný príklad. Bývam v jednom byte, kde sa neprerábalo nič od posledného ustanovujúceho zjazdu KSČ, a čajovej súprave nad kuchynským stolom by som mal vykať. Bol som z toho dosť sklamaný, ale hneď prvá návšteva ma potešila: „Jeeej, vy tu máte perfektné retro tapety“. Teraz sa k retro bytu hrdo hlásim. Dokonca máme retro vodovodné kohútiky a retro vaňu.

WEB: Nemohli ste si nevšimnúť, že aj náš web v sebe nesie retro prvky. Sypem si na hlavu popol, ale to len preto, aby ste videli, že Multispace je tiež retro-in!

Teraz, keď už prvotné rozčúlenie pominulo, som si uvedomil jednu vec. Všetko je asi v poriadku, len ja starnem.

-qukler-
Poem For My 43rd Birthday

To end up alone
in a tomb of a room
without cigarettes
or wine--
just a lightbulb
and a potbelly,
grayhaired,
and glad to have
the room.
Charles Bukowski


"O písaní:
.....
Dalo by sa to povedať takto. Šluk je pre mňa, popol pre popolník... a to sú práve tie knižky. Nikdy som nepísal cez deň.Je to ako keby si sa prechádzal nahý po nákupnom centre. Každý ťa môže vidieť. V noci... vtedy vyťahuješ svoje triky...kúzla.
....."
Rozhovor Seana Penna s Ch. Bukowskim - Tvrdí chlapi píšu básne (1987)


Ak by Charles Bukowski ešte žil, dnes by oslávil svoje 90. narodeniny.
Hneď na úvod chcem pripomenúť, že nasledujúce informácie sa možno zakladajú na skutočnosti... a možno ani nie...Posúdenie nechám na vás.
Určite však za všetko môže primordiálna explózia (slušnejšie zvaná aj big bang - veľký tresk), ktorou sa začal náš vesmír 15 miliárd rokov p.n.l. V prvej sekunde existencie má vesmír v celom objeme celkom slušnú teplotu,  asi desať miliárd stupňov (10 000 000 000 °C). Pre jednoduchosť si môžeme predstaviť neskutočne horúcu polievku, v ktorej plávajú protóny, neutróny a elektróny. Hneď v druhej sekunde, po veľkom tresku, začína polievka chladnúť, a tak umožňuje jadrové reakcie. Neutróny a protóny sa spájajú do dvojíc. Dvojice sa medzi sebou navzájom miešajú, bijú a vytvárajú jadrá  hélia. Protóny, ktoré sa zabudli a nestihli si nájsť druha, majú osud spečatený – bude z nich vodík. Nebudem vás dlhšie naťahovať - v tretej minúte je už vesmír "na svete" a pozostáva asi zo 75% vodíka a 25% hélia. O necelých 5 miliárd rokov vznikajú prvé galaxie a naša matička Zem má v rodnom liste dátum narodenia 4,5 miliardy rokov p.n.l. Teraz to začne byť zaujímavé... Pred 3,5  miliardami rokov vznikajú najstaršie horniny budujúce zemskú kôru - takzvané obdobie predkambria - prahory. Stále ste so mnou? Dobre. V prahorách sa začali drať na povrch prvé primitívne organizmy, podmienky na život však nestáli za veľa a metamorfnými procesmi, pri ktorých vznikali kryštalické bridlice, sa zvyšky vtedajších organizmov zničili...Už je to nuda, čo? Potrebovali by ste názornú ukážku? Chcete vedieť, ako sa to môže skončiť?

Blu - BIG BANG BIG BOOM
( an unscientific point of view on the beginning and evolution of life… and how it could probably end)
BIG BANG BIG BOOM je v poradí už tretím krátkym stop-motion filmom teraz už slávneho umelca Blu, v ktorom spája grafity s fyzickými prvkami. Prvý film MUTO bola pohybujúca sa maľba na stene so svojráznym príbehom. V druhom filme COMBO spojil sily s Davidom Ellis a pohybujúce sa maľby rozšírili na celú budovu plus pridali fyzické objekty. Avšak BIG BANG BIG BOOM  dvíha latku sakramentsky vysoko, či už z hľadiska spracovania, alebo príbehu.

-qukler-
Každý, kto kreatívne tvorí, sa niekedy dostane do stavu, kedy nevie ako ďalej. Nič, čo vytvoril,  sa mu nezdá dosť dobré, nič ho nedokáže zaujať... Riešenie je jediné -  nevzdávať sa a tvoriť – fotograf musí fotiť, spisovateľ písať, hudobník hrať. Iný liek na to neexistuje. Fotografická súťaž na Multispace mala veľký úspech,  preto je tento článok venovaný práve fotografom. Vybral som zopár projektov, ktoré prebudia vašu kreativitu a posunú vás správnym smerom. Na webe nájdete aj špecifickejšie a komplexnejšie projekty, no na začiatok postačia aj tieto. Každý z projektov má v závere uvedený odkaz na fotografickú skupinu na serveri  Flickr.

365 dní
Najpopulárnejší a najzodpovednejší projekt zo všetkých. Každý deň musíte vyhotoviť jednu fotografiu. Najčastejšie to býva autoportrét. Kreativite sa medze nekladú. Podmienkou je to, že fotografujúci musí osobne  stlačiť spúšť (poprípade káblovú spúšť či samospúšť) a nejaká časť jeho tela musí byť na fotografii. Na prvý pohľad to nevyzerá príliš vábne, ale projekt 365 je o kreativite. Stačí sa pozrieť na fotografie na internete. Telo obtočené vianočnými svetlami, hlavy zasypané lístím alebo makroportréty sú len zlomkom toho, čo ľudia fotografujú. Na webe nájdete nepreberné množstvo stránok, ktoré sa projektu alebo jeho obmenám venujú.  Fotografie však nemusia byť len autoportréty. Na stránke DailyShoot je každý deň fotografická úloha, ktorú by ste mali splniť. Zaujímavou variáciou projektu je každodenné fotenie ulice alebo záhrady (Tu by som vám poradil jednu vec. Fotografujte stále z toho istého miesta a v ten istý čas. Po roku z fotografií dokážete vyrobiť krásne timelapse video ročných období)
www.flickr.com/groups/365days/

52 týždňov
Projekt je určený menej zodpovedným. Je to vlastne odľahčená verzia projektu 365, pravidlá a možnosti sú rovnaké, ale frekvencia fotografovania je raz týždenne. Väčšinou sa projekt spája s fotografickou prechádzkou. Teda raz do týždňa zoberiete svoj fotoaparát a hor sa na prechádzku.
www.flickr.com/groups/52photowalks/

Výrazy tváre
Či už ste modelom vy alebo niekto iný, cieľom projektu je séria fotografií s výrazmi tváre. Vašou prvou úlohou je vytvoriť zoznam výrazov (smiech, zlosť, údiv...) Čím lepší fotografický model máte, tým dôslednejší zoznam si pripravte. Ideálnym kandidátom je samozrejme herec – aspoň taký, ktorý dokáže zahrať aj dvere. Ak však práve nemáte po ruke herca a vy ste príliš hanblivý, bude stačiť aj človek, ktorý prekonal napríklad Bellovo ochrnutie tváre. Pýtate sa prečo? Nuž, pre neho je tréning rôznych výrazov tváre rehabilitáciou. Nielenže bude ovca sýta, ale aj baran celý. Projekt sa dá jednoducho kombinovať s projektom 365.
www.flickr.com/groups/facialexpressions/

100 krokov
Zoberte so sebou fotoaparát a vyrazte do ulíc. Nie je dôležitý smer alebo cieľ prechádzky, ale počet krokov. Počítajte kroky a pri stom kroku sa zastavte. Nájdite vhodnú scenériu alebo objekt a spravte fotografiu. Pokračujte v prechádzke a rátajte kroky ďalej. Nezúfajte, ak sa vám nepodarí spraviť ani jednu peknú fotografiu. Veď ste absolvovali peknú prechádzku! Projekt „100 krokov“ je svojim spôsobom špeciálny – núti človeka fotografovať aj v situáciách, kedy nemá čo.  Ale ako sa vraví, niekedy vytvoríte najlepšie veci vtedy, keď už nemáte čo viac povedať. Ďalšou úrovňou v projekte je zvyšovanie počtu fotografií každých 100 krokov. Prvá zastávka – 5 fotografií, druhá – 10 a tak ďalej. Projekt 100 krokov je o objavovaní nevšedných vecí na všedných miestach.
www.flickr.com/groups/1228134@N24/

Jeden príbeh - 5 fotografií
Prerozprávať príbeh pútavo je pomerne zložitá úloha, ak keď nie ste obmedzený slovami. Prerozprávať príbeh fotografiami je už ťažšie. No vyjadriť príbeh piatimi fotografiami je výzva najťažšieho kalibru. Musíte presne vedieť, čo chcete príbehom povedať. Musíte vybrať zaujímavý spôsob podania príbehu. Musíte vybrať vhodný začiatok, stred a koniec – a to všetko len v piatich fotografiách. V skupine Visual Story je malá pomôcka. 1. definujte miesto a aktérov, 2. vytvorte fotografiu predvídajúcu dej, 3. zahrňte do situácie aktérov, 4. vyvoďte možné dôsledky 5. zobrazte logický, prekvapujúci záver.
www.flickr.com/groups/visualstory/

100 cudzincov
Pre mňa osobne je to asi najťažší typ projektu, pretože ostýchavosť je moje druhé meno (to je dôvod prečo som radšej za objektívom, ako pred ním). Cieľom projektu sú fotografie ľudí, ktorých vôbec nepoznáte. Na ulici zastavíte cudzieho človek a spýtate sa ho,  či ho môžete odfotografovať. Súčasne sa pokúsite o človeku zistiť čo najviac. Kto to je? Aký je jeho životný príbeh? Kam sa ponáhľa? Pokračujte, až kým nedosiahnete číslo 100. Zaujímavý projekt, ktorý rozvíja nielen vaše fotografické, ale aj sociálne zručnosti. V našich zemepisných šírkach by som však neodporúčal fotiť vo večerných hodinách alebo na nebezpečných miestach, lebo jediný príbeh, ktorý rozpoviete, bude polícii – o vašom ukradnutom aparáte.
www.flickr.com/groups/100strangers/

Abeceda alebo čísla
Fotografujte všetko, čo vám (aj vzdialene) pripomína písmenko abecedy. Postupujte systematicky od A až po Z. Zamerajte sa na tvary a hľadajte ich aj na bežných miestach. Nechajte pôsobiť svoju fantáziu a predstavivosť.  Jednoduchšia verzia projektu hovorí o fotografovaní vecí a situácií začínajúcich potrebných písmenkom (autobus, banán, rýchlosť, žatva...). Fotografovanie čísel funguje na tom istom princípe. Zamerajte sa na tvary a hľadajte čísla. Ak sa vám bude zdať, že za všetkým vidíte čísla alebo písmená, mali by ste si oddýchnuť. Najlepšie čítaním nejakých konšpiračných teórií.
www.flickr.com/groups/84655082@N00/

Poznáte iné fotografické projekty? Podeľte sa s našimi čitateľmi!
-qukler-
Severne od Banskej Bystrice, neďaleko Starých Hôr, na rozhraní Nízkych Tatier a Veľkej Fatry leží pôvabná dedinka Špania dolina. Táto bývalá banícka osada nie je známa len ako rodisko zakladateľa modernej štylistiky Jozefa Mistríka, ale aj ako miesto, kde sa už siedmy rok koná nezvyčajný divadelný festival Spandiv. Aj tento rok, ako aj po minulé roky, je hlavným organizátorom a mentorom festivalu spolok divadelných nadšencov SPO-DI-NA. Festival začína 13. augusta na námesti SNP v Banskej Bystrici predstavením AFRO CAMPANA a potom sa už presúva do Španej doliny. V piatok sa môžete tešiť na Papagáje chrobáky nežerú (Divadlo G.F. Belopotockého), Robin a Sonka (SPO-DI-NA) a Willey Russell: Shirley Valentine (One woman show Zuzany Krónerovej). V sobotu pokračuje festival od 11:00 programom pre najmenších a večer si môžete vychutnať Divadlo Ivana Palúcha, Túlavé divadlo, Divadelno-operetno-baletné soireé a Miroslava Kasprzyka. Úplne na záver je pripravená Spaňodivnokinotéka s troma filmami. Kompletný program sa nachádza na oficiálnej stránke festivalu a viac informácií o prekrásnom okolí nájdete na stránke Španej doliny.

-qukler-
Posledni komentare
11.08.2010 23:02:07: Hned by som sla. :)
1  
2  
3  
4  
5  
6  
7  
8  
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010