Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Udalosti

Retrofília!

Retro by Digital Revolution (deviantart.com)
Obrázok: DigitalRevolution@DeviantArt

Z televíznej obrazovky, z rádia, z obchodov s handrami, a dokonca aj z webu sa nám s vyblednutými farbami smejú 80te roky. Retroštýl. Vzdávame hold minulosti. Vraciame sa k starým dobrým časom (Slovenska sa to netýka). Aj keď osobne si myslím, že je to našou obmedzenou kreativitou. Kopírovanie (čítaj návrat k dobrým časom alebo remake) síce funguje každé desaťročie, ale čo je veľa, to je veľa.  Uvediem zopár príkladov, pri ktorých sa mi môj retro nožík-rybička otvára vo vrecku.

Hudba: Prednedávnom som bol na obede, ktorý mimochodom chutil tiež dosť retro, a očkom som sledoval televízor. Vlastne dva televízory, na jednom bežala TA3 a na druhom VH1. TA3 zrazu vypadla. Asi preto, že chystajú nové virtuálne štúdio (žeby v retroštýle?). Nuž som začal sledovať VH1. Sprvu som pohyblivým obrázkom nevenoval zvláštnu pozornosť, potom to však prišlo. Na scénu prišiel, skôr pritancoval, lámač ženských sŕdc Lionel Ritchie. Krásne tanečné kreácie a množstvo žien presne vystihli tú gráciu 80tych rokov. Ďalší klip, tiež zo zlatého obdobia nášho života a našej planéty, bol celkom nudný, ale 80te roky to očividne boli. Myslel som si, že pozerám „Golden 80’s”. Na scénu však prišla sporo odetá pani Beyoncé Knowlesová so svojou novinkou, retro bilo tak do očí, že sa to nedalo ignorovať. Farebnosť klipu a oblečenie (ehm) tanečníc nás ako mávnutím čarovného prútika vrátilo do super retro časov. Moje trápenie ukončila elektronická skupina so syntetizátormi a modulátormi hlasu. Niečo na spôsob Alphaville, len o niekoľko BPM rýchlejšie a novšie. Teda retronovšie.

Film:  Prerobené kópie (remake) dobrých či menej dobrých filmov boli, sú a budú. Veď načo vymýšľať nové scenáre, keď staré fungovali tak dobre. Počet filmov za tento rok s originálnym, nič nekopírujúcim scenárom, by ste spočítali na jednej ruke. Z posledných retro filmov spomeniem A-Team, kde hrali herci (fakt to boli herci?) ako vystrihnutí z céčkových akčných trhákov. Že to bol odpad? Nevadí! Bol to návrat k retro. Herci z originálneho seriálu veľmi ťažko hľadali tie správne slová, keď sa pýtali na ich názor na film. Do kín prichádza remake jedného z najväčších karatistických filmov môjho detstva – Karate Kid v hlavnej úlohe s Jackie Chanom (novodobý Mr.  Miyagi). Neodvažujem sa to komentovať. Prehliadku retro filmov uzavriem Krotiteľmi duchov. Áno, prichádza remake. Železo treba kuť, kým je horúce. Podľa mňa si už teraz Murray a Aykroyd trhajú vlasy. A skoro by som zabudol na tú novodobú akčnú retro zlátaninu Súboj titanov. Sova v origináli podala lepší výkon než väčšina hercov v remaku.

Móda: K  móde sa vyjadrovať veľmi nebudem. Veď to vidíte všetci. Obchody s handrami vyzerajú ako cez indigový papier - čo najvyblednutejšie farby, čo najkárovanejšie košele, čo najužšie nohavice. Ak by mal niekto vážny záujem o 100% genuine retro style oblečenie, pozriem sa doma do šatníka. Určite tam z môjho punkerského obdobia nájdem nejaké kárované košele či punkerské mrkváče. Možno, keby som sa pohrabal hlbšie, nájdem aj frajerské veľkojazykové Botasy. Všetko oblečenie je ideálne vyblednuté, ošúchané, jedny nohavice sú dokonca od farby (maľoval som plot) s jedným podstatným rozdielom – v kvalite materiálu.

Dizajn:   Nosné prvky sú stále rovnaké – vyblednuté farby a ošúchaný vzhľad. Uvediem jeden skutočný príklad. Bývam v jednom byte, kde sa neprerábalo nič od posledného ustanovujúceho zjazdu KSČ, a čajovej súprave nad kuchynským stolom by som mal vykať. Bol som z toho dosť sklamaný, ale hneď prvá návšteva ma potešila: „Jeeej, vy tu máte perfektné retro tapety“. Teraz sa k retro bytu hrdo hlásim. Dokonca máme retro vodovodné kohútiky a retro vaňu.

WEB: Nemohli ste si nevšimnúť, že aj náš web v sebe nesie retro prvky. Sypem si na hlavu popol, ale to len preto, aby ste videli, že Multispace je tiež retro-in!

Teraz, keď už prvotné rozčúlenie pominulo, som si uvedomil jednu vec. Všetko je asi v poriadku, len ja starnem.

-qukler-
Žádné komentáře
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010