Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Udalosti

Premiéry 2010/2011 alebo kuchárske umenie v Listování

Listování je už tradične cyklicky opakujúcou sa témou na Multispace. Tak ako obvykle prichádza v jeseni skľúčenosť a náladovosť, tak sa na našich stránkach objavujú informácie o tom, čo sa varí (teraz doslovne) v  našom obľúbenom Listování. Spojenie kníh a divadla úsmevnou formou totiž najlepšie zaháňa mraky depresie. V Listování dvíhajú pomyselnú latku naštudovaných kníh poriadne vysoko. Minulú sezónu naštudovali knihu "Ekonomie dobra a zla", kde si s nimi zahral dokonca aj autor Tomáš Sedláček, a ktorá zožala obrovský úspech (či už kniha alebo predstavenie). V rozhovore nám zase Lukáš Hejlík prezradil, že chcú posunúť Listování ešte ďalej - plánujú naštudovať a zahrať kuchársku knihu.

Preto som netrpezlivo čakal na zverejnenie premiér Listování na rok 2010/2011. Lukáš veru neklamal a ja som mal dvojnásobnú radosť. Medzi premiérami sa okrem kuchárskej knihy "U nás v Evropě aneb na obědě u evropských rodin" od Markéty Hejkalovej nachádzala aj ďalšia kniha nórskeho spisovateľa Erlenda Loeho - Tiché dny v Mixing Part. Spracovanie jeho knihy Doppler patrilo medzi to najlepšie, čo som v Listování videl. Ansámbel Listování sa na túto sezónu očividne pilne pripravoval - nachystali pre nás 8 (slovom osem) premiér. Na Slovensku ich môžete vidieť každý mesiac v bratislavskom Štúdiu 12. Bez ich zvolenia (ktoré by ale určite bolo láskavé), som si dovolil preložiť z ich stránky spomínané premiéry do slovenčiny.

Premiéry 2010

Spedvče! (Mark Haddon) Argo
Čo by ste robili, keby ste zistili, že sa vaša na prvý pohľad nudná a nenápadná dejepisárka v súkromí chová prinajmenšom divne? Džimbo je obyčajný školák, ktorý má už aj  svojich starostí dosť: jeho otec nemá prácu a k tomu príšerne varí, mama má naopak práce až veľa a staršia sestra je úplne nemožná. Keď ale spolu so svojím všetečným kamarátom Charliem začne skúmať, čo majú záhadné školské udalosti znamenať, idú všetky problémy bokom. Udalosti však naberú nečakaný smer a chlapčenské pátranie sa zvrhne na tresnuté dobrodružstvo celoplanetárneho významu.
Účinkujúci: Věra Hollá, Pavel Oubram, Tomáš Drápela
Multispace očakávanie: 75%

Tiché dny v Mixing Part (Erlend Loe) Vakát
Úsmevný román obľúbeného nórskeho autora predstavuje unavené súžitie jedného obyčajného manželského páru. Dramaturg Národného divadla Bror Telemann sníva o tom, že raz sám napíše  nejaký sakra dobrý kus, ktorý tomu všetkému dá zmysel. Má dve zvláštne "záľuby": miluje Nigellu Lawsonovú, britskú televíznú kuchársku hviezdu, a nenávidí všetko nemecké. Jeho manželka Nina, učiteľka nórštiny na strednej škole, sa k Nigelle Lawsonovej stavia nanajvýš podozrievavo a Nemecko, Nemcov a nemčinu bezhranične miluje. Stafáž tvoria tri Telemannove deti a manželia Baderovi, Nemci ako poleno, ktorí nevedia ani slovo anglicky. Zrejme preto ich vôbec nezarazí, keď automatický prekladač preloží názov ich mesta Garmisch-Partenkirchen ako Mixing Part Churches.
Účinkujú: Zdeněk Černín, Jitka Sedláčková, Lukáš Hejlík
Multispace očakávanie: 100%

Zahrada (Jiří Trnka) Studio Trnka
Záhrada Jiřího Trnky patrí medzi diela, ktoré roky oslovujú deti a dospelých. Ma svoje kúzlo, poéziu a humor. Rozprávku Trnka nielen ilustroval, ale aj sám napísal. Päť chlapcov otvorí starú rozheganú bránku a vojdú do krásnej záhrady, kde stretnú starého múdreho trpaslíka, zlomyseľného kocúra a odhaľujú rozličné tajomstvá.
Multispace očakávanie: 80%

Premiéry 2011

Intímna schránka Sabriny Black (Emil Hakl) Argo
Emil Hakl prepisuje svoj prvý román, ktorý sa stal taktiež časťou prvého Listování. Úderne vyrozprávaný príbeh ústredného hrdinu je koncipovaný ako mozaika krátkych, na seba nadväzujúcich nezabudnuteľných historiek o márnom priateľstve a ešte márnejšej láske, a o hľadaní aspoň trochu nezávislej existencie uprostred doby, ktorá rýchlo stráca obsah a obrysy. Hlavná časť sa odohráva v Prahe na Letnej, kde si hlavná postava v nádeji, že konečne unikne kolobehu únavných zamestnaneckých rituálov, zakladá "eseročku". Román o živote a smrti a konieckoncov i o živote po smrti a smrti za života sa nedá neprečítať jedným dychom.
Účinkujú: Pavel Oubram, Lukáš Hejlík, Emil Hakl
Multispace očakávanie: 80%

Merde Impossible (Stephen Clarke) Plus
Slávny Angličan, ktorý zažíva nezabudnuteľné príhody v Paríži a v celom Francúzsku, Paul West, tentokrát dostane ponuku, ktorá sa neodmieta - dva slnečné týždne all-inclusive, navyše s krásnou blondínkou, ktorá sa ocitla na juhu Francúzska, aby zistila, ako to tam vyzerá s pašovaním kaviáru - ale čoskoro je nad slnko jasné, že sa zaujíma o oveľa väčšiu rybu ako je jeseter a Paul sa začne cítiť ako James Bond v akcii... A trochu ako Mata Hari. Medzitým si Paulova kamarátka Elodie berie francúzskeho aristokrata a Paul je poverený organizovaním hostiny. Variť pre francúzsku smotánku je vskutku riskantná úloha, ale Paul sa uisťuje, že sa nič nemôže pokaziť. Alebo môže? Keď má na svadbu doraziť aj samotný francúzsky prezident?!
Multispace očakávanie: 70%

O rackovi a kočce, která ho naučila létat (Luis Sepúlveda) Rybka publishers
Svetovo preslávený spisovateľ Luis Sepúlveda kedysi sľúbil svojim deťom, že pre nich napíše príbeh, ktorý nielen podnecuje fantáziu a dôvtip, ale zároveň ukazuje, ako lepšie spoznať svet, mať ho rád, a tak o neho starať s väčším porozumením. Čajka Kenga uviazol v mori v čiernej mazľavej rope, z posledných síl doletí do najbližšieho prístavu a pristane na balkóne, kde sa práve slní veľký čierny kocúr Zorbas. Pred očami užaslého Zorbasa znesie svoje posledné vajce. Kocúr stojí pred ťažkou úlohou, ako sa má postarať o vyliahnuté mláďa a splniť sľub, ktorý dal čajke, a to síce, že malého Racka naučí lietať.
Multispace očakávanie: 95%

U nás v Evropě aneb na obědě u evropských rodin (Markéta Hejkalová) Česká televize
Prostredníctvom tejto reportážne ladenej knižky vychádzajúcej z rovnomenného cyklu Českej televízie si osviežite základné fakty z histórie 25 európskych zemí, pripomeniete si niektoré ich významné umelecké, vedecké či politické osobnosti, ale hlavne navštívite konkrétne rodiny a nahliadnete do ich všedných dní. Dozviete sa tak od svojich hostiteľov všeličo zaujímavé o tom, ako sa delia o domáce povinnosti, aké školy zvolili pre svoje deti, ako získali bývanie a koľko ich čo stojí - a nakoniec si ešte sami môžete vyskúšať inšpiratívny recept. A predovšetkým sa môžete tešiť na humorné uvedenie historicky prvej kuchárky do projektu Listování.
Multispace očakávanie: 100%

Cityboy (Geraint Anderson) Millennium publishing
Fascinujúce a unikátne svedectvo o každodennom živote v nepretržite tlčúcom srdci finančného sveta, poháňaného adrenalínom obrovských peňazí, intríg, sexu, drog a alkoholu. Srdce, ktoré skoro zastavil infarkt nedávnej finančnej krízy. Dozviete sa, ako neuveriteľne sa dá zbohatnúť, pokiaľ ste ochotní, rovnako ako Steve Jones, predať svoju dušu diablovi. Steve Jones sa stal maklérom v londýnskom City skoro omylom. Zarába v prepočte okolo 600 tisíc eur ročne, ale daň, ktorú za to platí svojim vyčerpávajúcim životným štýlom ho privedie na hranicu nervového zrútenia. Keď sa rozhodne svoje výnosné zamestnanie opustiť a napísať knihu o nekalých praktikách, ktorých bol svedkom, vie že poruší nepísaný kódex mlčanlivosti londýnskej City a spáli za sebou všetky mosty.
Účinkuje: celý tím Listování.cz
Multispace očakávanie: 80%

-qukler-
Žádné komentáře
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010