Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Udalosti

Nevedecký pohľad na evolúciu života

Hneď na úvod chcem pripomenúť, že nasledujúce informácie sa možno zakladajú na skutočnosti... a možno ani nie...Posúdenie nechám na vás.
Určite však za všetko môže primordiálna explózia (slušnejšie zvaná aj big bang - veľký tresk), ktorou sa začal náš vesmír 15 miliárd rokov p.n.l. V prvej sekunde existencie má vesmír v celom objeme celkom slušnú teplotu,  asi desať miliárd stupňov (10 000 000 000 °C). Pre jednoduchosť si môžeme predstaviť neskutočne horúcu polievku, v ktorej plávajú protóny, neutróny a elektróny. Hneď v druhej sekunde, po veľkom tresku, začína polievka chladnúť, a tak umožňuje jadrové reakcie. Neutróny a protóny sa spájajú do dvojíc. Dvojice sa medzi sebou navzájom miešajú, bijú a vytvárajú jadrá  hélia. Protóny, ktoré sa zabudli a nestihli si nájsť druha, majú osud spečatený – bude z nich vodík. Nebudem vás dlhšie naťahovať - v tretej minúte je už vesmír "na svete" a pozostáva asi zo 75% vodíka a 25% hélia. O necelých 5 miliárd rokov vznikajú prvé galaxie a naša matička Zem má v rodnom liste dátum narodenia 4,5 miliardy rokov p.n.l. Teraz to začne byť zaujímavé... Pred 3,5  miliardami rokov vznikajú najstaršie horniny budujúce zemskú kôru - takzvané obdobie predkambria - prahory. Stále ste so mnou? Dobre. V prahorách sa začali drať na povrch prvé primitívne organizmy, podmienky na život však nestáli za veľa a metamorfnými procesmi, pri ktorých vznikali kryštalické bridlice, sa zvyšky vtedajších organizmov zničili...Už je to nuda, čo? Potrebovali by ste názornú ukážku? Chcete vedieť, ako sa to môže skončiť?

Blu - BIG BANG BIG BOOM
( an unscientific point of view on the beginning and evolution of life… and how it could probably end)
BIG BANG BIG BOOM je v poradí už tretím krátkym stop-motion filmom teraz už slávneho umelca Blu, v ktorom spája grafity s fyzickými prvkami. Prvý film MUTO bola pohybujúca sa maľba na stene so svojráznym príbehom. V druhom filme COMBO spojil sily s Davidom Ellis a pohybujúce sa maľby rozšírili na celú budovu plus pridali fyzické objekty. Avšak BIG BANG BIG BOOM  dvíha latku sakramentsky vysoko, či už z hľadiska spracovania, alebo príbehu.

-qukler-
Žádné komentáře
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010