Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Udalosti

Lacné knihy. Brak, či nebrak...

...alebo literárne skvosty lacnejšie než obedové menu

Lacné knihy (www.levneknihy.cz, ďalej len LK) sú na Slovensku už pekných pár rokov. Za ten čas si vybudovali solídnu čitateľskú základňu, ktorá navštevuje toto kníhkupectvo pravidelne a odchádza so spokojným úsmevom na tvári. Na druhej strane barikády sú však ľudia, pre ktorých je LK synonymom "braku", "plagátov s drogami a chlastom" alebo "CD s vyhasnutými hviezdami zo Superstar". Obidve strany majú pravdu. No aj tu sa dajú nájsť literárne skvosty za veľmi nízku cenu. Moja posledná návšteva "kamenného" obchodu trvala asi hodinu.  Priznám sa, že som sa chvíľami cítil ako archeológ, ale s výsledkom som bol maximálne spokojný - kúpil som tri knihy za cenu nižšiu, ako je jedno obedové menu. No nekúp to :)

Rozhodol som sa, že vám ušetrím únavné hľadanie medzi všetkými Tekelyovými, Novotnými, Filanovými, "napínavými" detektívkami a sladkou romantikou s polonahými chlapmi na obálke a predstavím vám zopár zaujímavých titulov, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. Velikánov svetovej literatúry (Čechov, Dostojevskij, Shakespeare) a Slovenských majstrov pera (Hvorecký, Matkin) som zámerne vynechal. Dúfam, že mi moju nehoráznu opovážlivosť odpustia.  Krátke recenzie kníh pochádzajú z oficiálnych stránok Lacných kníh. Moje subjektívne hodnotenie (od 0 - 100%) a poznámka by vám mohla pomôcť pri rozhodovaní.
Zadie Smith - O kráse (2,69€)
Howard Belsey je Angličan trvale žijúci v USA a vyučuje teóriu umenia na vysokej škole vo Wellingtone, univerzitnom mestečku v Novom Anglicku. Ženil sa mladý a teraz, po tridsiatich rokoch, sa snaží oživiť lásku ku svojej afroamerickej manželke Kiki. V medzičase sa ich tri dospievajúce deti - Jerome, Zora a Levi - vyrovnávajú so svojím zmiešaným pôvodom a hľadajú si, každý svojím spôsobom, vlastné ideály. Po Howardovom škandalóznom romániku s kolegyňou z fakulty odchádza jeho citlivý najstarší syn na leto do Anglicka...
Hodnotenie: 93%
Poznámka: Vydanie každej knihy anglickej spisovateľky Zadie Smith sa netrpezlivo očakáva. Jej prvotina Biele zuby vyhrala vo svete mnoho ocenení. V LK sa v minulosti dala kúpiť jej druhá kniha Zberateľ autogramov. Teraz ju však vystriedala jej posledná kniha - O kráse. Odporúčam!Jonathan Safran Foer - Naprosto osvětleno (2,29€)
Jonathan Safran Foer napísal román, ktorého hrdinom je... Jonathan Safran Foer. Vlastne jeho druhé ja, mladý americký žid, ktorá sa rozhodne na Ukrajine pátrať po osudoch svojich predkov. Hlavne chce nájsť ženu, ktorá mala zachrániť jeho starého otca, keď postupujúce nacistické vojská vyvražďovala židovské obyvateľstvo. Nájde si cestovnú kanceláriu špecializovanú práve na židovských turistov zo Západu, ktorí pátrajú po svojich predkoch. Jeho sprievodcom sa stane Alex, rovnako mladý a naivný ako on...
Hodnotenie: 85%
Poznámka: V knihe sa striedajú kapitoly Alexa a Jonathana. Alex píšem svojským ukrajinským štýlom a Jonathan zase hĺbavo a kvetnato. Zaujímavý čitateľský zážitok.


Marina Lewycká - Dva karavany (2,69€)
Čo môže mať spoločné Irina, mladá, krásna a vzdelaná Ukrajinka plná ideálov, Andrij, bývalý baník, sotva dospelý Malwijec Emanuel, poľská ortodoxná katolíčka Jola, jej praktická teta Marta, dve čínske dievčatá a pes s menom Pes? Zdanlivo nič, snáď len miesto, kde sa stretávajú. Na kraji jahodového poľa uprostred britského Kentu stoja dva karavany, jeden určený pre ženské zberačky jahôd, druhý pre mužov. Spája ich niekoľko vecí: túžba zarobiť si a zaistiť si tak lepší život...
Hodnotenie: 80%
Poznámka: Bedeker zberačov v Anglicku:) Napínavý, skoro až detektívny príbeh, napísaný pútavou formou. Ideálna kniha na dlhé zimné večery.


James Robertson - Závět Gedeona Macka (3,09€)
Je farár niečo viac ako sociálny pracovník s troškou rétoriky? Závet Gedeona Macka je obrazoborecká kniha, ktorá sa vracia k veľkým témam ľudstva a predkladá znepokojivé otázky týkajúce sa vzťahu dobra a zla, Boha a Satana. Titulná postava knihy, neveriaci farár Gedeon Mack pôsobí na severovýchode Škótska v mestešku Monimaskit, ku čitateľovi rozpráva zo záhrobia, pretože hneď na začiatku knihy nájdu farára mŕtveho (a všetko nasvedčuje, že išlo o samovraždu)... Skutočne to bola samovražda?
Hodnotenie: ??
Poznámka: Závet Gedeona Macka som ešte nečítal, pretože ju v LK na Obchodnej v Bratislave už(ešte) nemali. Ale kritika slovami chvály nešetrila. Recenziu si môžete prečítať napríklad na literárnom portáli iLiteratura.


J.R.R. Tolkien - Pán prsteňov I Spoločenstvo prsteňa (cca 0,60€)
Túto knihu asi predstavovať netreba. Jedná sa však o nové vydanie s pôvodnými ilustráciami Alana Leea. Slovenský preklad nie je žiadna sláva, ale dá sa to prežiť. Hlavne za tú cenu (jedna káva v automate na benzínovej pumpe) :)
Hodnotenie: 78%
Poznámka: slovenský preklad fakt nestojí za veľa

V prípade záujmu môžem spraviť aj výber zaujímavých DVD z LK. Postrehy a námety na ďalšie knihy sú samozrejme vítané.

-qr-
Žádné komentáře
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010