Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Udalosti

Kreatívne projekty pre fotografov

Každý, kto kreatívne tvorí, sa niekedy dostane do stavu, kedy nevie ako ďalej. Nič, čo vytvoril,  sa mu nezdá dosť dobré, nič ho nedokáže zaujať... Riešenie je jediné -  nevzdávať sa a tvoriť – fotograf musí fotiť, spisovateľ písať, hudobník hrať. Iný liek na to neexistuje. Fotografická súťaž na Multispace mala veľký úspech,  preto je tento článok venovaný práve fotografom. Vybral som zopár projektov, ktoré prebudia vašu kreativitu a posunú vás správnym smerom. Na webe nájdete aj špecifickejšie a komplexnejšie projekty, no na začiatok postačia aj tieto. Každý z projektov má v závere uvedený odkaz na fotografickú skupinu na serveri  Flickr.

365 dní
Najpopulárnejší a najzodpovednejší projekt zo všetkých. Každý deň musíte vyhotoviť jednu fotografiu. Najčastejšie to býva autoportrét. Kreativite sa medze nekladú. Podmienkou je to, že fotografujúci musí osobne  stlačiť spúšť (poprípade káblovú spúšť či samospúšť) a nejaká časť jeho tela musí byť na fotografii. Na prvý pohľad to nevyzerá príliš vábne, ale projekt 365 je o kreativite. Stačí sa pozrieť na fotografie na internete. Telo obtočené vianočnými svetlami, hlavy zasypané lístím alebo makroportréty sú len zlomkom toho, čo ľudia fotografujú. Na webe nájdete nepreberné množstvo stránok, ktoré sa projektu alebo jeho obmenám venujú.  Fotografie však nemusia byť len autoportréty. Na stránke DailyShoot je každý deň fotografická úloha, ktorú by ste mali splniť. Zaujímavou variáciou projektu je každodenné fotenie ulice alebo záhrady (Tu by som vám poradil jednu vec. Fotografujte stále z toho istého miesta a v ten istý čas. Po roku z fotografií dokážete vyrobiť krásne timelapse video ročných období)
www.flickr.com/groups/365days/

52 týždňov
Projekt je určený menej zodpovedným. Je to vlastne odľahčená verzia projektu 365, pravidlá a možnosti sú rovnaké, ale frekvencia fotografovania je raz týždenne. Väčšinou sa projekt spája s fotografickou prechádzkou. Teda raz do týždňa zoberiete svoj fotoaparát a hor sa na prechádzku.
www.flickr.com/groups/52photowalks/

Výrazy tváre
Či už ste modelom vy alebo niekto iný, cieľom projektu je séria fotografií s výrazmi tváre. Vašou prvou úlohou je vytvoriť zoznam výrazov (smiech, zlosť, údiv...) Čím lepší fotografický model máte, tým dôslednejší zoznam si pripravte. Ideálnym kandidátom je samozrejme herec – aspoň taký, ktorý dokáže zahrať aj dvere. Ak však práve nemáte po ruke herca a vy ste príliš hanblivý, bude stačiť aj človek, ktorý prekonal napríklad Bellovo ochrnutie tváre. Pýtate sa prečo? Nuž, pre neho je tréning rôznych výrazov tváre rehabilitáciou. Nielenže bude ovca sýta, ale aj baran celý. Projekt sa dá jednoducho kombinovať s projektom 365.
www.flickr.com/groups/facialexpressions/

100 krokov
Zoberte so sebou fotoaparát a vyrazte do ulíc. Nie je dôležitý smer alebo cieľ prechádzky, ale počet krokov. Počítajte kroky a pri stom kroku sa zastavte. Nájdite vhodnú scenériu alebo objekt a spravte fotografiu. Pokračujte v prechádzke a rátajte kroky ďalej. Nezúfajte, ak sa vám nepodarí spraviť ani jednu peknú fotografiu. Veď ste absolvovali peknú prechádzku! Projekt „100 krokov“ je svojim spôsobom špeciálny – núti človeka fotografovať aj v situáciách, kedy nemá čo.  Ale ako sa vraví, niekedy vytvoríte najlepšie veci vtedy, keď už nemáte čo viac povedať. Ďalšou úrovňou v projekte je zvyšovanie počtu fotografií každých 100 krokov. Prvá zastávka – 5 fotografií, druhá – 10 a tak ďalej. Projekt 100 krokov je o objavovaní nevšedných vecí na všedných miestach.
www.flickr.com/groups/1228134@N24/

Jeden príbeh - 5 fotografií
Prerozprávať príbeh pútavo je pomerne zložitá úloha, ak keď nie ste obmedzený slovami. Prerozprávať príbeh fotografiami je už ťažšie. No vyjadriť príbeh piatimi fotografiami je výzva najťažšieho kalibru. Musíte presne vedieť, čo chcete príbehom povedať. Musíte vybrať zaujímavý spôsob podania príbehu. Musíte vybrať vhodný začiatok, stred a koniec – a to všetko len v piatich fotografiách. V skupine Visual Story je malá pomôcka. 1. definujte miesto a aktérov, 2. vytvorte fotografiu predvídajúcu dej, 3. zahrňte do situácie aktérov, 4. vyvoďte možné dôsledky 5. zobrazte logický, prekvapujúci záver.
www.flickr.com/groups/visualstory/

100 cudzincov
Pre mňa osobne je to asi najťažší typ projektu, pretože ostýchavosť je moje druhé meno (to je dôvod prečo som radšej za objektívom, ako pred ním). Cieľom projektu sú fotografie ľudí, ktorých vôbec nepoznáte. Na ulici zastavíte cudzieho človek a spýtate sa ho,  či ho môžete odfotografovať. Súčasne sa pokúsite o človeku zistiť čo najviac. Kto to je? Aký je jeho životný príbeh? Kam sa ponáhľa? Pokračujte, až kým nedosiahnete číslo 100. Zaujímavý projekt, ktorý rozvíja nielen vaše fotografické, ale aj sociálne zručnosti. V našich zemepisných šírkach by som však neodporúčal fotiť vo večerných hodinách alebo na nebezpečných miestach, lebo jediný príbeh, ktorý rozpoviete, bude polícii – o vašom ukradnutom aparáte.
www.flickr.com/groups/100strangers/

Abeceda alebo čísla
Fotografujte všetko, čo vám (aj vzdialene) pripomína písmenko abecedy. Postupujte systematicky od A až po Z. Zamerajte sa na tvary a hľadajte ich aj na bežných miestach. Nechajte pôsobiť svoju fantáziu a predstavivosť.  Jednoduchšia verzia projektu hovorí o fotografovaní vecí a situácií začínajúcich potrebných písmenkom (autobus, banán, rýchlosť, žatva...). Fotografovanie čísel funguje na tom istom princípe. Zamerajte sa na tvary a hľadajte čísla. Ak sa vám bude zdať, že za všetkým vidíte čísla alebo písmená, mali by ste si oddýchnuť. Najlepšie čítaním nejakých konšpiračných teórií.
www.flickr.com/groups/84655082@N00/

Poznáte iné fotografické projekty? Podeľte sa s našimi čitateľmi!
-qukler-
Žádné komentáře
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010