Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Udalosti

Fotografia z webu, web o fotografii

December je mesiacom fotografie. Vybral som pre vás zopár zaujímavých fotografov (Kratochvíl, Titarenko, Kenna), zopár zaujímavých aplikácií (Simulátor fotoaparáta a objektívu), spomenieme víťazov World Press Photo a fotografickú školu pre začiatočníkov a pokročilých.Filmárom venujeme začiatok budúceho roku.

Antonín Kratochvíl - Fotograf dobrodruh

Jeho život je jedno veľké dobrodružstvo. Tento americký fotograf českého pôvodu v roku 1967 emigroval do Rakúska. Odtiaľ do Švédska. Vo Švédsku si odsedel pol roka za pašovanie hašiša. Neskôr ho zlákali do Francúzskej cudzineckej légie, kde bojoval v Čade. Ušiel do Holandska, kde vyštudoval na Akadémii Gerrita Rietveltd. V roku 1972 sa dostáva do Spojených štátov a jeho hviezda kariéra naberá  doslova raketový nástup. Pracuje pre LA Times, Playboy, Penthouse. Jeho vášňou však zostávajú čiernobiele fotografie z odvrátených častí sveta. Fotil vojnové konflikty, voľby, väzenia. Získal už 3 ocenenia World Press Photo. Zaujímavosťou je to, že pri preberaní cien sa hlási k českej národnosti - "Američani už toho mají dost, ať bere něco taky Česká republika".
Odkaz: http://www.antoninkratochvil.com

Alexej Titarenko - Mesto duchov

Ruský fotograf Alexej Titarenko vyštudoval v roku 1983 fotografiu na vtedajšom leningradskom Kultúrnom inštitúte. Krátko predtým, v roku 1978, sa stal členom známeho leningradského fotografického klubu Zerkalo (Zrkadlo). Po páde železnej opony v Sovietskom zväze sa jeho výstavy začali objavovať po celom svete. Získal mnoho ocenení, ale medzi jeho najznámejšie práce patrí Mesto tieňov z rokov 1992 až 1994 v Leningrade. Fotil ľudí v dôležitých tepnách Leningradu s veľmi dlhým expozičným časom - vznikli fotografie duchov. Podobným spôsobom vznikli zaujímavé fotografie Havany a Benátok.
Odkaz: http://www.alexeytitarenko.com/

Michael Kenna - Čiernobiely pokoj

Výpovedná hodnota každej fotografie anglického fotografa M. Kennu je obrovská. Nostalgické a svojím spôsobom smutné fotografie vyvolávajú o človeka pocit pokoja. Tak ako spomínaný Titarenko, aj Kenna používa dlhé expozičná časy.Mojim favoritom sú zábery z Japonska. Ešte dodám, že popisky ku fotografiám nie sú, lebo sú zbytočné.  Alebo slovami M. Kennu: "I preffer suggestion over description" (Preferujem dojem pred popisom).
Odkaz: http://www.michaelkenna.net/index2.php

World Press Photo 2009

Plán bol taký, že sem hodím všetky víťazné fotky z tohoročnej súťaže WPP. Lenže toľko copyrightov, obmedzení, pravidiel a všeličoho iného nemá asi žiadna organizácia. Tak sa budeme musieť uspokojiť iba s popisom fotografií a odkazom. Mne sa najviac páčia elektrické výboje od Carlosa F. Gutierreza a mongolský jokey od Tomasza Gudzowaty.
Odkaz: http://www.worldpressphoto.org/.......

Simulátor fotoaparátu (expozícia, uzávierka, ISO)

Na záver to najlepšie. Simulátor fotoaparátu so všetkým, čo k tomu patrí. Nastavíte si čas expozície, uzávierku, ISO a sledujete zmeny na fotografii. Čo znamená ak nastavím uzávierku na 1/10000 pri ISO 1600? Tento simulátor fotoaparátu od švédskeho študenta Tobiasa vám to vysvetlí...
Odkaz: http://www.kamerasimulator.se/eng/?page_id=2

Simulátor objektívov (Nikkor)

Chlapčiská od Nikkoru si na tejto aplikácii dali fakt záležať. Mne ich komplexný simulátor objektívou pomáha pochopiť jednotlivé typy objektívov, Vám možno pomôže pri výbere nového typu alebo pri porovnávaní. Možete si vybrať objektív a fotoaparát. Každopádne, fotograf sa tu zdrží dlho. Veľmi dlho... Uvedomujem si, že týmto odkazom môžeme prísť o zopár návštevníkov vlastniacich Canon, ale sľubujem, že ďalšie fotografické odkazy budú len pre nich :)
Odkaz:  http://imaging.nikon.com/products/imaging/lineup/lens/simulator/index.htm

Fotoškola zadara a po slovensky

Náš (čítaj slovenský) kvalitný web o fotografovaní, fotografii a o všetko čo s tým súvisí - www.ephoto.sk, má už dlhú dobu fotografickú škôlku. Nie je len pre začiatočníkov, amatérov, ale aj pre zdatných fotografov. Povinné čítanie!
Odkaz: http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/foto-skola/


-qr-
Žádné komentáře
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010