Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Udalosti

Feroreport z kremnických gagov 2010

Kremnické gagy 2010Na detstvo sa pamätám iba útržkovito. Pochádzam z Číny, z provincie, kde je viac komínov než kohútikov s pitnou vodou a obloha je večnovečne žltá. Doma som sa (vďakabohu) príliš neohrial a už nás – mňa a mojich súrodencov, naložili do obrovských lodných kontajnerov.  Po dlhej plavbe sme sa ocitli v jednom veľkom prístave. Pupkatí chlapi nás od seba rozdelili a v menších skupinkách sme pokračovali ďalej v strastiplnej ceste. Po niekoľkých hodinách v preplnenom kamióne sme sa ocitli až na Slovensku. A tu, presnejšie v Kremnici, som zažil  najkrajšie obdobie môjho života (zatiaľ). Na moju veľkú radosť sa práve začínal festival Kremnické gagy 2010. Plný sily a odhodlania som sa doslova vznášal pred hradnou bránou v Kremnici, kde ma objavili moji adoptívni rodičia. Slovo dalo slovo  a o niekoľko minút ma už ťahali so sebou. Konečne som dostal aj meno – odteraz som Fero!

Námestie
Kultúrne súsošie v Kremnici
Na hlavnom gagovskom námestí sa nachádza jedna socha, len škoda, že môj plytký záujem  o kultúru zhatil plány zistiť jej meno. Zľava sa nachádzalo hudobné pódium, z pravej strany boli poukladané brvná prikryté igelitom (organizátori ich kvôli počasiu stihli zabaliť), hneď nižšie sa nachádzala teatro tatrovka, vedľa ktorej bol stánok bojujúci proti fajčeniu.  Hore na kopci stála stanová čarovňa a úplne dole jedno z mnohých múzeí roztrúsených po Kremnici.

Teatro Tatro
Teatro Tatro s Ferom


Čarovňa
Čarovňa v Kremnici


Balkansambel
Hneď prvý koncert ma nadchol. Konal sa na spomínanom hudobnom pódiu na námestí. Hrala živelná  žilinská skupina Balkansambel. Aj napriek nie moc vydarenému počasiu, títo šiesti inštrumentalisti a dve speváčky naplno ukázali, čo v nich je. Jedna z charizmatických speváčok dokonca tancovala s divákmi. Tak som si zatancoval aj ja!

Balkansambel

Moja prvá a druhá láska
Pokukovali na mňa už od začiatku koncertu. No keď ma videli tancovať, ich chuť rástla goniometrickým rádom. Boli dve – jedna krajšia ako druhá – moja prvá a druhá láska. Neváhal som a chopil som sa iniciatívy. Škoda, že som nemal viac času,  rodičia už naliehali a ponáhľali sa na ďalší koncert. Nuž som sa s nimi iba odfotil (a vymenil čiarové kódy). Aj tak by z toho nič vážnejšie nebolo, ja som totiž prelietavý typ.

Moja prvá a druhá láska

Cimbaliband
Ako som už spomínal, rodičia ma doslova ťahali na ďalší koncert – maďarských Cimbaliband. Len medzi nami, rodičom šlo iba o pivo a miesto na sedenie. Keby to neboli moji záchrancovia a adoptívni rodičia, no neviem.... Každopádne, už po druhej pesničke začali všetci do rytmu pokyvkávať hlavami a ja som pochopil, že cimbal nie je len folklórny nástroj, ale dajú sa ním vyčariť úplne iné tóny. Niektoré skladby Cimbalibandu sa mi zdali príliš „ľudovkové“, našlo sa však zopár takých, ktoré rozprúdili hélium v mojich žilách.

Cimbaliband

Čakanie na Oskara
Slovenská nátura je podivná vec. Nasledoval koncert hudobného virtuóza Oskara Rószu. Konal sa v  tých istých priestoroch ako hrali Cimbaliband. Lenže organizátori nás vypoklonkovali za plot s tým, že Pán umelec neznesie pohľady plebsu počas ladenia svojich nástrojov. Chlapi trénovali, ladili a skúšali viac než hodinu, a ja s rodičmi a ďalších asi 150, po intelektuálnej hudbe pachtiacich ľudí, čakalo nervózne za plotom. Po hudobnom intermezze nás konečne vpustili dnu, a moji rodičia samozrejme zamierili hneď k baru. A koho tam nevidím?! Oskar s kamarátmi si tam dvíha sebavedomie pálenkou.
To už nevydržala ani šnúrka, ktorá ma spájala s jedným s mojich adoptívnych rodičov, a elegantným stúpaním som ich aj Gagy opustil. Na koncert však nemôžem povedať jedno krivé slovo.  Rósza sa nezaprel. Hudba bola bez jedinej chybičky, bubnoval im sedemnásťročný geniálny bubeník, ľudia sa bavili (síce takým svojským intelektuálnym spôsobom), lenže ja už som plachtil preč, tuším smerom na Mars... (Sorry, no photo)

Hudba z Marsu
Môj posledný koncert popíšem len tak letmo. O dokonalé ukončenie sobotňajšieho hudobného programu sa postarala skupina Hudba z Marsu. Ľudia tancovali všade, po stoloch, po laviciach a aj pri/na bare. Na rozdiel od koncertu Rószu, si publikum dvakrát vypýtalo aj prídavok. Krásnou hudobnou bodkou bola posledná skladba – Šakalíci.

Takže moji milí šakalíci, uvidíme sa na Kremnických gagoch 2011!

Hudba z Marsu


-fero-
Poslední komentáře
07.09.2010 11:24:29: Fero je king a na kremnicke gagy 2011 pojdem uz len preto, aby som sa s nim stretla :)
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010