Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Udalosti

Čakanie na Becketta...

Čakanie na Godota Becketta ukončila slovenská premiéra jeho troch jednoaktoviek v Spišskej Novej Vsi, 9. novembra 2009. Postarala sa o to režisérka Klaudyna Rozhin a herec Peter Čižmár, ktorý tvoria základný kameň spišského divadla Kontra (Dosky 2007 – Objav sezóny 2006/2007, Prekvapenie Novej Drámy 2007). Jednoaktovky Samuela Becketta - Divadelný fragment I, Akt bez slov II a Divadelný fragment II uviedli pod názvom Smiech v temnote. Premiéra na východe Slovenska je už za nami, ale 23. novembra majú premiéru v Štúdiu 12 v Bratislave.
Beckettova tvorba sa dá jeho vlastnými slovami označiť ako minimalistická, kde nechýba humor a sarkazmus. Jeho tvorba rozdelila divákov na dva tábory - jeden ho miluje a druhý nenávidí. Kto pozná aspoň Čakanie na Godota, vie o čom je reč.
 
Divadelný fragment I (Rough for Theatre I) je jednoaktovka, kde sa úplnou náhodou stretne slepec (A) a fyzicky postihnutý muž (B). Rozhodnú sa spojiť svoje sily a prežiť. (B) je pragmatik, no (A) sa neustále pýta otázky. Vzniká prvá roztržka..

Divadelný fragment II (Rough for Theatre II) je jednoaktovka s troma hercami, kde jeden je otočený k publiku celý čas chrbtom bez akéhokoľvek pohybu(C). Chystá sa totiž skočiť z okna. Zvyšní dvaja (A) a (B) sa snažia posúdiť jeho život pomocou obrovského množstva dokumentácie. Lenže počas "posudzovania" ich rozptyľuje svetlo a papagáj.... :)

Akt bez slov II (Act Without Words II) je nemenej zaujímavá jednoaktovka, lenže bez slov, ktorej úlohou je provokovať :) Viac však neprezradím...

Pre skalných fanúšikov Becketta dávam do pozornosti stránky Becket on Film, kde sa nachádza 19 hier od 19tich režisérov na štyroch  DVD (respektíve stačí sa len poobzerať na nete a jednoaktovky nájdete aj "voľne" dostupné). Smiech v temnote sa nachádza aj v našom Multispace kalendári.

-qr-
Žádné komentáře
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010