Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Udalosti

Zhromažďujeme (ne)užitočné informácie pre Vaše potešenie a inšpiráciu. Ak máte pocit, že tu niečo chýba, tak napíšte na qukler.multispace@gmail.com alebo jaja.multispace@gmail.com.

Beatbox
1) Choďte na stránku http://translate.google.com/

2) Nastavte preklad z nemčiny do nemčiny

3) Do prekladača skopírujte text: pv zk pv pv zk pv zk kz zk pv pv pv zk pv zk zk pzk pzk pvzkpkzvpvzk kkkkkk bsch

4) Kliknite "Vypočuť"

Bonus: Nastavte preklad z a do slovenčiny a máte elektropop jak vyšitý!

Google Translate Link
Posledni komentare
05.04.2011 22:07:34: slovencina znie velmi podobne s vietnamcinou :-)
05.04.2011 22:02:57: no koho toto vobec aj napadlo!!! :-) :-) :-)
Keď sa v Ríme 10.11.1928 narodil Libere a Máriovi syn Ennio, ani len netušili, kam sa ich syn, či skôr jeho hudba dostane. Prvý pohľad maličkého Ennia určite patril matke, druhý otcovi a no potom už uprel zrak na voľne pohodenú trúbku (rodičia boli jazzoví hudobníci). Kým jeho rovesníci so sebou po rímskych uliciach vláčili "drevených koníkov", Ennio všade ťahal svoju trúbku. Už v šiestich rokoch skomponoval prvú skladbu. V deviatich rokoch mával hodiny trúbky v Národnej akadémii Santa Cecília. Prirodzený talent mladého trubkára už vtedy vzbudzoval údiv a rešpekt. V dvanástich rokoch formálne nastúpil na 4-ročné konzervatórium ku Goffredovi Petrassimu, kde študoval trúbku, hudobnú kompozíciu, zborovú hudbu (štúdium dokončil za polovičný čas). Začala druhá svetová vojna.
Ak sa ho spýtate, čo si pamätá z tohto obdobia pamätá, jednoducho vám odpovie: "Bombardovanie a hlad". No mladý Ennio sa nevzdával a študoval ďalej. Prišli prvého skladby pre rozhlasové hry. Študoval ešte viac. V 1954 roku získal diplom a začal písať hudbu aj pre filmy. Spočiatku písal pre iných skladateľov alebo pod pseudonym - tvoril pod umeleckými menami Dan Savio alebo Leo Nichols. Stále viac sa dostával do podvedomia ako skladateľ využívajúci netradičné nástroje či postupy. Za veľkou mlákou sa jeho hudba zdala stále málo výrazná a nenápadná. To sa však zmenilo, keď sa mu ozval býval spolužiak, Sergio Leone, aby vytvoril hudbu pre, teraz už legendárny film "Pre hrsť dolárov". Keďže bol rozpočet obmedzený, Ennio sa teda nemohol spoľahnúť na celý orchester. Preto netradične v skladbách využil streľbu, práskanie bičom, fenderové elektrické gitary a drumbľu:Po tomto fenomenálnom úspechu filmu a hudby zároveň, sa brány do hudobného sveta filmu razom otvorili. Ponuky sa začali sypať z každej strany. Medzi jeho najznámejšie skladby patrí hudba k filmom "Vtedy na západe", "Nedoknuteľní", "Bitka o Alžír" alebo "Kino Raj". Spolupracoval s režisérmi takých mien ako je Sergio Leone, Roman Polanski, Giuseppe Tornatore, Pier Paolo Pasolini, Brian De Palma. Po piatich neúspešných nomináciach si konečne v roku 2007 z rúk Clinta Eastwooda prevzal Oscara za celoživotné dielo. V roku 2010 prevzal s islandskou hudobnou divou Björk prestížne hudobné ocenenie Polar Music Prize. V našich zemepisných šírkach sme sa s hudbou Ennia mohli stretnúť aj v seriáli "La Poivra":Tento vitálny talian už vytvoril hudbu k 492 filmom, dokumentom alebo seriálom a pevne verím, že to číslo sa bude ešte zvyšovať.
Všetko najlepšie k 82. narodeninám Ennio Morricone!

-qukler-
Listování je už tradične cyklicky opakujúcou sa témou na Multispace. Tak ako obvykle prichádza v jeseni skľúčenosť a náladovosť, tak sa na našich stránkach objavujú informácie o tom, čo sa varí (teraz doslovne) v  našom obľúbenom Listování. Spojenie kníh a divadla úsmevnou formou totiž najlepšie zaháňa mraky depresie. V Listování dvíhajú pomyselnú latku naštudovaných kníh poriadne vysoko. Minulú sezónu naštudovali knihu "Ekonomie dobra a zla", kde si s nimi zahral dokonca aj autor Tomáš Sedláček, a ktorá zožala obrovský úspech (či už kniha alebo predstavenie). V rozhovore nám zase Lukáš Hejlík prezradil, že chcú posunúť Listování ešte ďalej - plánujú naštudovať a zahrať kuchársku knihu.

Preto som netrpezlivo čakal na zverejnenie premiér Listování na rok 2010/2011. Lukáš veru neklamal a ja som mal dvojnásobnú radosť. Medzi premiérami sa okrem kuchárskej knihy "U nás v Evropě aneb na obědě u evropských rodin" od Markéty Hejkalovej nachádzala aj ďalšia kniha nórskeho spisovateľa Erlenda Loeho - Tiché dny v Mixing Part. Spracovanie jeho knihy Doppler patrilo medzi to najlepšie, čo som v Listování videl. Ansámbel Listování sa na túto sezónu očividne pilne pripravoval - nachystali pre nás 8 (slovom osem) premiér. Na Slovensku ich môžete vidieť každý mesiac v bratislavskom Štúdiu 12. Bez ich zvolenia (ktoré by ale určite bolo láskavé), som si dovolil preložiť z ich stránky spomínané premiéry do slovenčiny.

Premiéry 2010

Spedvče! (Mark Haddon) Argo
Čo by ste robili, keby ste zistili, že sa vaša na prvý pohľad nudná a nenápadná dejepisárka v súkromí chová prinajmenšom divne? Džimbo je obyčajný školák, ktorý má už aj  svojich starostí dosť: jeho otec nemá prácu a k tomu príšerne varí, mama má naopak práce až veľa a staršia sestra je úplne nemožná. Keď ale spolu so svojím všetečným kamarátom Charliem začne skúmať, čo majú záhadné školské udalosti znamenať, idú všetky problémy bokom. Udalosti však naberú nečakaný smer a chlapčenské pátranie sa zvrhne na tresnuté dobrodružstvo celoplanetárneho významu.
Účinkujúci: Věra Hollá, Pavel Oubram, Tomáš Drápela
Multispace očakávanie: 75%

Tiché dny v Mixing Part (Erlend Loe) Vakát
Úsmevný román obľúbeného nórskeho autora predstavuje unavené súžitie jedného obyčajného manželského páru. Dramaturg Národného divadla Bror Telemann sníva o tom, že raz sám napíše  nejaký sakra dobrý kus, ktorý tomu všetkému dá zmysel. Má dve zvláštne "záľuby": miluje Nigellu Lawsonovú, britskú televíznú kuchársku hviezdu, a nenávidí všetko nemecké. Jeho manželka Nina, učiteľka nórštiny na strednej škole, sa k Nigelle Lawsonovej stavia nanajvýš podozrievavo a Nemecko, Nemcov a nemčinu bezhranične miluje. Stafáž tvoria tri Telemannove deti a manželia Baderovi, Nemci ako poleno, ktorí nevedia ani slovo anglicky. Zrejme preto ich vôbec nezarazí, keď automatický prekladač preloží názov ich mesta Garmisch-Partenkirchen ako Mixing Part Churches.
Účinkujú: Zdeněk Černín, Jitka Sedláčková, Lukáš Hejlík
Multispace očakávanie: 100%

Zahrada (Jiří Trnka) Studio Trnka
Záhrada Jiřího Trnky patrí medzi diela, ktoré roky oslovujú deti a dospelých. Ma svoje kúzlo, poéziu a humor. Rozprávku Trnka nielen ilustroval, ale aj sám napísal. Päť chlapcov otvorí starú rozheganú bránku a vojdú do krásnej záhrady, kde stretnú starého múdreho trpaslíka, zlomyseľného kocúra a odhaľujú rozličné tajomstvá.
Multispace očakávanie: 80%

Premiéry 2011

Intímna schránka Sabriny Black (Emil Hakl) Argo
Emil Hakl prepisuje svoj prvý román, ktorý sa stal taktiež časťou prvého Listování. Úderne vyrozprávaný príbeh ústredného hrdinu je koncipovaný ako mozaika krátkych, na seba nadväzujúcich nezabudnuteľných historiek o márnom priateľstve a ešte márnejšej láske, a o hľadaní aspoň trochu nezávislej existencie uprostred doby, ktorá rýchlo stráca obsah a obrysy. Hlavná časť sa odohráva v Prahe na Letnej, kde si hlavná postava v nádeji, že konečne unikne kolobehu únavných zamestnaneckých rituálov, zakladá "eseročku". Román o živote a smrti a konieckoncov i o živote po smrti a smrti za života sa nedá neprečítať jedným dychom.
Účinkujú: Pavel Oubram, Lukáš Hejlík, Emil Hakl
Multispace očakávanie: 80%

Merde Impossible (Stephen Clarke) Plus
Slávny Angličan, ktorý zažíva nezabudnuteľné príhody v Paríži a v celom Francúzsku, Paul West, tentokrát dostane ponuku, ktorá sa neodmieta - dva slnečné týždne all-inclusive, navyše s krásnou blondínkou, ktorá sa ocitla na juhu Francúzska, aby zistila, ako to tam vyzerá s pašovaním kaviáru - ale čoskoro je nad slnko jasné, že sa zaujíma o oveľa väčšiu rybu ako je jeseter a Paul sa začne cítiť ako James Bond v akcii... A trochu ako Mata Hari. Medzitým si Paulova kamarátka Elodie berie francúzskeho aristokrata a Paul je poverený organizovaním hostiny. Variť pre francúzsku smotánku je vskutku riskantná úloha, ale Paul sa uisťuje, že sa nič nemôže pokaziť. Alebo môže? Keď má na svadbu doraziť aj samotný francúzsky prezident?!
Multispace očakávanie: 70%

O rackovi a kočce, která ho naučila létat (Luis Sepúlveda) Rybka publishers
Svetovo preslávený spisovateľ Luis Sepúlveda kedysi sľúbil svojim deťom, že pre nich napíše príbeh, ktorý nielen podnecuje fantáziu a dôvtip, ale zároveň ukazuje, ako lepšie spoznať svet, mať ho rád, a tak o neho starať s väčším porozumením. Čajka Kenga uviazol v mori v čiernej mazľavej rope, z posledných síl doletí do najbližšieho prístavu a pristane na balkóne, kde sa práve slní veľký čierny kocúr Zorbas. Pred očami užaslého Zorbasa znesie svoje posledné vajce. Kocúr stojí pred ťažkou úlohou, ako sa má postarať o vyliahnuté mláďa a splniť sľub, ktorý dal čajke, a to síce, že malého Racka naučí lietať.
Multispace očakávanie: 95%

U nás v Evropě aneb na obědě u evropských rodin (Markéta Hejkalová) Česká televize
Prostredníctvom tejto reportážne ladenej knižky vychádzajúcej z rovnomenného cyklu Českej televízie si osviežite základné fakty z histórie 25 európskych zemí, pripomeniete si niektoré ich významné umelecké, vedecké či politické osobnosti, ale hlavne navštívite konkrétne rodiny a nahliadnete do ich všedných dní. Dozviete sa tak od svojich hostiteľov všeličo zaujímavé o tom, ako sa delia o domáce povinnosti, aké školy zvolili pre svoje deti, ako získali bývanie a koľko ich čo stojí - a nakoniec si ešte sami môžete vyskúšať inšpiratívny recept. A predovšetkým sa môžete tešiť na humorné uvedenie historicky prvej kuchárky do projektu Listování.
Multispace očakávanie: 100%

Cityboy (Geraint Anderson) Millennium publishing
Fascinujúce a unikátne svedectvo o každodennom živote v nepretržite tlčúcom srdci finančného sveta, poháňaného adrenalínom obrovských peňazí, intríg, sexu, drog a alkoholu. Srdce, ktoré skoro zastavil infarkt nedávnej finančnej krízy. Dozviete sa, ako neuveriteľne sa dá zbohatnúť, pokiaľ ste ochotní, rovnako ako Steve Jones, predať svoju dušu diablovi. Steve Jones sa stal maklérom v londýnskom City skoro omylom. Zarába v prepočte okolo 600 tisíc eur ročne, ale daň, ktorú za to platí svojim vyčerpávajúcim životným štýlom ho privedie na hranicu nervového zrútenia. Keď sa rozhodne svoje výnosné zamestnanie opustiť a napísať knihu o nekalých praktikách, ktorých bol svedkom, vie že poruší nepísaný kódex mlčanlivosti londýnskej City a spáli za sebou všetky mosty.
Účinkuje: celý tím Listování.cz
Multispace očakávanie: 80%

-qukler-
Každý z nás je čas od času osamelý - niektorí z presvedčenia, iní z prinútenia, ďalší z núdze. Čím je však doba osamelosti dlhšia, tým je to ťažšie. Zvyknúť si na takýto život nie je jednoduché. No nemusí to byť ani nepríjemné. Keď je človek z už akýchkoľvek dôvodov sám, mal by vyťažiť zo situácie čo najviac. Tanya Davis vo svojej Básni "How to be Alone" ponúka milý návod, ako preskákať "toto obdobie temna" so vztýčenou hlavou - respektíve ako byť sám a mať dobrú náladu.

Človek by mal:
  • - byť hlavne trpezlivý
  • - začať jednoducho a pomaly prijateľnými miestami (kúpeľňou, kaviarňou, knižnicou...)
  • - ísť do úplne neznámeho klubu a tancovať tak, ako keby tam nikto nebol. Aj tak si ho nikto všímať nebude.
  • - obmedziť vychádzky so svojim mobilným telefónom
  • - ...

Tanya Davis - How To Be Alone

Röyksopp - SeniorSeverské krajiny sa už tradične radia medzi najhudobnejšie krajiny sveta. Pravdepodobne sa tam všetci držia hesla: "Ak nevieš hrať, spievať alebo maľovať, budeš rybárom!" Možno preto Berg a Brundtland z nórskeho Tromso nechytajú ryby - dali sa na hudbu. Na hudobnej scéne sú už od polovice 90tych rokov a koncom minulého storočia založili  skupinu Röyksopp. Kombinujú rôzne elektronické štýly od dance, cez downbeat až po triphop. Röyksopp v nórštine predstavuje jedlú hubu, u nás známu ako "prášnica", hudobníci však mali na mysli atómový hríb. Debutový album z roku 2001, Melody A.M., prijala kritika a poslucháči nadmieru dobre. Celosvetového uznania sa dočkali až po odvysielaní priekopníckych videoklipov na MTV. Sú však aj neprajníci, ktorí tvrdia, že za úspech vďačia hlavne reklamným spotom pre Geico, Apple, T-Mobile. Mnohé ocenenia Röyksoppu však tieto tvrdenia vyvrátili.
V roku 2005 uviedli druhý album The Understanding. Po ďalších štyroch rokoch sme sa dočkali tretieho albumu Junior, na ktorom vokály nahrali Robyn, Anneli Drecker, Karin Dreijer Andersson a Lykke Li. 13 septembra sa na trh dostane posledný inštrumentálny album Senior. Teraz máme šancu (vďaka The Hype Machine a Soundcloud) vypočuť si nový album zdarma. Dokonca aj tu, na multispace:http://www.royksopp.com/
http://hypem.com/artist/royksopp
http://soundcloud.com/royksopp

-qukler-
Kremnické gagy 2010Na detstvo sa pamätám iba útržkovito. Pochádzam z Číny, z provincie, kde je viac komínov než kohútikov s pitnou vodou a obloha je večnovečne žltá. Doma som sa (vďakabohu) príliš neohrial a už nás – mňa a mojich súrodencov, naložili do obrovských lodných kontajnerov.  Po dlhej plavbe sme sa ocitli v jednom veľkom prístave. Pupkatí chlapi nás od seba rozdelili a v menších skupinkách sme pokračovali ďalej v strastiplnej ceste. Po niekoľkých hodinách v preplnenom kamióne sme sa ocitli až na Slovensku. A tu, presnejšie v Kremnici, som zažil  najkrajšie obdobie môjho života (zatiaľ). Na moju veľkú radosť sa práve začínal festival Kremnické gagy 2010. Plný sily a odhodlania som sa doslova vznášal pred hradnou bránou v Kremnici, kde ma objavili moji adoptívni rodičia. Slovo dalo slovo  a o niekoľko minút ma už ťahali so sebou. Konečne som dostal aj meno – odteraz som Fero!

Námestie
Kultúrne súsošie v Kremnici
Na hlavnom gagovskom námestí sa nachádza jedna socha, len škoda, že môj plytký záujem  o kultúru zhatil plány zistiť jej meno. Zľava sa nachádzalo hudobné pódium, z pravej strany boli poukladané brvná prikryté igelitom (organizátori ich kvôli počasiu stihli zabaliť), hneď nižšie sa nachádzala teatro tatrovka, vedľa ktorej bol stánok bojujúci proti fajčeniu.  Hore na kopci stála stanová čarovňa a úplne dole jedno z mnohých múzeí roztrúsených po Kremnici.

Teatro Tatro
Teatro Tatro s Ferom


Čarovňa
Čarovňa v Kremnici


Balkansambel
Hneď prvý koncert ma nadchol. Konal sa na spomínanom hudobnom pódiu na námestí. Hrala živelná  žilinská skupina Balkansambel. Aj napriek nie moc vydarenému počasiu, títo šiesti inštrumentalisti a dve speváčky naplno ukázali, čo v nich je. Jedna z charizmatických speváčok dokonca tancovala s divákmi. Tak som si zatancoval aj ja!

Balkansambel

Moja prvá a druhá láska
Pokukovali na mňa už od začiatku koncertu. No keď ma videli tancovať, ich chuť rástla goniometrickým rádom. Boli dve – jedna krajšia ako druhá – moja prvá a druhá láska. Neváhal som a chopil som sa iniciatívy. Škoda, že som nemal viac času,  rodičia už naliehali a ponáhľali sa na ďalší koncert. Nuž som sa s nimi iba odfotil (a vymenil čiarové kódy). Aj tak by z toho nič vážnejšie nebolo, ja som totiž prelietavý typ.

Moja prvá a druhá láska

Cimbaliband
Ako som už spomínal, rodičia ma doslova ťahali na ďalší koncert – maďarských Cimbaliband. Len medzi nami, rodičom šlo iba o pivo a miesto na sedenie. Keby to neboli moji záchrancovia a adoptívni rodičia, no neviem.... Každopádne, už po druhej pesničke začali všetci do rytmu pokyvkávať hlavami a ja som pochopil, že cimbal nie je len folklórny nástroj, ale dajú sa ním vyčariť úplne iné tóny. Niektoré skladby Cimbalibandu sa mi zdali príliš „ľudovkové“, našlo sa však zopár takých, ktoré rozprúdili hélium v mojich žilách.

Cimbaliband

Čakanie na Oskara
Slovenská nátura je podivná vec. Nasledoval koncert hudobného virtuóza Oskara Rószu. Konal sa v  tých istých priestoroch ako hrali Cimbaliband. Lenže organizátori nás vypoklonkovali za plot s tým, že Pán umelec neznesie pohľady plebsu počas ladenia svojich nástrojov. Chlapi trénovali, ladili a skúšali viac než hodinu, a ja s rodičmi a ďalších asi 150, po intelektuálnej hudbe pachtiacich ľudí, čakalo nervózne za plotom. Po hudobnom intermezze nás konečne vpustili dnu, a moji rodičia samozrejme zamierili hneď k baru. A koho tam nevidím?! Oskar s kamarátmi si tam dvíha sebavedomie pálenkou.
To už nevydržala ani šnúrka, ktorá ma spájala s jedným s mojich adoptívnych rodičov, a elegantným stúpaním som ich aj Gagy opustil. Na koncert však nemôžem povedať jedno krivé slovo.  Rósza sa nezaprel. Hudba bola bez jedinej chybičky, bubnoval im sedemnásťročný geniálny bubeník, ľudia sa bavili (síce takým svojským intelektuálnym spôsobom), lenže ja už som plachtil preč, tuším smerom na Mars... (Sorry, no photo)

Hudba z Marsu
Môj posledný koncert popíšem len tak letmo. O dokonalé ukončenie sobotňajšieho hudobného programu sa postarala skupina Hudba z Marsu. Ľudia tancovali všade, po stoloch, po laviciach a aj pri/na bare. Na rozdiel od koncertu Rószu, si publikum dvakrát vypýtalo aj prídavok. Krásnou hudobnou bodkou bola posledná skladba – Šakalíci.

Takže moji milí šakalíci, uvidíme sa na Kremnických gagoch 2011!

Hudba z Marsu


-fero-
Posledni komentare
07.09.2010 11:24:29: Fero je king a na kremnicke gagy 2011 pojdem uz len preto, aby som sa s nim stretla :)
Stále som tvrdil, že Radiohead je neobyčajná skupina otvorená novým nápadom a ideám - obchodný model "zaplať koľko chceš", najviac kamier na koncerte, najekologickejší koncert atď.  Zase ma raz milo prekvapili.  Pred rokom, presnejšie  23. augusta 2009, sa na holešovickom výstavisku v Prahe konal ich famózny koncert. Zopár fanúšikov dalo hlavy, fotoaparáty a kamery dokopy, a nakrútili z rôznych uhlov film o koncerte. Radiohead im to nielenže povolili, ale dokonca im do filmu dodali remasterovanú muziku! Odkaz na toto boogleg DVD, ktoré sa volá jednoducho Prague DVD, je aj na oficiálnej stránke Radiohead. Najlepšia informácia nakoniec - film je úplne zdarma. Na stránke tvorcov filmu sa  v download sekcii nachádzajú linky od HD verzie (7,23Gb) až po Mp4 verziu (968Mb). Že film stojí zato, vás presvedčí  nižšie zavesený trailer. Tak sťahujte ľudkovia, načo čakáte? :)

Playlist:
'15 Step'
'Weird Fishes/Arpeggi'
'All I Need'
'Lucky'
'Nude'
'Morning Bell'
'2+2=5'
'A Wolf At The Door'
'(Nice Dream)'
'The Gloaming'
'Exit Music (For A Film)'
'Bangers N Mash'
'Bodysnatchers'
'Idioteque'
'Pyramid Song'
'Airbag'
'The National Anthem'
'How To Disappear Completely'
'The Bends'
'True Love Waits'
'Everything In Its Right Place'

Trailer:Link:
http://natalynz.free.fr/Radiohead_Prague/Main.html

-qukler-
1  
2  
3  
4  
5  
6  
7  
8  
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010