Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Archív

TRITE & TÚLAVÉ DIVADLO

Úvod tohto príspevku by som rada venovala trom chalanom - hercom, ktorých možno poznáte (ak nie, tak teraz sa o nich dozviete) ako zoskupenie TRI TVORIVÉ TVORY - 3T. Túto skupinu tvoria Juraj „Šoko“ Tabaček, Lukáš „Pucho“ Puchovský a Stano Staško. Prvýkrát som ich zažila na divadelnom festivale Dotyky a spojenia v MARTINE (2008). Venujú sa hereckej improvizácii a priznávam, že sú naozaj tvoriví. Vo svojej "show" komunikujú s publikom, ktoré sa aktívne môže zúčastňovať na tvorení divadla. Vystúpenie je rozdelené na niekoľko častí (blokov), a to podľa nálady a situácie. Herci tvoria predstavenie priamo na javisku a to na základe slov/slovných spojení, ktoré im navrhne publikum alebo napr. s použitím predmetov, ktoré od publika dostanú. Nikto nevie, ako to dopadne, avšak z mojej skúsenosti si dovolím tvrdiť, že sa vždy zabavíte. V Bratislave môžete 3T vidieť raz mesačne v Divadle v podpalubí na Adyho lodi. Hrajú však aj v iných slovenských mestách, najmä v rodnej Žiline, v Trnave, Martine a ďalších. Na ich stránke www.trite.sk si môžete o nich prečítať viac, dokonca ako motiváciu si môžete pozrieť záznamy z ich bratislavských predstavení. Milovníci Facebooku ich určite nájdu aj na tomto portáli.

A teraz správa, ktorá nás s Quklerom naozaj potešila. 3 tvorivé tvory a Túlavé divadlo majú spoločný projekt. A je naozaj zaujímavý, tzv. korešpondenčné divadlo, futuristická dráma s názvom Cesta zo Žiliny. Pekne si to aj rozdelili, chlapci z 3T píšu novelu a v budúcnosti ju budeme môcť vidieť v podaní Túlavého divadla. Aby som len tak naprázdno nehovorila, tak pripájam malú ukážku z 2. kapitoly Cesty zo Žiliny:

"...Jozef to povedal pokojne, akoby sa na túto vetu chystal celý život. Tri páry očí sa upierali na Jozefa. A Jozef upieral svoj zrak na synov. Sú to vydarení chlapi. Len toho ešte vo svojom živote málo videli a skúsili. Jozef im to čítal z očí. Nebolo v nich ešte žiadnej pohromy, len také normálne všeličo, ktoré tam má každý somár, ktorý sa do päťdesiatky drží maminej sukne. Jozef sa nadýchol... "...splodil som vás, deti moje. Vaše matky sú kvalitné ženy. Dali vám pocit úplnej rodiny celkom samé a to je dobre. Ja som vám predbežne nedal nič, ale teraz to chcem zmeniť. Žil som ako som vládal a dospel k poznaniu, že je veľmi ťažké povedať, čo je v živote dôležité. Možno: Udržať si ženu. Ja som to nevedel, tak som sa trikrát rozviedol. Ale vám to vravím ako hotovú vec, dúfam, že ma chápete, lebo ani jeden z vás na to nevyzerá..."

Túto futuristickú novelu si môžete postupne čítať na stránkach Túlavého divadla. Každý pondelok je zverejnená jedna kapitola. Dnes to bude v poradí tretia. Dej sa začína zamotávať a čím ďalej tým viac aj "zhumornievať".:)

3T môžete najbližšie vidieť v týchto mestách:
06.4.2009: Klub Lúč, Trenčín, 19:00
15.4.2009: Divadlo v podpalubí, Bratislava, 19:00
17.4.2009: Museum, Martin, 20:00
21.4.2009: Vysokoškolské internáty - Gama, Žilina 19:00
23.4.2009: Tramtárie, Olomouc, 18:00 a 20:00,
25.4.2009: Bábkové divadlo, Žilina, 19:00 (hosť Nepripravení z divadla Astorka Korzo ´90 Bratislava)

-jj-
Žádné komentáře
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010