Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Archív

The Haçienda - príbeh legendárneho manchesterského klubu

Je to príbeh o tom, ako (ne)viesť nočný klub. The Haçienda bol jedným z najznámejších anglických klubov všetkých čias. Svoju zlatú éru zažil koncom 80tych a začiatkom 90tych rokov(Manchester v tej dobe premenovali na Madchester). Tento nočný podnik, inak známy ako Fac51, založila nahrávacia spoločnosť Factory Record a skupina New Order.
Názov Haçienda pochádza z výroku situacionistov: "Haçienda musí byť postavená!" O situacionizme si môžete prečítať na webe - veľmi zjednodušené vysvetlenie - vychádza z dadaizmu a anarchizmu, predstavitelia bojovali proti kapitalizmu :) Bez situacionizmu by nevznikla punková muzika. A Fac51 je katalógové číslo nahrávacej spoločnosti Factory Record, ktoré dostala Haçienda kvôli tomu, že písmená çi pripomínajú 51tku. Jednoduché už na pohľad, že?
Haçienda otvorila svoje brány prvýkrát 21. mája 1982 a veci nabrali rýchly spád. V roku 1983 tam vystupovali The Smiths a rok nato, prvýkrát na starom kontinente, vystúpila v Haçiende Madonna. Hudobníci si hneď od začiatku klub obľúbili, medzi ďalšími vystupujúcimi boli Oasis, James, Blur, Happy Mondays, OMD a samozrejme New Order.
A teraz sa dostávame k otázke, prečo The Haçienda skončila (to naznačovala prvá veta článku), keď bola taká úspešná? Vrátime sa v čase späť do "Madchestru" koncom osemdesiatych rokov. Práve nastupuje nová hudobná vlna - rave a rozkvitá Acid House. V Haçiende začnú hrávať známy DJ a vzniká, teraz už klasický, pojem Ibizza Hot Night. Ruka v ruke s týmito hudobnými štýlmi nastupuje aj nový drogový ošial - Extáza. Príjmy Haçiendy pochádzali zčasti z hudobného vydavateľstva Factory Record, no väčšiu časť výdavkov pokrývali príjmy z predaja alkoholu. Spotreba "energických" drog v tej dobe stúpla snáď o 300% a predaj alkoholu v baroch tým pádom klesol na minimum. Aby toho nebolo málo, do Haçiendy sa nasťahovali rôzni drogoví díleri a tak sa zo známeho klubu stalo "doupě neřesti a zla" :) Poslednou kvapkou boli prestrelky drogových gangov priamo v klube, ktoré sa skončili smrťou jedného študenta. Finančné problémy spôsobené drogovým ošiaľom a problémy s políciou prinútili majiteľov Haçiendy kapitulovať. The Haçienda oficiálne skončila svoju činnosť v roku 1997. Morálne ponaučenie: "See, See.. Do Not Take Drugs!" :)
Možno vám napadla druhá otázka: "Čo robí článok o hudobnom klube v sekcii literatúra?!? Nuž, zakladateľ Haçiendy a basák New Orderu a Joy Division - Peter Hook, práve dokončil knihu Haçienda: How Not to Run a Club. Prvé dve kapitoly zverejnil na svojom MySpace blogu. Hneď to vzbudilo pozornosť médií, pretože Peter Hook píše tak,  ako mu huba narástla. V prvej kapitole je list od právnika. Všetky mená v liste sú zámerne vynechané, no určité súvislosti sa dajú nájsť. Zopár ľudí táto kniha určite nepoteší. Tak uvidíme ako sa jej bude dariť. Vydanie je naplánované 5. októbra 2009.
Koho zaujal príbeh o Haçiende a začiatkoch elektronickej hudby v Madchestri, vrelo odporúčam film 24 Hour Party People s vynikajúcim Stevom Cooganom. Viac informácii o Haçiende nájdete napr. na wikipédii, odkiaľ som ich čerpal aj ja.

-qr-
Žádné komentáře
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010