Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Archív

Staronová hudba z Islandu

V zime svieti na Islande slnko len tri hodiny denne.
V lete slnko na Islande vôbec nezapadá.
Islandský národný nápoj sa volá "Čierna smrť".
Islandské národné jedlo je zhnité žraločie mäso.

A tomu sa mám smiať - Dagsson HugleikurMožno si poviete:  "Zase Island?". Zase!:) Ale možno už posledný krát! (Sľubujem, že ďalší článok bude trochu teplejší, bude o brazílskej bossa nove). Island je mesačná krajina plná paradoxov. Ako príklad uvediem, že to je krajina patriaca do TOP3 v počte samovrážd a zároveň podľa sociologického výskumu patrí medzi najšťastnejšie krajiny na svete. Hneď sa núka záver: Samovrahovia sú potom najšťastnejší?!:) Dosť bolo teórie, ideme na príjemnejšie veci - na hudbu. Reč bude o islandskom rocku, islandskom minimale a islandskom folku. Každý si tu niečo nájde.

Sigur Rós - We Play Endlessly (2009)
Starí známi Sigur Rós sa chystajú na koncertnú šnúru s novým albumom. O dátumoch sme písali v rubrike koncerty. Na novom albume sa ešte stále pracuje, ale medzitým stihli vydať v sobotnajšom vydaní The Independent (31.1.2009)  We Play Endlessly. Samozrejme zadara. Na albume sa nachádza 10 skladieb z troch vysoko oceňovaných albumov. A pomaly sa môžeme tešiť na ich vystúpenia v lete vo Viedni v Prahe.1. Hoppípolla
2. Inní mér syngur vitleysingur 
3. Saeglópur 
4. Gobbledigook
5. Í Gar
6. Fljótavík 
7. Hafsól
8. Heysátan 
9. Ti Ki

Sigur Rós - Myspace


Yagya - Rigning LP (2009)
Druhá novinka je od Adalsteinna Gudmundssona v hudobných kruhoch známeho ako Yagya. Záujemcov o minimal/dubby techno odkážem na jeho album z roku 2002 - Rhythm on Snow (Force Inc.). V týchto dňoch vychádza jeho tretí album Rigning. Aj jeho tretí album je inšpirovaný počasím. Rigning znamená v isladnčine pršať. Minimal inšpirovaný daždom - nič prekvapujúce, nie? :) Neočakávajte niečo ohromujúce, ale je to pohodová muzika vhodná na večer a aj ako podmaz v práci.1. Rigning Tvö (A1)
2. Rigning Drjú (A2)
3. Rigning Fimm (B1)
4. Rigning Sex (B2)
5. Rigning Sjö (C1)
6. Rigning Átta (C2)
7. Rigning Níu (D1)
8. Rigning Tíu (D2)

Yagya - Myspace

Yagya - Rigning 7


Lay Low - Farewell Good Night's Sleep (2008)
Na záver prichádza mladá islandská speváčka Lay Low. S hanbou priznávam, že som o nej nepočul. Domácu úlohu som si splnil, vypočul zopár skladieb a niečo naštudoval. Ak sa vám to nechce čítať, nemusíte, Lay Low vystúpi tohto roku na Pohode. Hráva folk, samozrejme islandský, niektoré skladby sú ladené skôr do blues. Podľa posledných informácii vydala nový album a do 20. februára robila predskokanku Emilliane Torrini na jej turné. Priznám sa, že niektoré skladby sú na mňa až príliš folkové, ale niektoré sú zaujímavé. Nový album sa volá Farewell Good Night's Sleep a na jeho výrobe spolupracovala s producentom Watsonom (White Stripes).

1. I Forget It's There
2. By And By
3. The Reason Why My Heart's In Misery
4. Last Time Around
5. On My Own
6. Farewell Good Night's Sleep
7. Why Do I Worry?
8. Days Have Been
9. Little By Little
10. My Second Hand Heart
11. The Country Ballad

Lay Low - Myspace

Lay Low - Please don't hate me

Poslední komentáře
25.02.2009 19:42:18: .... ja spívam bueees tha da da da da ... ja spívam bues ... svalo
24.02.2009 23:58:30: Vlastne obidve..:)
24.02.2009 23:48:51: Tak táto skladba sa mi páči..
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010