Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Archív

Slová....
Dnešný článok bude o slovách. Ross Horsley (o ňom bude reč neskôr) v interview povedal, že internet je o slovách, teda okrem porna. Úplne s ním súhlasím.Tak som sa pohrabal vo svojich záložkách a vybral pre vás zopár zaujímavých odkazov. Možno to nebude až také zaujímavé, ako by som chcel. Keď mne sa nedarí spájať tie slová do zmysluplných viet...:)

Šlabikár pre dospelých alebo My First Dictionary
Ross Horsley, knihovník a intenzívny blogger stojí za projektom, ktorý nazval My First Dictionary. MFD si obľúbi každý, kto má rád angličtinu, cynický a v mnohých prípadoch aj čierny humor. Ross pridáva na svoju stránku každý deň jedno slovo použité vo vetách. Každé slovo má aj svoj obrázok, ktorý zase pochádza zo šlabikára z 50tych rokov. Cynický, čierny a niekedy až morbídny humor. Mne sa to celkom páči. Angličtinu vcelku zábavným spôsobom sa môžete učiť tu! Pridávam aj obrazovú ukážku, konkrétne pre slovo always (stále).
Wordle - slovné obláčiky
Túto webovú aplikáciu (ak to tak môžem nazvať) používame aj na multispace - úvodný obrázok je tiež vytvorený vo Wordle. Človek zadá text, internetový odkaz a Wordle z toho spraví oblak použitých slov. Čím používanejšie slovo, tým je väčšie. Je to dosť populárne u blogov a sociálnych webov, kde sa to ale volá Tag Cloud. Ak radi píšete, určite si to vyskúšajte. Prinajhoršom zistíte, ake slová používate najčastenie. Mračná slov si vytvoríte tu!

Najkrajšie anglické slovo
British Council zisťoval, aké je najkrajšie anglické slovo. Spýtal sa 7000 respondentov v 46 krajinách a na vlastných stránkach spustil  hlasovanie. Celkovo sa hlasovania zúčastnilo viac než 40 tisíc ľudí. Tu je zoznam desiatich najkrajších anglických slov.

   1. Mother (mama)
   2. Passion (vášeň)
   3. Smile (úsmev)
   4. Love (láska)
   5. Eternity (večnosť)
   6. Fantastic (fantasticky)
   7. Destiny (osud)
   8. Freedom (sloboda)
   9. Liberty (sloboda)
  10. Tranquillity (pokoj)

Podľa mňa aj na Slovensku by bolo najkrajšie slovo mama. Ale na chrbát by mu dýchala čučoriedka! :)

Prasačia chrípka v maile alebo v maily?
Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV má na svojich stránkach viacero lexikografických príručiek, slovníkov a tak podobne. Neviete ako presne sa skloňuje mail, chrípka je prasačia alebo prasacia? Tak na tejto adrese sa to dozviete...Posledné vyhľadávané slová hovoria za všetko: prasacia, Internet, maškrta, nezávadnosť, pojať, závadnosť, poja, môcť, piár, môže, tamže, mlyn, podstielať, detegovať. Už žiadne strápňovanie v mejloch, ehm v elektronickej pošte. Slovníky sú tu!

Áno, internet je o slovách, teda okrem porna samozrejme... :)

-qr-
Žádné komentáře
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010