Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Archív

Príbeh o Björk Gudmundsdóttir (1. časť)

Snažil som sa písať o jej hudobných začiatkoch a hľadaní samej seba. Ak som našiel nejaké hudobné ukážky alebo bodajnebodaj nejaké klipy, tak som ich sem šupol. Dúfam, že vás to zaujme tak, ako mňa, keď som to spracovával :) Takže začíname...

Björk Gudmundsdóttir (čo znamená Gudmundova dcéra) sa narodila 21. októbra 1966 v Reykjavíku, hlavnom meste Islandu. Od šiestich do štrnástich rokov navštevovala hudobnú školu, kde sa učila hrať na klavír a flautu. Jej rodinné zázemie tvorila komunita hippies, kľučky na ich dome si podávali rôzni umelci a muzikanti. Saevar Arnason, ktorý bol jej nevlastným otcom, mal vlastnú skupinu Pop. Hrali hlavne skladby od Hendrixa a Claptona. Hudba na ňu teda pôsobila už od malička... A samozrejme hippies:)

V roku 1977 vydala Bjork svoj úplne prvý album Björk (tento sa v súčasnosti už vôbec nedá zohnať) a pritom ešte nemala ani občiansky preukaz! A teraz sa dostávame ku skutočným kapelám, v ktorých Bjork hrala. V skorých 80 - tych rokoch sa dostal na Island punk a Bjork okamžite založila skupinu Exodus. Kapela hrala iba garážový punk, ale p zopár Islanďanov tvrdí, že Exodus počulo a celkom sa im to páčilo:) Ďalším medzistupňom sa stal hudobný projekt Jam 80, hrajúci new wave. Tento projekt sa dlho neohrial a v roku 1981 Bjork založila kapelu Tappi Tíkarrass (eng. preklad Cork The Bitch's Arse). V čase založenia tejto skupiny mala Bjork 14 rokov, Tappi Tíkarrass sa podarilo nahrať dva albumy. Miranda a Bitid Fast I Vitid (preklad "tvrdo sa zahryzni do svojej mysle") na labely Spor. Inak tieto albumy sa celkom dobre predávali. Zohnal som pre Vás aj zopár videoklipov.

Tappi Tíkarrass - Dúkkulísur

Tappi Tíkarrass Live 1982

Po rozpade Tappi Tíkarrass dala Björk dokopy ďalšiu kapelu - Kukl (v islandštine to znamená niečo ako mágia). Tvrdili o sebe, že hrajú punk-goth okorenený Islandom. Táto skupina dosiahla medzinárodný úspech a jej dva albumy sa predávali po celom svete (teoreticky). Ich vydavateľom sa stalo anarchistické vydavateľstvo Crass Label z GB. Ako som už spomenul vydali dva albumy The Eye a Holidays In Europe (The Naughty Naughty).  Kukl sa rozpadli v roku 1986.  Predtým, ako budem pokračovať, pridám ešte jeden videoklip:

KUKL - Enginn Heima

Po rozpade KUKL v roku 1986, Björk, Einar, Siggi vytvorili ďalšiu kapelu. Podľa ich vlastných slov to bol viac menej len žart. Ten ich "žart" vydržal na hudobnej scéne viac než 5 rokov :) Novej kapele dali meno Sykurmolnarnir alebo Sugarcubes. Vzápätí vydali svoj prvý singel Ein mol Mann (Jedna kocka na hlavu), ktorý obsahoval skladbu Birthday. Podľa hudobných kritikov Sugarcubes so skladbou Birthday vytvorili jednu z najoriginálnejších piesní svojej dekády. V tomto období vyhlásila Björk, "We're not like everyone else" a podľa mňa sa toho hesla drží doteraz. Ich ďalší album - Here Tody, Tomorrow, Next Week! nezaznamenal podstatný úspech. Dá sa povedať, že sa držali svojho hesla: "World domination or death". Posledným album s názvom Stick Around For Joy bol podstatne lepší, ale menej experimentátorský ako predchádzajúce dva. A nakoniec skoro po šiestich rokoch (1990) sa Björk rozhodla kapelu opustiť a dala sa na sólovú dráhu. Ale o tom až na budúce......

Sugarcubes - Birthday

Aby som nezabudol, v priebehu dnešného dňa ešte pridám zopár mp3, zo všetkých albumov, ak bude čas.

Spracované podla "The secret history of Björk"
Poslední komentáře
07.01.2009 14:27:51: tesim sa na dalsiu cast :-)
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010