Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Archív

Konkurz v Prešporskom divadle


V čase, keď ma konečne prešiel facebookovský ošiaľ (našla som si nový:) a začala som ho navštevovať len sporadicky, objavila som v udalostiach pozvánku na Konkurz - divadelné predstavenie Prešporského divadla. Pojem Prešporské divadlo mi nič nehovoril, ale protagonistov som poznala z iných projektov, a tak mi niečo hovorilo, že nebudeme ľutovať. Nedá sa povedať, že sme sa zúčastnili v hojnom počte, ale na kvalite predstavenia sa to našťastie neprejavilo. Preto aj tento príspevok.
Prešporské divadlo je pomerne mladé (založené v roku 2003), ale nedá sa poprieť, že svojím spôsobom inovatívne. Vo svojich predstaveniach sa snažia spájať viacero žánrov. Po dosiahnutých úspechoch v zahraničí rozhodla skupinka hercov tvoriacich Prešporské divadlo o smerovaní divadla, a teda o orientácii nielen na slovenského, ale i na zahraničného diváka. V súčasnosti môžete Prešporské divadlo vidieť v Dome kultúry Ružinov, a to v troch najčerstvejších predstaveniach:
Konkurz - autorské predstavenie Ivana Blahúta a členov Prešporského divadla
Pokušenie - vzniklo dramatizáciou románu svetoznámeho spisovateľa Paula Coelha „Ďábel a slečna Chantal"
Tretia farba Evy – autorské predstavenie, ktoré prezentujeme ako činohernú operu.

Viac informácií o tomto divadle a jeho predstaveniach nájdete na ich vlastnej stránke www.presporskedivadlo.sk. O tom, že i keď tvorba Prešporského divadla je síce orientovaná na zahraničných divákov ešte neznamená, že slovenskému divákovi nemá čo povedať, sme sa presvedčili v hre Konkurz. Je to hra o troch nezamestnaných hercoch a ich "ľúbostnom" trojuholníku, ale najmä o tom, kam speje dnešná kultúra, resp. to, čo sa ľuďom v dnešnej dobe ako kultúra servíruje a čo ľudia s radosťou prijímajú. Téma je spracovaná vtipným spôsobom. V každom prípade bolo toto predstavenie pre mňa pozitívnym kultúrnym zážitkom. Vyzdvihnúť by som chcela skvelé herecké a v niektorých prípadoch i spevácke výkony (Judita Hansman, Štefan Richtárech a Stanislav Staško). 
Po videní Konkurzu sa určite chystáme pozrieť aj ďalšie tituly. Ak máte možnosť, nenechajte kreslá v Ružinovskej sále prázdne a príďte aj vy na ozajstné kultúrne podujatie..:) Určite dobre padne a viacerým sa nám bude lepšie tlieskať.

...predsa len ten Facebook nie je na zahodenie... :)

-jj-
Žádné komentáře
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010