Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Archív

Kočovná muzika


Obrázok: choas-overlord-joe@deviantart
V predchádzajúcich zoznamoch sme sa venovali 60tym rokom, punku, alternatívnej scéne. Keďže jar už máme v plnom prúde, každý (vrátane mňa) sa teší zo života, tento zoznam bude o hudbe do tanca a nie hocijakej. Bude o cigánskej muzike! Klasickú cigánsku cimbalovku počul kdekto, cigánsky plač v tomto veselom období necháme tiež bokom. Vypočujete si ukrajinských cigánskych punkerov, rumunských cigánov hrajúcich po celom svete alebo cigánov intelektuálov. Neveríte? Nastražte uši :)


Gogol Bordello - Sally (Gypsy Punks Underdog World Strike)
- začíname už klasikmi na hudobnej scéne - Gogol Bordello. Títo cigánsky punkeri pochádzajú z Ukrajiny, do USA sa presťahovali po výbuchu Černobylu (nie nerobím si srandu)

Balkan Beat Box - La Bush Resistance
- zopár členov Gogol Bordella sa odčlenilo a vznikol balkánsky beat box. Je počuť, že sa uberajú inou cestou. Na fakte, že sú hraví a veselí to však nič nemení...

J.U.F. - Little Spy
- toto "združenie" vzniklo paradoxne opätovným spojením Gogol Bordella a BBBoxu. JUR znamená Jewish-Ukrainishe Freundschaft, čo je paródiou na nemeckú skupinu DAF, ktorí boli inšpirovaní....necháme to tak:)

Fanfare Ciocărlia - Spanish Dance
- táto 11-členná skupina pochádzajúca z rôznych kútov východnej a južnej Európy sa môže pýšiť menom cigánsky terminátor. Ich vystúpenia trvajú niekoľko hodín (rádovo 5 a viac), ak im to organizátori samozrejme povolia.

DeVotchKa - Comrade Z
- do širšieho hudobného povedomia sa dostali soundtrackom ku filmu Little Miss Sunshine. Niekto ich miluje, niekto nenávidí. Charizmatický frontman Nick Urata hráva na theremine (hudobný nástroj, na ktorom sa hrá bez dotyku).

-qr-

PS: Ak máte niečo proti pomenovaniu cigáni, zmením to. Ale skúste sa opýtať priamo ich, ako by sme ich mali volať ;)
Žádné komentáře
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010