Multispace

Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom...

Nezábudník

Kalendar

Gagy 2010

Gagy2010

Vaša hudba

Nahraj...

Komentáre

Archív

Milí naši verní návštevníci,
určite ste si všimli, že sa tu v poslednom čase nič nedeje. Chyba určite nie je vo Vašom prijímači, len sme sa rozhodli, že si oddýchneme. Týmto teda vyhlasujeme Multispace letné prázdniny. Ako tradične Vám aspoň prezradíme, že sme mali v pláne napísať o Pohode, ale v týchto časoch sa už o nej popísalo viac než dosť. Úplne však nezaháľame, pretože v súčasnosti pracujeme na novom dizajne našej stránky. V septembri Vás teda privítame s krajšou a najmä prehľadnejšou stránkou. Tešíme sa a užite si leto!!

Váš ticho sa potiaci Multispace tím
Music from the Moon je interkultúrny hudobný a bábkový divadelný projekt pre deti, v ktorom mesiac rozpráva svoje zážitky z celého sveta. V jari 2006 odišla divadelná skupina The Hypno Theatre  na Island a do odľahlých miest Grónska odohrať svoje predstavenia. Tento film opisuje cestu skupiny pri ich ceste nordickou kultúrou a hudobnou scenériou: Buďte pripravený na pôsobivú krajinu, výnimočné koncerty a intímne momenty s Emilianou Torrini, Benni Hemm Hemm, Dagur Karim, členmi Sigur Rós a s mnohými inými umelcami z Islandu a Grónska, ktorí sa pripojili k mesiacu po jeho ceste okolo sveta...
Preložené z oficiálnych stránok www.musicfromthemoon.com
To bola asi najľahšia časť. Problém je v tom, kam zaradiť tento článok. Je to dokumentárny film, tak hurá k filmom. Ale je plný hudby, nuž ho hoďme do hudby. Koniec koncov je to vlastné bábkové divadlo, šup medzi divadlá. Vyhrala to rubrika filmy a hotovo! Ešte dodám, že do našich kín by sa tento zaujímavý dokument mal dostať koncom leta a na svedomí ho má GUCC Film Team (C. Christochowitz, Ch. Hund, U. Wältring). Sledujte buď naše alebo oficiálne stránky Music from the Moon... Prikladám dve skladby, ktoré získate po zaregistrovaní na ich stránkach a trailer. Čo dodať? Len Island + Grónsko + Hudba + Divadlo + Film = DELIKATESA! :)

The Hypno Theatre - Bibi og Blaka
Benni Hemm Hemm - I Can Love You In A Wheelchair Baby


Oficiálny trailer:


Odkazy:
www.musicfromthemoon.com
www.gucc.de
http://vimeo.com/channels/musicfromthemoon/
http://hypnotheatre.com/


-qr-
Jeden z najväčších a najstarších festivalov v Anglicku skončil. Glastonbury festival, ktorý sa koná každoročne už od 1970 teší sa stále väčšej popularite v nedeľu skončil. Pán Michael Eavis (73!), usporiadateľ festivalu a majiteľ farmy Worthy (kde sa festival koná), je s festivalom nadmieru spokojný a na budúci rok má už pripravených headlinerov. Mená nechcel prezradiť, veď budúci rok bude okrúhly 40. ročník festivalu. Glastonbury skončil, ale najstarší a najväčší festival na Slovensku - Pohoda sa nezadržateľne blíži. Našiel som vystúpenie islandskej divy Emiliany Torrini, ktorá vystúpi aj na Pohode. Tak pozerajte a tešte sa na Pohodu 2009!

Emiliana Torrini - Junge Drum (Glastonbury fest)


Ešte prikladám letecký záber na Glastonbury 2009. Pohoda naberá podobné obrátky, zopár rokov a Trenčín v lete vysťahujú a premenujú na mestečko Pohoda :P


Foto: © The Boston Globe

-qr-


Obrázok: Cuba life - Meyson@deviantart.com

Roberto Fernández Retamar - Felices los normales
Felices los normales, esos seres extranos.
Los que no tuvieron una madre loca, un padre borracho, un hijo delincuente,
Una casa en ninguna parte, una enfermedad desconocida,
Los que no han sido calcinados por un amor devorante,*
...


Mi Confesion - Gotan Project

Cubano Chant - Cal Tjader

Mi Amore - Los Loco

Dracula Cha Cha - The Tango Saloon

Chan Chan - Buena Vista Social Club


*R. F. Retamar je jedným z najznámejších kubánskych básnikov a disidentov. Vybral som ukážku z jeho básne Felices los normales, ktorú som sa pokúsil preložiť najlepšie ako som len vedel:
Požehnaní sú tí normálni, tie vzácne bytosti
ktoré nemajú šialené matky, opitých otcov a previnilé deti,
nemajú domy, neznáme choroby,
ktorí nezahoreli zožierajúcou láskou,
...

Hudobný výber je úplne náhodný, skladby majú spoločné iba jedno - Kubu. Čo sa týka The Tango Saloon, odkaz je už zmazaný, opravím to čo najskôr. Inak vokály ku tejto skladbe nahral Mike Patton (Faith No More)...

-qr-
Posledni komentare
30.06.2009 17:16:46: Kubánsky jazz - Chu Cho Valdés: http://www.valdeschucho.com/
Máme tu ďalšie číslo hudobného občasníka, a to je dôvod na menšiu oslavu. Je totiž už tretí v poradí! :) Pripravil som pre vás tri nové albumy, ktoré vyjdú alebo vyšli v najbližšom období a záver je venovaný špeciálne metalu!!  YEAH! :)

Starí indie rockoví veteráni Sonic Youth minulý týždeň vydali svoj ďalší album s názvom The Eternal. Na albume sa nachádza 12 skladieb, jednu zo skladieb venovali beatnickému básnikovi Gregorovi Corsovi. Pri tejto príležitosti vyšiel aj Vinyl, kde spolupracovali s Beckom. O tomto albume môžem prehlásiť, že je presne taký, ako by sme od SY čakali, možno trochu viac rockovejší. Po albume sa zase dostali do pozornosti médií a v jednom interview vyhlásili, že Radiohead zabíja svojim marketingovým ťahom - Zaplať koľko chceš ("Pay how much you want") hudbu. No nič, to nech si vyriešia medzi sebou. Hľadal som pre vás nejakú skladbu z nového albumu, ale evidentne Sonic Youth nič nedarujú zadara. Vypočujte si aspoň Sugar Kane z albumu Dirty.

Sonic Youth - Sugar Kane

Na album od tejto skupiny fanúšikovia nedočkavo čakali už viac než dva roky. Reč je o skupine Rodrigo Y Gabriela, o mexičanoch žijúcich v írskom Dubline. V roku 2006 vydali svoj debutový album a odvtedy som aj ja netrpezlivo čakal na druhý. Takže nový album sa bude volať 11:11 a vydanie je naplánované na 7. septembra 2009. Je to síce ešte ďaleko, ale tešiť sa môžeme už teraz. Na tomto albume už nebudú cover verzie, všetky skladby si napísali sami. Ako hosťa si prizvali metalového veterána Alexa Skolnicka z Testamentu. Už podľa názvu albumu je zrejmé, že bude obsahovať jedenásť skladieb, ale zároveň Rodrigo Y Gabriela na tomto albume vzdávajú poctu jedenástim hudobníkom, ktorí ich inšpirovali. Na našich stránkach sa nachádza ich inštrumentálna verzia skladby k filmu Nightmare before the christmas, stačí len trochu pohľadať. Celý soundtrack sme Vám darovali ako darček pod vianočný stromček :) Prikladám jednu skladbu Satori z ich prvého albumu Rodrigo Y Gabriela.

Rodrigo Y Gabriela - Satori

Priznám sa, že posledný album - Pocket Symphony z roku 2007 ma veľmi nenadchol a rýchlo sa mi vytratil z prehrávača. Áno, reč je o francúzskom due Air. Pred niekoľkými dňami sa zase vynorili a ohlásili vydanie nového albumu Love 2 na jeseň tohto roku. Je to už ich piaty album. Tento bude obsahovať 12 skladieb a vydáva ho vydavateľstvo Astralwerks. Album nahrávajú vo vlastnom štúdiu Atlas, ktoré je podľa slov Toma Breihana  z Pitchforku, jedným z najluxusnejších nahrávacích štúdií na svete. Ak nevydržíte do jesene, nemusíte zúfať:  7. júla vychádza singel "Do the Joy" a následne 25. augusta singel "Sing Sang Sung". Uvidíme, čo nám títo francúzi ponúknu tentokrát :) Prikladám skladbu Venus z albumu Talkie Walkie.

Air - Venus

Čo sa stane, ak sa stretnú ôsmi hudobníci z Kuby, Talianska a Nemecka? Alebo inak, čo sa stane, ak sa stretnú hudobníci, ktorí majú radi trash metal (Slayer, Megadeath), death metal (Death, Dismember) a heavy metal (Iron Maiden, Judas Priest alebo Black Sabbath)? No nič nezvyčajné,  vznikne predsa skupina so španielským názvom - Combo de la muerte, hrajúca voodoo latin jazz :) Objavil som ich len nedávno, ale na konte majú už dva albumy - La Maledicion del Combo (2006) a Tropical Steel (2008). Podľa ich blogu na myspace práve pracujú na ďalšom albume s názvom Gods of Metal :) Niekto by mohol namietať, že to je len kopírovanie, ale Combo de la muerte so svojím voodo latin jazzom to robia s vášňou. Dosť bolo rečí, príjemný posluch...
Ešte odkazy: MySpace, Last.FM

Combo de la muerte - South of Heaven (Slayer cover)TwitterFacebookMySpaceDigg
Divadlá sa pomaly pripravujú na divadelné prázdniny. Niektoré ich už majú a iné dohrávajú svoje posledné predstavenia. No divadelná sezóna na Slovensku nekončí. Pripravili sme pre vás prehľad letných divadelných festivalov. Drámy, komédie, herecké improvizácie a bábkarstvo pod holým nebom na nezabudnuteľných miestach (či už je to bratislavský hrad, zvolenský zámok alebo zákutia Martina) vám určite pohladia dušu. Prehľad prichádza dosť neskoro, ale na oplátku to máte v krásnom google kalendári. To aby ste nezmeškali obľúbené predstavenie:) Pridali sme aj Léto hereckých osobností...

Zámocké hry zvolenské 2009 (5.6 - 19.6) Zvolen
http://www.zhz.sk

Dotyky a spojenia 2009 (17.6 - 29.6) Martin
http://www.dotykyaspojenia.sk

Letné shakespearovské slávnosti 2009 (2.7 - 8.8) Bratislava, Košice, Zvolen
http://www.wshakespeare.sk

Léto hereckých osobností 2009 (11.7 - 20.8) Bratislava
http://www.bkis.sk/kulturne-leto-2009-qr-
V Anglicku nie sú novinári platení od počtu slov, ale od počtu bodiek za vetou. Za bodkou v nadpise majú "extra cash". Takže, ak by sme boli v Anglicku a Multispace by bol čitateľsky príťažlivý komerčný plátok, máme už pekne zarobené. :) Ale k téme. Island nie je len o zime, snehu, depresiách alebo o krachu bankového sektora. Je aj o dobrej muzike. Jednou z najznámejších islandských skupín je bezpochyby Sigur Rós (víťazná ruža), ktorá v týchto dňoch (12.7.09) oslavovala 10. výročie vydania ich prelomového albumu Ágaetis byrjun. Na oficiálnych anglických stránkach (www.sigur-ros.co.uk) je množstvo zaujímavých informácií. Špeciálne k tomuto výročiu si môžete stiahnuť živú verziu skladby Hafsól a video  Ny¦üja Lagi z ich vystúpenia v Islandskej opere 12. júna 1999.
Multispace pre Vás, špeciálne k tomuto výročiu, zistil, o čom vlastne Sigu Rós spieva :) Na  stránkach Always On The Run nájdete originálne texty (v hopelandičtine), ako aj preklady v angličtine. Ak nerozumiete anglicky, použite babylonskú rybičku od yahoo, alebo translatora od googlu.
Na našich stránkach sa zase nachádza odkaz na Soundcloud (vľavo dole!). Zvedavci už zistili načo slúži a lenivci tu majú skrátený návod: Soundcloud je sociálna služba pre vašu hudbu. Nahráte tam svoje hudobné výtvory a ostatní užívatelia sa k skladbe môžu vyjadriť. Výhodou je to, že komentár môžete napísať priamo k určitej časti skladby. Multispace tím má samozrejme vlastnú schránku www.soundcloud.com/multispace, kde môžete nahrávať svoje skladby. To je ten odkaz vľavo dole!:)
Tento víkend (20.6.09) sa začína v Trenčianskych Tepliciach 17. ročník filmového festivalu Art Film 2009. Organizátori konečne zverejnili program festivalu, ako aj katalóg filmov, ktorý má úctyhodných 99 strán. Na oficiálnych stránkach nájdete aj informácie o možnostiach ubytovania. Multispace tím vám odtiaľ určite prinesie aspoň kratučký článok. Čo sa týka nášho "edičného plánu" splnili sme ho na 133%, teda okrem Sprievodcu Pohodou č.2 (na ktorý sa nevie dokopať nikto z nášho tímu).
Sumarizácia: Článok obsahuje presne 20 bodiek plus 4 bodky v nadpise. Spolu to máme, 28 bodiek (za bodky v nadpise sú extra body)! Budeme veľmi radi, ak si tento "článok" prečíta aspoň 28 ľudí :)

Váš neúnavný Multispace tím
Je to príbeh o tom, ako (ne)viesť nočný klub. The Haçienda bol jedným z najznámejších anglických klubov všetkých čias. Svoju zlatú éru zažil koncom 80tych a začiatkom 90tych rokov(Manchester v tej dobe premenovali na Madchester). Tento nočný podnik, inak známy ako Fac51, založila nahrávacia spoločnosť Factory Record a skupina New Order.
Názov Haçienda pochádza z výroku situacionistov: "Haçienda musí byť postavená!" O situacionizme si môžete prečítať na webe - veľmi zjednodušené vysvetlenie - vychádza z dadaizmu a anarchizmu, predstavitelia bojovali proti kapitalizmu :) Bez situacionizmu by nevznikla punková muzika. A Fac51 je katalógové číslo nahrávacej spoločnosti Factory Record, ktoré dostala Haçienda kvôli tomu, že písmená çi pripomínajú 51tku. Jednoduché už na pohľad, že?
Haçienda otvorila svoje brány prvýkrát 21. mája 1982 a veci nabrali rýchly spád. V roku 1983 tam vystupovali The Smiths a rok nato, prvýkrát na starom kontinente, vystúpila v Haçiende Madonna. Hudobníci si hneď od začiatku klub obľúbili, medzi ďalšími vystupujúcimi boli Oasis, James, Blur, Happy Mondays, OMD a samozrejme New Order.
A teraz sa dostávame k otázke, prečo The Haçienda skončila (to naznačovala prvá veta článku), keď bola taká úspešná? Vrátime sa v čase späť do "Madchestru" koncom osemdesiatych rokov. Práve nastupuje nová hudobná vlna - rave a rozkvitá Acid House. V Haçiende začnú hrávať známy DJ a vzniká, teraz už klasický, pojem Ibizza Hot Night. Ruka v ruke s týmito hudobnými štýlmi nastupuje aj nový drogový ošial - Extáza. Príjmy Haçiendy pochádzali zčasti z hudobného vydavateľstva Factory Record, no väčšiu časť výdavkov pokrývali príjmy z predaja alkoholu. Spotreba "energických" drog v tej dobe stúpla snáď o 300% a predaj alkoholu v baroch tým pádom klesol na minimum. Aby toho nebolo málo, do Haçiendy sa nasťahovali rôzni drogoví díleri a tak sa zo známeho klubu stalo "doupě neřesti a zla" :) Poslednou kvapkou boli prestrelky drogových gangov priamo v klube, ktoré sa skončili smrťou jedného študenta. Finančné problémy spôsobené drogovým ošiaľom a problémy s políciou prinútili majiteľov Haçiendy kapitulovať. The Haçienda oficiálne skončila svoju činnosť v roku 1997. Morálne ponaučenie: "See, See.. Do Not Take Drugs!" :)
Možno vám napadla druhá otázka: "Čo robí článok o hudobnom klube v sekcii literatúra?!? Nuž, zakladateľ Haçiendy a basák New Orderu a Joy Division - Peter Hook, práve dokončil knihu Haçienda: How Not to Run a Club. Prvé dve kapitoly zverejnil na svojom MySpace blogu. Hneď to vzbudilo pozornosť médií, pretože Peter Hook píše tak,  ako mu huba narástla. V prvej kapitole je list od právnika. Všetky mená v liste sú zámerne vynechané, no určité súvislosti sa dajú nájsť. Zopár ľudí táto kniha určite nepoteší. Tak uvidíme ako sa jej bude dariť. Vydanie je naplánované 5. októbra 2009.
Koho zaujal príbeh o Haçiende a začiatkoch elektronickej hudby v Madchestri, vrelo odporúčam film 24 Hour Party People s vynikajúcim Stevom Cooganom. Viac informácii o Haçiende nájdete napr. na wikipédii, odkiaľ som ich čerpal aj ja.

-qr-

Obrázok: www.babadlo.sk

Pôvodne mal ten článok uzrieť svetlo sveta presne 1.júna na Deň detí. Síce s menším časovým sklzom, ale predsa len vyšiel. Babadlo je bábkové divadlo z Prešova. Svoju oponu zodvihlo prvýkrát symbolicky 1.júna 1995 - na Deň detí, a to preto lebo sa zameriava na mladších divákov. Na bábkohereckej divadelnej scéne sú už skoro 19 rokov. Títo nezlomní umelci sa usilujú priblížiť a šíriť hlavne pôvodnú slovenskú scénu a autorské divadlo, čo sa im darí. Ako som už spomenul, hry sú určené skôr mladším divákom, no z vlastnej skúsenosti viem, že aj dospeláci (stále sa k ním radím aj ja) sa zabavia. Od vzniku divadla, ich hry videlo cez 600 tisíc detí a veľké množstvo "dospelákov". Kombinujú klasické divadlo s bábkami a vzniká okúzľujúce divadelné predstavenie. Ich tvorba sa delí na kufríkové a veľké predstavenia. S kufríkovým predstavením vám zahrajú aj v obývačke :) a veľké predstavenia si vychutnáte hoci aj v rímskom amfiteátri. Osobne som videl zopár kufríkových a niekoľko veľkých predstavení a s čistým svedomím môžem povedať, že na veku, mieste a veľkosti vôbec nezáleží :)
Dôvodov prečo spomíname Babadlo na našich stránkach je viacero, spomeniem len najdôležitejší - divadelníci z Babadla mali minulý týždeň premiéru hry Zelené Jelene. Nič vám to nehovorí? A čo tak hlava brava? Alebo úľ núl? Stále nič? Nebudem Vás trápiť. Hra je spracovaná na motívy rovnomennej knihy od Ľubomíra Feldeka - Zelené  Jelene. Hlavnými hrdinami sú básnik Eduard a maliar Anastáz. Títo umelci sa jedného dňa rozhodnú spojiť svoje sily a privedú na svet nový druh umenia básňobraz alebo obrazobáseň. A tak začnú vznikať zaujímavé umelecké diela. Reči o zručnosti umelcov sa dostanú až do uší vládcovi Aladárovi. Ten sa príde pozrieť na ich výstavu, kde sa nešťastnou náhodou nechá odfotografovať pre ich dielom hlava brava. No a v novinách sa ocitne fotografia s hlavou vladára Aladára, nad ktorou je nadpis Hlava brava. Viac vám neprezradím, choďte si to pozrieť. V minulom režime bola kniha Ľ. Feldeka na určitý čas zakázaná, nemenovaný vysoký politický hodnostár sa priveľmi podobal  na vladára Aladára. Ešte dodám, že Babadlo prvýkrát použilo kombináciu živých hercov a veľkoplošnej projekcie a hru režírovala Michaela Homolová. Viac informácií a fotografií z predchádzajúcich hier nájdete na ich oficiálnych stránkach.

-qr-
1  
2  
3  
..  
10  
..  
14  
 
Multispace - Hudba, literatúra, divadlo iným pohľadom... © 2010